Forum dyskusyjne Ornecianki - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

Odpowiedz: Mamy konkurencję

Nazwa
Tytuł
Załączniki

Historia tematu : Mamy konkurencję

Maks. pokazywanych 2 ostatnich postów - (zaczynając od ostatniego)
2012/02/23 18:12 #19

anonim

 Avatar

Czy gmina musi zorganizować przetarg na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, czy też może zlecić wykonywanie tego zadania własnej jednostce budżetowej?
Celem ustawodawcy wyrażonym w art. 6d ust. 1 ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 152, poz. 897) było zobowiązanie wójta, burmistrza, prezydenta miasta do wybrania podmiotu odbierającego odpady komunalne od właścicieli nieruchomości w drodze przetargu. Ustawa nie dopuszcza innego sposobu wyboru podmiotu świadczącego te usługi. Ponadto art. 6f ust. 2 precyzuje przypadek, w jakim gmina może zlecić odbieranie odpadów komunalnych w trybie zamówienia z wolnej ręki. Jedynym takim przypadkiem jest rozwiązanie umowy na odbieranie odpadów komunalnych z podmiotem wyłonionym w drodze przetargu i konieczność zapewnienia świadczenia odbierania odpadów komunalnych do czasu rozstrzygnięcia następnego przetargu (który wójt, burmistrz, prezydent jest zobowiązany zorganizować niezwłocznie). Za niezorganizowanie przetargu grozi kara od 10 000 do 50 000 zł.
2012/02/23 11:12 #18

ewa

ewa Avatar

Straszony klient napisał: Jaka konkurencja. Ludzie skutecznie są zatraszani i celowo wprowadzani wbłąd ,że niby powrotu do PUK-u nie będzie dla tych co teraz odejdą. Wkrótce będą i tak musieli się zmierzyć w starciu z innymi po wejściu w życie podatku śmieciowego. Szanse PUK-u w rywalizacji z innymi są znikome. Układy i straszenie klientów nie będą się liczyły tylko niższa cena. Mieszkancy wspólnot liczą już swoje oszczędności inni niech dalej przepłacają.


Mało kto wie że od 1 stycznia w życie weszła nowa ustawa o utrzymaniu czystości i porządku. Zgodnie z nią obowiązek gospodarowania śmieciami przechodzi na gminy. Jesteśmy w czasie "przejściowym" W każdym razie nadchodzi koniec z podpisywaniem umów indywidualnych. Wszystko przechodzi na władze gminy. Co to oznacza dla "Kowalskiego"
Właściciele domków jednorodzinnych, zarządy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych i inne instytucje stracą prawo do decydowania, komu zlecić wywóz śmieci. To oznacza koniec konkurencji. Organizacją wywozu odpadów zajmą się samorządy gminne i to one zdecydują, kto na ich terenie będzie odbierał śmieci. Możemy się domyślać komu powierzą nasze władze zlecenie. My zapłacimy podatek śmieciowy. Nowe rozwiązania doprowadzą do zanikania konkurencji na lokalnych rynkach, do ich monopolizacji lub oligopolizacji. Samorząd zrobi wszystko, by to jego firma miała najsilniejszą pozycję na lokalnym rynku.