XI Dożynki Powiatu Lidzbarskiego

XI Dożynki Powiatu Lidzbarskiego

Powiat

7 września 2019 r. w Pilniku (Gmina Lidzbark Warmiński odbyły się XI Dożynki Powiatu Lidzbarskiego, których współorganizatorem była Gmina Lidzbark Warmiński. Starostami Dożynek XI Dożynek Powiatowych byli Państwo Joanna i Tomasz Kimbar.

Obchody tegorocznych dożynek wzorem lat ubiegłych rozpoczęły się dożynkową mszą świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Lidzbarku Warmińskim celebrowaną przez Arcybiskupa Metropolitę Warmińskiego Józefa Górzyńskiego. Następnie barwny korowód prowadzony przez Reprezentacyjną Orkiestrę Dętą Gminy Lidzbark Warmiński wraz z uczestnikami i pięknymi wieńcami udał się na plac przy GOKiS gdzie rozpoczęły się dalsze uroczystości. W sąsiedztwie pięknej, dożynkowej sceny nie brakowało stoisk wystawienniczych prezentujących swoje specjały , regionalne przysmaki i produkty promocyjne zaprezentowane między innymi przez koła gospodyń wiejskich, stowarzyszenia oraz przedsiębiorców i służby mundurowe. Przygotowane zostały również atrakcje z myślą o naszych najmłodszych.

Gospodarze Dożynek Jan Harhaj Starosta Lidzbarski oraz Wójt Gminy Lidzbark Warmiński Fabian Andrukajtis po powitaniu przybyłych gości i podzieleniu się chlebem, który symbolizuje trud rolniczej pracy wręczyli wyróżnienia dla „Zasłużonych dla rolnictwa powiatu lidzbarskiego”:

  • Gmina Lidzbark Warmiński Monika, Damian i Danuta Wróblewscy z Drwęcy Halina i Ryszard Krawczyk z Ignalina
  • Gmina Orneta Bożena i Marek Urbańscy z Henrykowa Elżbieta i Andrzej Turek z Krosna
  • Gmina Kiwity Katarzyna i Marcin Pałyska z Konit Przemysław Czerniawski z Kiwit,
  • Gmina Lubomino Magdalena i Robert Beczak z Bieniewa Elżbieta i Rafał Lipka z Bieniewa.

Wójt Gminy Lidzbark Warmiński przyznał dodatkowe wyróżnienie dla gospodarzy z terenu gminy Lidzbark Warmiński, a byli to Państwo Joanna i Piotr Kowalscy z Kaszun oraz Państwo Agnieszka i Mariusz Szałaj z Runowa.

 

Rozstrzygnięto również kolejną edycję konkursu „Czysta i Piękna Zagroda – Estetyczna Wieś 2019”, którego inicjatorem była Gmina Lidzbark Warmiński.

Tradycją stało się to, że na dożynkach powiatowych nie brakuje pięknie wyplatanych wieńców, które również zostały nagrodzone lub wyróżnione w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”:

  1.  miejsce – sołectwo Wolnica gm. Lubomino,
  2. miejsce – sołectwo Kraszewo gm. Lidzbark Warm.
  3. miejsce – Stowarzyszenie Żegoty gm. Kiwity.

Nagrodę publiczności konkursu „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” otrzymało Stowarzyszenie Kraszewo – Wieś naszych marzeń – . Fundatorem nagrody publiczności była Warmńsko – Mazurska Izba Rolnicza.

W konkursie na „Najładniejsze Stoisko Wystawiennicze” :

  1. miejsce otrzymało sołectwo Wilczkowo – gm. Lubomino
  2. miejsce – KGW Babiak – gm. Lidzbark Warmiński
  3. miejsce – Stowarzyszenie Kraszewo – Wieś naszych marzeń – gm. Lidzbark Warmiński

W programie nie brakowało wystąpień zespołów, na dożynkowej scenie zaprezentował się zespół dziecięcy Bel canto, Contra Banda i kapele ludowe Rogóżanie oraz Kapela Furman. Gwiazdą wieczoru był zespół ANDRE, a wieczorną zabawę „pod gwiazdami” poprowadził zespół NEW SMILE.

 

ORNECIANKA POLECA
REKLAMA