Wypożyczalnia Trójkołowych Rowerów Rehabilitacyjnych

Wypożyczalnia Trójkołowych Rowerów Rehabilitacyjnych

Gmina

Z inicjatywy Burmistrza Ornety od dnia 01 stycznia 2020 roku rusza w Ornecie Wypożyczalnia Trójkołowych Rowerów Rehabilitacyjnych W ramach pilotażowego projektu „Bezpłatne Wypożyczalnie Rowerów Trójkołowych” Warmińsko – Mazurski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Olsztynie, przekazał do Urzędu Miejskiego w Ornecie 3 rowery trójkołowe różnej wielkości na potrzeby niepełnosprawnych mieszkańców i innych osób przebywających na terenie Miasta i Gminy Orneta.

Środki na zakup rowerów PCK pozyskuje w ramach ogólnopolskiej akcji "Tekstylia", czyli zbiórki odzieży używanej do specjalnych kontenerów. Takie pojemniki stoją również na terenie Ornety. Trójkołowe rowery rehabilitacyjne są stabilnym, wygodnym, wyspecjalizowanym sprzętem, przeznaczonym nie tylko dla osób niepełnosprawnych, ale również dla osób starszych, wymagających bezpiecznej jazdy rowerem. Posiadają zamontowany koszyk, w którym można przewozić zakupy.

Rowery dostępne są w trzech rozmiarach:

  1. Na kołach o średnicy 16”, dla dzieci o wzroście do 130 cm, dopuszczalne obciążenie łącznie z bagażem 80 kg,
  2. Na kołach 20”, przeznaczone dla osób o wzroście do 160 cm; dopuszczalne obciążenie łącznie z bagażem 80 kg,
  3. Na kołach 24”, przeznaczone dla osób o wzroście powyżej 160 cm, dopuszczalne obciążenie łącznie z bagażem 100 kg.

 

Rower będzie można wypożyczyć bezpłatnie, jednorazowo na okres maksymalnie 14 dni. Jednakże istnieć będzie możliwość przedłużenia wypożyczenia o kolejne dwa tygodnie, jeżeli nie będzie akurat oczekującej osoby.

Korzystanie z tego typu rowerów to nie tylko forma rehabilitacji ruchowej, ale również skuteczne narzędzie przeciwdziałania wykluczeniu osób niepełnosprawnych i starszych z codziennego życia i aktywności społecznej. Dzięki tej formie wsparcia osoby te staną się pełnoprawnymi uczestnikami codziennego życia w naszym mieście. Wierzymy, że wypożyczane rowery spełnią swoje zadanie i w znacznym stopniu przyczynią się do poprawy jakości życia i funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Wypożyczalnia czynna będzie od dnia 01 stycznia 2020 roku.

Zarządzaniem i wypożyczaniem rowerów zajmuje się Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ornecie. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 55 242 16 27 oraz w siedzibie MGOPS ul. 1-go Maja 6.

ORNECIANKA POLECA
REKLAMA