„SPALARNIA” cd

„SPALARNIA” cd

Gmina

Na stronie http://tvorneta.pl polecam do obejrzenia film z cyklu „Gorący temat” z dnia 09.04.2013r oraz film ze spotkania Burmistrza z mieszkańcami Wojciechowa w dniu 16.04.2013r. Pokazują one wypowiedzi Burmistrza dotyczące spalarni na lotnisku w Ornecie. W mojej ocenie Burmistrz przy omawianiu istotnych dla sprawy kwestii, mija się z prawdą.

„Gorący temat” 09.04.2013r

Burmistrz sugeruje, że postanowienie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska uzgadniającego realizację inwestycji nakazywało Burmistrzowi – zgodnie z prawem – wydanie pozytywnej dla inwestora decyzji środowiskowej. Jest to NIEPRAWDA. W tym przypadku ustalenia RDOŚ nie były dla Burmistrza wiążące.

Burmistrz: „jeżeli chodzi o ewentualne protesty, to na KAŻDYM etapie postępowania mieszkańcy maja prawo do takich protestów” – NIEPRAWDA. W przypadku inwestycji na lotnisku, przed wydaniem decyzji środowiskowej ustawa nakazywała przeprowadzenie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko oraz zapewnienie możliwości udziału społeczeństwa w postępowaniu. Społeczeństwo ma tylko 21 dni na składanie wniosków i uwag. Społeczeństwo ma możliwość wypowiadania się również przy ponownej ocenie oddziaływania inwestycji na środowisko w fazie wykonawczej, przy postępowaniu w sprawie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę. Mieszkańcy zostali tego pozbawieni, ponieważ decyzja środowiskowa wydana przez Burmistrza Popiela ZWOLNIŁA inwestora z ponownej oceny oddziaływania inwestycji na środowisko OOŚ.

Burmistrz: „nie możemy zabronić inwestorowi prywatnemu, żeby podejmował działania związane z jakimkolwiek pomysłem dotyczącym działalności gospodarczej” – NIEPRAWDA, działalność gospodarcza powinna być prowadzona zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, spalarnia na lotnisku nie mieściła się w tym planie. DLACZEGO nikt w Urzędzie tego nie sprawdził?

Wojciechowo 16.04.2013r

Powielone opinie z wypowiedzi z dn. 09.04.2013r oraz: Burmistrz: „Powiem to przed kamerą: ja dzwoniłem do 2 ludzi, którzy są bardzo zainteresowani tematem bo mieszkają w okolicach i zostali poinformowani o tym, że mogą składać swoje protesty i nawet wręcz mówić o tym ludziom. Nie skorzystano z tego, jestem gotowy to potwierdzić, mam na to pewne dowody………..”

Owszem, Burmistrz zadzwonił, ale 8 marca 2013r a społeczeństwo (osoby te nie były w tym czasie stroną) mogło składać uwagi do 22 lutego 2013r. Jaki inny Burmistrz zawiadamia duży procent społeczeństwa osobiście? To nic, że PO terminie.

Burmistrz: „Uwierzcie Państwo, decyzje związane z początkowymi uwarunkowaniami środowiskowymi podejmował także Pan Burmistrz Ołtuszewski. Pewna kontynuacja, jest ciągłość władzy, ja przychodzę i co mogę zrobić?NIEPRAWDA, w postępowaniu dotyczącym spalarni, w którym Burmistrz Ireneusz Popiel wydał decyzję środowiskową korzystną dla inwestora nie ma żadnego dokumentu sporządzonego przez Burmistrza Ołtuszewskiego lub jego podwładnych.

W programie TV Orneta Burmistrz Popiel zaprasza słuchaczy na sesję (XXXI), która odbyła się 24 kwietnia 2013r. Polecam Państwu przeczytanie protokołu z tej sesji (link do dokumentu)  Według mnie na uwagę zasługuje wypowiedź Pana Radosława Mancewicza (od str.34). Jestem pełen podziwu dla wniosków tego Pana, które w zasadzie były wizją, która na dodatek się spełniła: postępowanie wznowieniowe, strony postępowania…. . Dziwię się, że zamiast zaproponować współpracę takiemu człowiekowi traktuje się go jak natręta, który tylko zabiera czas. Może wtedy temat spalarni jeszcze zbyt słabo rozgrzewał siedziska stołków? Życzę Ornecie jak najwięcej tak rozsądnych i zaangażowanych obywateli. Powodzenia Panie Radosławie.

ORNECIANKA POLECA
REKLAMA