Projekt „Szlak Świętej Warmii”

Projekt „Szlak Świętej Warmii”

Powiat

W czwartek, 20 sierpnia 2020 r. w Wielkim Refektarzu Zamku Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim odbyła się konferencja prasowa poświęcona realizacji regionalnego projektu promocyjnego „Szlak Świętej Warmii”.

Uczestników oraz media powitali starostowie: lidzbarski Jan Harhaj, olsztyński Andrzej Abako oraz braniewski Karol Motyka. Spotkanie stało się również okazją do prezentacji kolejnego elementu tego przedsięwzięcia – książki Wojciecha Krzysztofa Szalkiewicza pt. „Szlak Świętej Warmii. Przewodnik turystyczno-pielgrzymkowy”. Szlak Świętej Warmii tworzy 16 miejsc pielgrzymkowych, sanktuariów i innych obiektów sakralnych związanych z historią biskupiego księstwa warmińskiego. Prowadzi od słynnych Wrót Warmii w Bałdach przez które z Warszawy przybywali do swojej diecezji kolejni biskupi warmińscy. Koleje „stacje” to: Gietrzwałd, Olsztyn, Głotowo, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Stoczek Klasztorny, Bisztynek, Reszel, Święta Lipka, Tłokowo, Krosno, Chwalęcin, Pieniężno i Frombork. Szlak kończy się w Braniewie – pierwszej historycznej stolicy regionu.

„Jest to ciekawy projekt którego celem jest promocja, eksponowanie walorów regionu i wzrostu jego turystycznej atrakcyjności w oparciu o warmińskie miejsca pielgrzymkowe i sanktuaria stanowiące nie tylko bogate dziedzicowo kultury chrześcijańskiej, ale również ważną spuściznę historyczną naszego regionu. Wierzę, że realizacja projektu przyczyni się do turystycznego rozwoju naszego powiatu. Serdecznie zachęcam do obejrzenia cyklu audycji na temat Świętej Warmii dostępnych na stronie internetowej TVP 3 Olsztyn.” – mówi Jan Harhaj, Starosta Lidzbarski.

ORNECIANKA POLECA
REKLAMA