Artykuły

Dnia 2 stycznia 2019 r. o godz.14.33 zostaliśmy zadysponowani do wypadku.Do wypadku doszło na odcinku drogi W507 Karbowo-Lubomino. Auto osobowe uderzyło bokiem w drzewo.Pojazdem podróżowały 4 osoby ( 3 kobiety i mężczyzna ). Jedna osoba musiała być ewakuowana z pojazdu za pomocą narzędzi hydraulicznych. Wszystkie osoby podróżujące autem zostały zabrane do szpitali. W działaniach udział brały jednostki OSP KSRG Orneta i OSP KSRG Lubomino, ZRM i policja. 

 

 

 

Kara 10 lat pozbawienia wolności grozi 3 podejrzanym o kradzież z włamaniem do Banku Żywności w Ornecie. Mężczyźni wynieśli z pomieszczenia kilka kartonów produktów spożywczych. Policjanci zatrzymali mężczyzn i odzyskali część skradzionego mienia. Do zdarzenia doszło w nocy z 13 na 14 grudnia br. Sprawcy wybijając szybę w oknie weszli do pomieszczenia Banku Żywności w Ornecie i wynieśli kilka kartonów produktów spożywczych, które miały trafić do rodzin potrzebujących. Na chwilę obecną ustalana jest wartość skradzionych produktów. W wyniku policyjnej pracy orneccy kryminalni wytypowali 3 podejrzanych o ten czyn mieszkańców miasta. Mężczyźni zostali zatrzymani wczoraj (17.18.12) w swoich domach. Funkcjonariusze odzyskali i zabezpieczyli część skradzionych produktów. Trzej mieszkańcy Ornety w wieku od 42 do 49 lat trafili do policyjnej celi. Mężczyźni są znani orneckiej policji. Jeden z podejrzanych nie przyznaje się do zarzucanego mu czynu kradzieży z włamaniem. Pozostali zgodnie przyznali, że skradzione produkty miały być przeznaczone na bieżącą konsumpcję. Teraz za to przestępstwo grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo dwóch z podejrzanych działało w warunkach recydywy, co będzie skutkowało zaostrzeniem wymiaru kary.

 

 

Wyjazd zastępów GBA 3.5/27 i SRT do zdarzenia na odcinku drogi W513. Auto osobowe zjechało do rowu do zdarzenia doszło przed miejscowością Drwęczno. Autem podróżowały dwie osoby dorosłe i dziecko. Żadna z osób podróżujących autem nie odniosła obrażeń.Na miejsce zdarzenia dysponowano również ZRM i patrol policji.

  

 

 

Pomysłowość osób ukrywających się przed organami ścigania czasami jest bardzo zaskakująca, a czasami przypomina dziecięcą zabawę „w chowanego”. Tak jak to było w przypadku 27-latka z Ornety. Poszukiwany listem gończym mężczyzna chcąc uniknąć spotkania z policjantami ukrył się… za firanką. Wczoraj (14.11.2018) w godzinach popołudniowych orneccy policjanci kryminalni uzyskali informację, że poszukiwany listem gończym mieszkaniec Ornety ma przebywać na terenie miasta. Mężczyzna od blisko roku ukrywał się na terenie Niemiec. Policjanci sprawdzając prawdopodobne miejsca przebywania 27-latka, zapukali do drzwi pewnej mieszkania miasta - partnerki poszukiwanego. Kobieta stwierdziła, że poszukiwanego nie ma w mieszkaniu i nie wie gdzie aktualnie może on przebywać. Policjanci nie dali wiary tym wyjaśnieniom i po chwili znaleźli w jednym z pokoi próbującego ukryć się mężczyznę. Poszukiwany, by ukryć swoją obecność stanął… za firanką. Zatrzymany 27-latek był poszukiwany listem gończym przez lidzbarski sąd. Mężczyzna musi „rozliczyć się” z wymiarem sprawiedliwości za przestępstwo wymuszenia i pobicia, którego dopuścił się w ubiegłym roku na terenie Ornety. Mieszkaniec Ornety trafił już do zakładu karnego, gdzie spędzi najbliższy rok i dziesięć miesięcy.

