Edukacja w gminie Orneta

Szkoły podstawowe

Orneccy dzielnicowi rozmawiali dziećmi Szkoły Podstawowej nr 1 w Ornecie o bezpieczeństwie. Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się wielu ważnych informacji oraz usłyszeć odpowiedzi na chętnie zadawane przez nich pytania.

W sobotę 12 marca 2022 w Lidzbarku Warmińskim odbył się Athletics Challenge - sportowa rywalizacja szkół zorganizowana przez Fundację Karola Zalewskiego. W zmaganiach lekkoatletycznych wzięła udział Szkoła Podstawowa nr1 z Ornety. Wywalczyła 2 miejsce!

W piątek 13 grudnia Szkolne Koło PCK i Wolontariat zorganizowało świąteczne warsztaty manualne, w których udział brało 16 uczniów. Warsztaty prowadziła p. Grażyna Basałygo.

29.05.2019- dzień pełen emocji w klasie 7a, gdyż na 5 i 6 lekcji języka polskiego, pod czujnym okiem „amatorskiego krytyka teatralnego”, pani Beaty Butkiewicz, został wystawiony spektakl na podstawie ,,Dziadów”cz.II wg Adama Mickiewicza. Uczniowie byli podzieleni na trzy grupy, a każda z nich odegrała kolejno scenę: o zagubionych duchach dzieci, Rózi i Józia, przerażającym Widmie Złego Pana oraz pasterce Zosi. W pierwszym zespole jako Guślarze wystąpili: Michał Szyszko, Sebastian Kolędo i Anna Kaziul. W pozostałych, głównych rolach zagrali: Wanessa Gucajtis jako Rózia, Mateusz Pawelczyk w roli Starca, Julia Szełemej wcieliła się w postać Widma, Aleksandra Szymczak była pasterką, a Wiktoria Gromelska piękną dziewczyną. Rolę przerażających ptaków przydzielono Mai Golec, Helenie Junko i Julii Szatyńskiej.

W pozostałych rolach chórzystów zaistnieli: Julia Jankowska, Kaja Fiedorowicz, Julia Szefler, Jakub Kwiatkowski, Paulina Miściur, Irmina Otocka, Szymon Markowski, Paweł Nowicki, Maja Stemplewska oraz Natalia Baran. Większość osób założyła stroje adekwatne do rodzaju spektaklu, zaś sceneria przypominała klimatyczną kaplicę, w której o północy, w przeddzień Wszystkich Świętych, czyli ostatniego października przywoływano niegdyś duchy zmarłych. Zapalone świece, pozasłaniane okna i muzyka pełna grozy wspaniale zbudowały nastrój i oddały atmosferę. Brawom nie było końca

Przygotowała: Anna Kaziul , uczennica kl.7a

Szkolne Koło Caritas działające przy Szkole Podstawowej nr 1 w Ornecie po raz kolejny włączyło się w akcję organizowaną przez Caritas „Siatka miłosierdzia”.

W dniach 6-8 listopada klasy IV, VII oraz kilkoro uczniów z klasy VI wyjechało wraz z wychowawczyniami do Kaczego Bagna. Był to naprawdę cudownie spędzony czas. Czas pełen zajęć integrujących młodszych i starszych.

Dn. 18 października br. grupa projektowa MAŁY NOBLISTA pojechała do Olsztyna na długo oczekiwaną wycieczkę.

07 czerwca 2019r. tradycyjnie gościliśmy uczniów ze wszystkich szkół podstawowych naszej gminy (SP nr 1 i SP nr 4 w Ornecie, SP w Bażynach). Uczestniczyli oni wraz z przedstawicielami naszej szkoły w kolejnych Gminnych Międzyszkolnych Potyczkach Matematycznych Klas I – III, podczas których mogli popisać się swoją wiedzą i umiejętnościami w tej dziedzinie.

We wtorek 8 maja 2018 roku powitaliśmy w naszej szkole młodych miłośników królowej nauk – matematyki. Jak co roku zaprosiliśmy do udziału w Gminnych Międzyszkolnych Potyczkach Matematycznych Klas I – III zaprzyjaźnione szkoły: SP nr 1 i SP nr 4 w Ornecie oraz SP w Bażynach.

