Dekada międzynarodowych wymian

Dekada międzynarodowych wymian

ZSO

Już od ponad dziesięciu lat organizowane są międzynarodowe wymiany młodzieży w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Ornecie. Kolejne wymiany różnią się zasadniczo programem oraz odwiedzanymi stronami świata.

To, co najcenniejsze – prawdziwe i bezpośrednie relacje międzyludzkie, pozostaje jednak niezmienne… Każdej wymianie towarzyszą bowiem: pierwsze onieśmielenie powodowane różnicami międzykulturowymi, stopniowe przełamywanie barier powodowane poznawaniem siebie i wreszcie … często okraszony łzami – czas pożegnania, łagodzony wizją rewizyty. Tak było i tym razem… Od siódmego do trzynastego czerwca kilkudziesięciosobowa grupa naszej młodzieży odwiedzała swoich rówieśników w Herzlake.

Program wizyty był urozmaicony. Dość powiedzieć, że na zamieszkiwaną przez nas posiadłość wracaliśmy, po całych dniach rozrywki, dopiero późnym wieczorem. Nie sposób w kilku zdaniach opisać tak wielu wrażeń, wydarzeń i spotkań. Można jedynie wymienić kilka z nich, po to tylko by zobrazować atmosferę naszej wizyty. Zacząć należy od licznych poczęstunków, grillowania, ale także wspólnego przygotowywania potraw kończącego się…wspólnym biesiadowaniem.

Powiedzieć należy też o wspólnym zwiedzaniu: tajemniczego kamiennego kręgu, czynnego młyna wodno-powietrznego, domu natury wypełnionego wypreparowanymi zwierzętami, ale także … otoczonej ogrodem cudownej posiadłości księcia Ludwika. Warto wspomnieć o podniosłym – podsumowującym dziesięć lat polsko-niemieckiej współpracy – spotkaniu z delegacją Urzędu Miasta i Gminy … naszej rodzimej Ornety! W tak zwanym międzyczasie – tańczyliśmy, graliśmy w piłkę nożną, czy uczestniczyliśmy w międzyklasowych rozgrywkach rekreacyjnych, gdzie jedną z konkurencji stanowił rzut…kaloszem na odległość.

I na koniec, to co najcenniejsze – wspólne rozmowy, wymiana doświadczeń i prawdziwa radość spotkania. Tym bardziej się trudno rozstać…

 

ORNECIANKA POLECA
REKLAMA