 

 

Wczoraj (05.11.18) oficer dyżurny lidzbarskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchu w okolicach Wojciechowa przy rzece Pasłęka. Na miejsce został skierowany patrol wraz z policjantem z rozpoznania minersko – pirotechnicznego. Jak się okazało mieszkaniec powiatu spacerując po lesie natknął się na niewybuch. O swoim spostrzeżeniu powiadomił Policję. Policyjny pirotechnik potwierdził, że znalezisko to granat moździerzowy pochodzący z czasów II wojny światowej. O fakcie znalezienia pocisku powiadomiono saperów z Jednostki Wojskowej w Lidzbarku Warmińskim, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policje bądź inne służby.

 

 

Dwie dziewczynki zostały potrącone przez samochód na ulicy 1 Maja w centrum Ornety. Do zdarzenia doszło po godzinie 15.00. Na jezdnię wbiegły nagle, wprost pod nadjeżdżającą toyotę, dwie dziewczynki w wieku 9 i 8 lat. Ośmiolatka została opatrzona na miejscu i oddana pod opiekę rodziców. Starsza została przewieziona na obserwację do szpitala dziecięcego w Olsztynie. Kierowca toyoty był trzeźwy. Zdaniem lekarzy, życiu obu dziewczynek nie zagraża niebezpieczeństwo.

źródło - Radio Olsztyn

 

 

 

 

Na drogach powiatu lidzbarscy policjanci przeprowadzili działania „Prędkość”. Funkcjonariusze kontrolowali, czy kierujący stosują się do ograniczeń prędkości, czy są trzeźwi oraz czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci. Podczas działań policjanci skontrolowali 30 kierujących, stwierdzili 5 wykroczeń przekroczenia prędkości i zatrzymali pijanego kierowcę. Wczorajsze działania miały na celu ograniczenie zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym, ujawnianie sprawców wykroczeń, którzy nagminnie łamią przepisy drogowe, a także wyrabianie przeświadczenia u kierowców, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna. Podczas działań policjanci skontrolowali 30 kierujących. W 5 przypadkach kierowcy nie zastosowali się do przepisów ruchu drogowego i jechali z nadmierną prędkością. W większości z tych przypadków kierujący pojazdami mieli świadomość popełniania wykroczenia, jednak, jak sami przyznali, pośpiech zwyciężył z rozsądkiem.

Kilka minut po godzinie 20.00 policyjni drogowcy zatrzymali do kontroli w miejscowości Henrykowo kierującego osobowym mercedesem. W trakcie sprawdzania jego stanu trzeźwości, funkcjonariusze ustalili, że 20-latek miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci uniemożliwili mieszkańcowi Ornety dalszą jazdę i zatrzymali mu prawo jazdy. W trosce o bezpieczeństwo podróżujących, policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką przy której kierujący zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka.

Display/1/happy-750-200

Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

 

 

21 października 2018 o godz.18.01 wpłynęło zgłoszenie o pożarze kurnika. Do zdarzenie doszło w miejscowości Henrykowo. Dyżurny PSK KP PSPw Lidzbarku Warmińskim dysponował do tego zdarzenia jednostki OSP z Ornety, Henrykowa, Mingajn dwa zastępy z JRG Lidzbark Warmiński oraz prawdopodobnie OSP Pieniężno. Zastępy z JRG jak i zastęp z OSP Pieniężno zostały zwrócone. Po dojeździe na miejce zdarzenia podano łącznie 3 prądy wody tj. 2 prądy w natarciu i 1 w obronie. Kurnik miał wymiary 5x10 m w chwili dojazdu pierwszych zastępów budynek objęty był ogniem.

