Dożynki Gminne 2012

Dożynki Gminne 2012

Sołectwa

Tradycyjnie we wrześniu rolnicy obchodzą swoje święto dożynkowe. Jest to czas na podsumowanie plonów, ale również czas radości i zabawy. Tegoroczne Święto Plonu w gminie Orneta obchodzono w niedzielę 9 września w Henrykowie.

Gospodarzami tych uroczystości były dwa sołectwa w Nowy Dwór i Henrykowo. Uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Święta w miejscowym Kościele pod przewodnictwem ks. Kazimierza Kordeczko – proboszcza miejscowej parafii. Z kościoła korowód dożynkowy przemaszerował na specjalnie przygotowany i przystrojony plac dożynkowy, gdzie kontynuowano uroczystości. Starostowie dożynek Justyna Sygnowska z Henrykowa i Roman Bogdanowicz - rolnik z Nowego Dworu, przekazali na ręce burmistrza Ornety - Ireneusza Popiela tradycyjny bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów zboża — Przekazujemy ten bochen chleba na ręce pana burmistrza z prośbą, aby dzielił pan sprawiedliwie ten chleb pomiędzy miasto i wieś — powiedział wymownie starosta dożynek.

Krótkie przemówienia okolicznościowe wygłosili burmistrz Ornety, wicestarosta Jarosław Kogut i sołtysi przedstawiciele sołectw organizujących dożynki Katarzyna Szefler i Emil Rońda. W części oficjalnej burmistrz z przewodniczącym rady miejskiej wręczyli okolicznościowy prezent proboszczowi miejscowej parafii. — Chcemy podziękować proboszczowi, że wymodlił nam dobrą pogodę na uroczystości związane z obchodami dożynkowymi – powiedział burmistrz – pragniemy skromnym upominkiem wyrazić wdzięczność za wkład pracy i zaangażowanie księdza w te uroczystości. Prezes OSP w Henrykowie Leonard Gruba odczytał listę strażaków, z Ochotniczej Straży Pożarnej w Henrykowie, którzy następnie zostali udekorowani medalem za wysługę lat.

Część artystyczną dożynek rozpoczęły swoimi popisami dzieci z ognisk wokalno instrumentalnych, orkiestra dęta i orkiestra rozrywkowa z Miejskiego Domu Kultury w Ornecie. Wystąpił też zespół wokalny działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Kapela „Swojaki”, Zespół Ludowy „Ornecianie” działający przy MDK w Ornecie. Swój program artystyczny zaprezentowały również Świetlice Wiejskie oraz Warsztaty Terapii Zajęciowej w Henrykowie. Wieczorem zagrały zespoły młodzieżowe a od godziny dwudziestej rozpoczęła się zabawa ludowa. Na scenie czuwały nad realizacją programu prowadzące Danuta Jaroń i Grażyna Jóźwiak. Część wieczorną programu poprowadziła Grupa Konferansjerów z Henrykowa: Katarzyna Stakun, Mateusz Pstrągowski, Dawid Chorąży. Zawody sportowe przeprowadził Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ornecie. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych, dmuchane zjeżdżalnie cieszyły się wielkim powodzeniem.

Tradycyjnie odbyły się również dwa konkursy dożynkowe na najładniejszy i najbogatszy wieniec dożynkowy oraz konkurs kulinarny. W konkursie wieńców dożynkowych zwyciężyła Wola Lipecka, drugie miejsce Nowy Dwór, trzecie Henrykowo, wyróżnienia zdobyli Bażyny, Mingajny, Krzykały.

W konkursie kulinarnym były trzy kategorie: I potrawy zwyciężyli Bożena Piasecka, Katarzyna Szefler, Franciszek Zajączkowski, II desery: Anna Ślubowska, Marlena Rońda, Bożena Piasecka, III nalewki: Agnieszka Stakun, Małgorzata Wocial, Teresa Bil. Zwycięzcy konkursów otrzymali nagrody pieniężne

ORNECIANKA POLECA
REKLAMA