Tradycyjnie w maju gościmy w naszej szkole małych matematyków. W tym roku 24 maja powitaliśmy uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionych z nami szkół: Szkoły Podstawowej w Bażynach oraz Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 4 w Ornecie.

W piątek 20 maja 2016 roku odbyła się w naszej szkole kolejna edycja Potyczek Matematycznych klas I-III. Naszymi gośćmi byli uczniowie ze szkoły w Bażynach (Wiktor Stachacz, Wojciech Czesak, Adam Lawrenc) oraz nr 1 w Ornecie (Aleksander Hrycyna, Maja Kazimierczak, Krzysztof Kozłowski) i nr 4 w Ornecie (Jan Widerski, Zofia Majkowska, Wojciech Drążkiewicz).

20 maja 2015 roku powitaliśmy w naszej szkole uczniów i nauczycieli z zaprzyjaźnionych z nami szkół: Szkoły Podstawowej w Bażynach oraz Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 4 w Ornecie. Przejęci uczestnicy Potyczek Matematycznych zostali powitani przez prowadzącą konkurs Mirosławę Sawaniewicz.

Podczas zimowej sesji Olimpiady Olimpus z języka angielskiego 5 uczniów ZSZ uzyskało tytuł LAUREATA. Olimpus to znana marka na edukacyjnym rynku. Istnieje od 21 lat, od początku wiążąc swoją działalność z edukacją. Zajmuje się organizacją olimpiad przedmiotowych oraz olimpiad tematycznych na różnym poziomie zaawansowania.

15 września w auli ZSO Orneta czytano „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Pani Anna Wróblewska – nauczyciel i rodzic jednocześnie wraz ze swym wychowankiem – Michałem Aniśko, przenieśli nas w świat „Wesela” brawurowymi wręcz dialogami postaci realnych i fantastycznych!

Osiemnastego listopada w auli szkoły miało miejsce kolejne spotkanie licealistów z przedstawicielami WKU w Lidzbarku Warmińskim. Tym razem w murach naszej szkoły gościli p. Magdalena Piotrowska oraz kapitan Jerzy Karczewski.

16 listopada w auli szkoły miało miejsce niezwykłe spotkanie z okazji Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Zacni goście, aura auli, ujmująca formuła i ważki temat spotkania.

Już od ponad dziesięciu lat organizowane są międzynarodowe wymiany młodzieży w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ornecie. Kolejne wymiany różnią się zasadniczo programem oraz odwiedzanymi stronami świata.

13 lutego 2015 r. o godz. 9:00 w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim odbył się etap międzyszkolny XX Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej,

Uczniowie klasy 7 wraz z Wychowawcą, w oryginalny sposób obchodzili mikołajki. Korzystając z gościnności Orneckiego Koła Strzeleckiego "Ornecki Smok" urządzili sobie nie lada ucztę strzelecka.

Słowami wiersza Jerzego Lieberta ,,Pasterka”, powitaliśmy zaproszonych gości:ks. Macieja Burdyńskiego, P. Annę Wiewiórską i podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy ,,Sielanka” w Henrykowie ; podopiecznych WTZ w Ornecie , rodziców, nauczycieli i uczniów naszej szkoły na tegorocznych Jasełkach Bożonarodzeniowych przygotowanych przez uczniów klasy Vb, IIIa, IIIb i VII.

Uczniowie klasy III a w ramach projektu "Młodzi Genialni" realizują zajęcia TO NIE CZARY, popularnie zwane przez dzieci Eksperymentami. Ostatnie zajęcia dostarczyły im wiedzy o roślinach, którą podzielili się dzisiaj z Pierwszoklasistami.

Orneckich policjantów odwiedziły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4. Wizyta w jednostce Policji była dla uczniów okazją do poznania specyfiki policyjnej pracy i obejrzenia sprzętu wykorzystywanego przez funkcjonariuszy w czasie służby.

28 grudnia 2011 Rada Miejska podjęła uchwałę Nr XVI/121/11 w sprawie zamiaru utworzenia od 1 września 2012 r. Zespołu Szkół Podstawowo - Gimnazjalnych w Ornecie, ul. Warmińska 11.