 

 

Na łuku drogi kierujący volkswagenem zjechał na pobocze i uderzył w drzewo. 64-latek trafił do szpitala. Podróżujący z nim pasażer nie odniósł żadnych obrażeń. Do zdarzenia doszło na trasie Orneta – Braniewo w m. Krzykały. Trwa ustalanie okoliczności zdarzenia. Na miejscu zdarzenia, do którego doszło dziś przed godziną 11.00 pracują lidzbarscy policjanci ruchu drogowego. Jak wstępnie ustalili funkcjonariusze, kierujący vw na trasie Braniewo – Orneta w m. Krzykały z nieustalonych przyczyn zjechał na pobocze i na łuku drogi uderzył w drzewo. Kierujący 64-latek podróżował z 64-letnim kolegą. Pasażer nie odniósł żadnych obrażeń, natomiast kierujący został przetransportowany przez załogę karetki pogotowia do szpitala w Olsztynie. Na chwilę obecną nie są znane obrażenia, jakich doznał poszkodowany. Policjanci zabezpieczają ślady i przeprowadzają oględziny miejsca wypadku. Ruch w miejscu zdarzenia odbywa się wahadłowo

Display/1/happy-750-200

 

 

 

Lidzbarscy kryminalni zatrzymali 4 osoby podejrzane o kradzież alkoholu na terenie województwa. Mieszkańcy powiatu kętrzyńskiego i giżyckiego „wpadli” w Lidzbarku Warmińskim. W ich pojeździe mundurowi zabezpieczyli alkohol na kwotę blisko 1 tys. zł. Trzech mężczyzn i kobieta przyznają się do przestępstwa kradzieży. Za swój czyn odpowiedzą przed sądem. Grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Wczoraj (11.10.18) przed godziną 15:00 policjant wydziału kryminalnego wykonując czynności służbowe na terenie miasta zauważył przed jednym z supermarketów szarpiących się trzech mężczyzn. Funkcjonariusz zatrzymał pojazd i ruszył z pomocą.

Po chwili okazało się, że pracownik ochrony oraz policjant Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie będący po służbie ruszyli w pościg za mężczyzną, który próbował ukraść alkohol ze sklepu. Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do komendy przez wezwany na miejsce patrol interwencyjny. W tym czasie policjanci wydziału kryminalnego zaczęli przeszukiwać teren miasta za znajomym zatrzymanego mężczyzny, który pomagał mu w kradzieży. Po kilkunastu minutach kryminalni zauważyli na jednym z parkingów volkswagena na kętrzyńskich nr rejestracyjnych. Wewnątrz pojazdu znajdowało się dwóch mężczyzn i kobieta. W trakcie legitymowania osoby te denerwowały się i podawały sprzeczne informacje na zadawane przez mundurowych pytania. Podczas przeszukania pojazdu w bagażniku auta policjanci znaleźli 12 butelek drogiego alkoholu. Żadna z wylegitymowanych osób nie chciała powiedzieć, do kogo alkohol należy. Osoby te zostały zatrzymane i przewiezione do lidzbarskiej komendy.

W trakcie wykonywanych czynności, zatrzymani mieszkańcy powiatu kętrzyńskiego i giżyckiego przyznali, że przyjechali do Ornety kupić kury. Podczas podróży zatrzymali się przed sklepami w Jezioranach, a następnie w Dobrym Mieście i ukradli alkohol. Kiedy wracali z Ornety postanowili kontynuować swój proceder i w podobny sposób przekraczając linie kas bez uiszczenia opłaty wynieśli butelki z alkoholem w jednym z supermarketów w Lidzbarku Warmińskim. „Wpadli” w kolejnym dyskoncie, kiedy zauważył ich ochroniarz razem z olsztyńskim policjantem. Skradziony alkohol wyceniono na kwotę blisko 1 tys. zł. Zatrzymani, to osoby w wieku od 18 do 20 lat. Teraz za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem. Za przestępstwo kradzieży grozi im kara do 5 lat pozbawienia wolności. Policjanci sprawdzają teraz czy w ostatnim okresie nie dochodziło do podobnych przestępstw na terenie naszego województwa.

 

 

 

 

To mogło skończyć się tragicznie – podsumowują policjanci pracujący na miejscu zdarzenia drogowego, do którego doszło w Ornecie. 24-latek kierujący motorowerem nie zastosował się do znaku STOP i uderzył w osobowego hyundaia. Kierujący motorowerem przewrócił się na jezdnię i stracił przytomność. Z odniesionymi obrażeniami trafił do szpitala w Olsztynie.

