Pożar kamienicy przy ul. Kopernika 1

Pożar kamienicy przy ul. Kopernika 1

Straż Pożarna

8 sierpnia 2012 roku o godz. 4.20 dyżurny powiatowego stanowiska kierowania PSP w Lidzbarku Warm. otrzymał informację o pożarze kamienicy przy ul. Kopernika 1 w Ornecie.

Natychmiast zadysponował do pożaru miejscową jednostkę OSP w sile 3 zastępów, w tym autodrabinę SD 30 oraz zastępy JRG PSP w Lidzbarku Warm. i jednostki OSP z terenu powiatu. Strażacy-ochotnicy z Ornety, którzy jako pierwsi dotarli do miejsca pożaru , zastali palące się poddasze 4-kondygnacyjnego budynku.

Pożar był w fazie intensywnego rozwoju, płomienie obejmowały znaczną część dachu. Strażacy podjęli działania gaśnicze z autodrabiny SD 30 oraz od wewnątrz budynku, prowadząc linie wężowe z wodą po klatce schodowej. Jednocześnie budzili mieszkańców stukając do drzwi mieszkań i nakazując natychmiastowe opuszczenie budynku. W sumie z części objętej pożarem 25 osób opuściło budynek o własnych siłach, natomiast jedną kobietę o ograniczonej zdolności poruszania się strażacy ewakuowali. Kobietę przebadał lekarz pogotowia ratunkowego, na szczęście nie odniosła żadnych obrażeń. W działaniach gaśniczych udział brało 50 strażaków - 11 zastępów straży pożarnej, w tym podnośnik hydrauliczny SH 23 oraz autodrabina SD 30, które w znacznym stopniu ułatwiały działania na wysokości.

Na miejsce pożaru przybyli Wicestarosta Lidzbarski - Jarosław Kogut, Burmistrz Ornety - Ireneusz Popiel, zastępca Burmistrza - Andrzej Gierlof oraz Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Lidzbarku Warm. - st. kpt. Marek Pasławski. Burmistrz Miasta i Gminy Orneta zapewnił lokale zastępcze mieszkańcom, których mieszkania uległy zniszczeniu.

Po zakończeniu działań gaśniczych i uprzątnięciu rumowiska w części poddasza, strażacy zabezpieczyli dach budynku plandekami. 

ORNECIANKA POLECA
REKLAMA