Policjanci z Ornety ujawnili osobę niestosującą się do zaleceń pozostania w kwarantannie

Policjanci z Ornety ujawnili osobę niestosującą się do zaleceń pozostania w kwarantannie

Policja

Policjanci w całym kraju codziennie sprawdzają i zbierają informacje o tym, czy osoby objęte kwarantanną stosują się do postanowień decyzji. Niestety nie wszyscy dozorowani biorą sobie polecenia sanepidu do serca.

Wczoraj policjanci Komisariatu Policji w Ornecie ujawnili osobę niestosującą się do zaleceń pozostania w kwarantannie. Za swoje zachowanie będzie tłumaczyć się przed sądem Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Lidzbarku Warmińskim codziennie sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przestrzegają zasady przebywania w miejscu odbywania kwarantanny. Umundurowani funkcjonariusze, którzy korzystają z oznakowanych radiowozów podjeżdżają pod adres, gdzie dana osoba powinna przebywać i nawiązują kontakt z nią korzystając z dostępnych urządzeń telekomunikacyjnych. Następnie potwierdzają jej obecność w danym miejscu. Z takiego sprawdzenia sporządzana jest później dokumentacja. Osoba pytana jest też m.in. o stan zdrowia oraz bieżące potrzeby. Zebrane informacje trafiają później do służb sanitarnych i instytucji pomocowych. Podczas jednej z takich kontroli, która miała miejsce wczoraj około godziny 18:00, funkcjonariusze nie zastali w mieszkaniu objętego kwarantanną jednego z mieszkańców powiatu. Za to napotkali go jak prowadził rower po ulicy. Mężczyzna nie tłumaczył mundurowym swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Został ponownie pouczony o obowiązku pozostania w miejscu zamieszkania. 60-letni mężczyzna za swoje zachowanie odpowie przed sądem za wykrocznie z art. 116 kw. Jest to pierwszy przypadek takiego zachowania w powiecie.

O takich ujawnianych przypadkach policjanci informują służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę administracyjną w wysokości 30 000 zł

  • Z kolei jeśli osoba, u której potwierdzono zakażenie, oddali się z miejsca, w którym powinna przebywać, będzie odpowiadać zgodnie z art. 161 kk. Za to przestępstwo grozi kara roku pozbawienia wolności.
  • W przypadku właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych, którzy nie stosują się do ograniczeń nałożonych na nich Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia w RP stanu zagrożenia epidemicznego, mogą ponieść odpowiedzialność z art. 165 kk. lub 54 kw. Za powyższe przestępstwo grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, z kolei za wykroczenie - do 500 zł.

Pamiętajmy! Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób!

Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych! Respektujmy prawo, respektujemy zapisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń - to nasze wspólne dobro! Solidaryzujmy się z całym społeczeństwem, przystępując do akcji #zostanwdomu.

ORNECIANKA POLECA
REKLAMA