Display/1/happy-750-200

Do zdarzenia doszło wczoraj (09.10.2018) kilka minut po godz. 19:00 w centrum Ornety. Jak wynika ze wstępnych ustaleń policjantów ruchu drogowego, pracujących na miejscu zdarzenia, kierujący motorowerem na elbląskich numerach rejestracyjnych, jadąc ul. Plac Wolności przejechał skrzyżowanie nie zatrzymując się przed znakiem STOP, tym samym wymuszając pierwszeństwo na prawidłowo jadącym samochodzie osobowym marki Hundai, którym kierował 24-latek. W wyniku nieprawidłowego zachowania motorowerzysty, doszło do zderzenia pojazdów. Kierujący jednośladem przewrócił się na jezdnię i stracił przytomność. Mężczyzna został przetransportowany przez załogę karetki pogotowia do szpitala w Olsztynie. 35-letni kierujący hyundaiem był trzeźwy, natomiast motorowerzyście została pobrana krew do badań.

O godzinie 19.20 zostali dysponowani do wypadku strażacy z OSP Orneta. Na miejscu zdarzenia obecne były dwa zastępy z naszej OSP. Były to SRT Fiat Ducato i GBA 3.5/27 Iveco Eurocargo oraz ZRM.

 

Przy okazji tego zdarzenia policjanci przypominają! Nie jeździjmy na pamięć! Zdarzają się zmiany organizacji ruchu. Zwracajmy również uwagę na oznakowanie dróg, bo niezastosowanie się do znaków – tak jak w tym przypadku - może skończyć się tragicznie.

 

 

 

W czwartek 4 października w Komisariacie Policji w Ornecie Komendant Powiatowy Policji w Lidzbarku Warmińskim nadkom. Piotr Koszczał wręczył kom. Tomaszowi Gładkowskiemu i asp. szt. Sławomirowi Anuszkiewiczowi rozkazy personalne i odebrał meldunki o objęciu stanowisk Komendanta i Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Ornecie. Komendant Powiatowy Policji w Lidzbarku Warmińskim uroczyście wprowadził na stanowiska Komendanta i Zastępcy Komendanta Komisariatu Policji w Ornecie kom. Tomasza Gładkowskiego oraz asp. szt. Sławomira Anuszkiewicza. Uroczysta zbiórka odbyła się w sali odpraw orneckiego komisariatu w obecności Burmistrza Miasta Orneta Ireneusza Popiela, Wójta gminy Lubomino Andrzeja Mazura, policjantów i pracowników cywilnych. Spotkanie rozpoczęło się od meldunku złożonego Komendantowi Powiatowemu Policji w Lidzbarku Warmińskim. Po odczytaniu rozkazów personalnych głos zabrał szef lidzbarskich policjantów nadkom. Piotr Koszczał. W swoich słowach komendant pogratulował objęcia stanowiska życzył nowym powołanym komendantom komisariatu wytrwałości oraz wielu sukcesów zarówno w życiu zawodowym jak i osobistym. Nadkom. Piotr Koszczał zauważył, jak ważna jest współpraca z samorządami, skuteczność działania oraz okazywany szacunek innym. W swoim wystąpieniu Burmistrz Ireneusz Popiel zaznaczył, że służba w policji jest niezmiernie ważna dla utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Służba, która jest związana z empatią, wytrwałością, a przede wszystkim z umiejętnością niesienia pomocy. Nowym komendantom Burmistrz Ornety życzył zawodowej samorealizacji, zadowolenia z dobrze wypełnianych obowiązków, a także pomyślności z życiu zawodowym i osobistym.

Kom. Tomasz Gładkowski – ma 43 lata, jest żonaty, ma dwóch synów. W policji służy od 19 lat. Od początku związany jest z orneckim komisariatem, przechodząc przez wszystkie szczeble kariery zawodowej. 

Sp. szt. Sławomir Anuszkiewicz ma 41 lat, jest żonaty, ma trójkę dzieci. W policji służy od 18 lat. Swoją karierę zawodowa zaczynał w Kompani Reprezentacyjnej w Oddziałach Policji Prewencji w Piasecznie. Następnie jako dzielnicowy w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie, a od 12 lat związany z orneckim komisariatem.

Kom. Tomaszowi Gładkowskiemu i asp. szt. Sławomirowi Anuszkiewiczowi życzymy dalszych sukcesów, powodzenia, a przede wszystkim satysfakcji z wykonywanej pracy. 

 Ponad 8 tysięcy sztuk papierosów i prawie 20 litrów alkoholu, nie posiadających polskich znaków skarbowych akcyzy, zabezpieczyli orneccy kryminalni w mieszkaniu 58-latki. Za wykroczenie skarbowe grozi przepadek mienia i wysoka grzywna. Wczoraj (14.09.18) orneccy kryminalni, w wyniku podjętych działań uzyskali informację, że jedna z mieszkanek gminy może posiadać znaczne ilości nielegalnych wyrobów tytoniowych i spirytusowych. Podczas przeszukania mieszkania 58-latki, mundurowi zabezpieczyli ponad 8 tysięcy sztuk papierosów i prawie 20 litrów alkoholu. Zabezpieczony towar nie posiadał polskich znaków skarbowych akcyzy. Mieszkanka gminy Orneta została przesłuchana i przyznała się do zarzutu posiadania nielegalnego towaru, za co grozi przepadek mienia oraz wysoka grzywna. Zabezpieczone papierosy i alkohol zostaną przekazane do Urzędu Celnego.

 Skrajną nieodpowiedzialnością wykazał się 59-letni kierowca pojazdu osobowego. Przeprowadzone przez policjantów ruchu drogowego badanie jego stanu trzeźwości wykazało, że mieszkaniec Ornety miał prawie 4 promile alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali jego prawo jazdy. Za popełnione przestępstwo grozi mu teraz kara do 2 lat pozbawienia wolności. Do kontroli pojazdu doszło wczoraj (13.09.18) na ulicy Braniewskiej w Ornecie. Lidzbarscy policjanci ruchu drogowego zauważyli kierującego osobowym volkswagenem, który przekraczał oś jezdni. Mundurowi zatrzymali kierującego pojazdem i już po chwili znali przyczynę jego zachowania na drodze. Mieszkaniec Ornety samodzielnie nie był w stanie wysiąść z pojazdu. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało w jego organizmie prawie 4 promile alkoholu. Policjanci zatrzymali 59-latkowi prawo jazdy, a jego pojazd przekazali osobie wskazanej.

Z policyjnych systemów wynika, że mieszkaniec Ornety za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości był już zatrzymany w 2006 r. Za popełnione przestępstwo 59-latek został skazany prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności i zakaz prowadzenia pojazdów na 24 miesiące. Mieszkaniec Ornety ponownie odpowie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Kodeks karny za ten czyn przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności, co najmniej 3 letni zakaz kierowania pojazdami i świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej w kwocie nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych. Całe szczęście, że na drodze skrajnie nieodpowiedzialnego kierowcy nie pojawił się nikt, komu mógł wyrządzić krzywdę

 Orneccy policjanci zatrzymali poszukiwanego przez lidzbarski sąd. 33-latek lekceważąc zobowiązania wyroku sądu ukrywał się przed organami ścigania. Mężczyzna miał zasądzoną karę pozbawienia wolności za pobicie. Wczoraj (13.09.18) wieczorem, policjanci z patrolu interwencyjnego orneckiego komisariatu zatrzymali 33-letniego mieszkańca miasta. Mężczyzna poszukiwany był do odbycia kary pozbawienia wolności za pobicie. Policjanci zbierając informacje na temat poszukiwanego ustalili, że może się on ukrywać w jednym z mieszkań na terenie Ornety. Kiedy zapukali do drzwi znajomej 33-latka, przypuszczenia mundurowych potwierdziły się. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do policyjnej celi. Przeprowadzone badanie stanu trzeźwości wykazało u 33-latka blisko 2 promile alkoholu w jego organizmie. Mieszkaniec Ornety jeszcze dziś trafi do aresztu, gdzie spędzi najbliższe 9 miesięcy.

 27 maja około godz.15.00 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim otrzymał zgłoszenie o wypadku drogowym na skrzyżowaniu dróg w okolicy miejscowości Drwęczno na trasie Orneta – Pasłęk.