Fabryka Cygar Grunenberg - Strona 4 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Fabryka Cygar Grunenberg 2013/02/19 22:45 #31

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty głos
  • Posty: 290
  • Otrzymane podziękowania: 19
Czy nie padamy ofiarami potęgi słowa ,,fabryka'' w dzisiejszym znaczeniu tego słowa? Wydaje nam się że chodzi o zakład wielkości na przykład śp.Fabryki Śrub w Ornecie, a tym czasem chodzi o przedwojenną manufakturę mieszczącą się w dwóch-trzech pomieszczeniach na parterze kamienicy przy Sienkiewicza, dla próżności właściciela nazwanej fabryką.Może tak się sprawa ma w tym przypadku?

Fabryka Cygar Grunenberg 2013/02/19 22:49 #32

  • jaku
  • jaku Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 73
  • Otrzymane podziękowania: 26
Lokalizacja w Ornecie pewnie się wyjaśni :) ciekawostką myślę jest, że właściciele mieli wspólników w Graundenz ( obecnie Grudziądz )


Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2013/02/19 23:04 #33

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty głos
  • Posty: 290
  • Otrzymane podziękowania: 19
Prawdopodobnie budynki numerowano wg. innych zasad.Np.na stronie 141 u Acheremczyka podany jest adres pod jakim mieszkał Wiktor Steffen. Plac Anger 213-obecnie to okolice ul.Mickiewicza.
REKLAMA

Fabryka Cygar Grunenberg 2013/02/20 09:10 #34

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 470
  • Otrzymane podziękowania: 41
Oczywiście, że to nie był ,,kombinat" - raczej manufakturka, bo gdyby było inaczej pozostałyby jakieś wyraźniejsze ślady. Dziś nawet nie wiemy, gdzie ta fabryka się mieściła.

Fabryka Cygar Grunenberg 2013/02/20 22:56 #35

  • jaku
  • jaku Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 73
  • Otrzymane podziękowania: 26
Jeszcze jedna faktura tej fabryki:


Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2013/12/13 20:13 #36

  • BenTen
  • BenTen Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 0
jest flakonik

do zdobycia
Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2013/12/13 20:19 #37

  • Robcio...
  • Robcio... Avatar
  • Gość
Ładna. Chyba taka sama jest w gablocie z innymi tabakierkami - piwnice ratusza, dawna "Gotycka"

Fabryka Cygar Grunenberg 2014/12/26 19:40 #38

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 470
  • Otrzymane podziękowania: 41
Najważniejsze, to się nie poddawać.
Chyba wiem, gdzie się mieściła nasza ,,zaginiona fabryka". Zainteresowanych odsyłam do albumu ,,Orneta Historia w kamieniach zaklęta" str.10, zdjęcie w lewym dolnym rogu.
Sympatyczny pan na pierwszym planie to sam Karol Ignacy Grunenberg. Skąd jak nie spod własnej firmy miał wyruszać wóz ,,firmowy'' przygotowany do uroczystej parady ?

A propos tej samej strony, to bardzo ciekawe jest zdjęcie obok. To nie jest zdjęcie z obchodów 600-lecia, bo na cokole na którym umieszczony jest bocian jest rok 1913. Ciekawe, czym sobie zasłużyło ptaszsko, że go tak hołubią. Bociany już wtedy ,,mieszkały" na ratuszu i cieszyły się szacunkiem mieszkańców. To musi być jakieś święto na ich cześć. Ciekawym jakie?

Fabryka Cygar Grunenberg 2014/12/26 19:43 #39

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 470
  • Otrzymane podziękowania: 41
P.s.Chyba nikt z ornecian nie ma wątpliwości gdzie sfotografowano pana Grunenberga ?
Jeśli jednak - to wylot Kościuszki.

Fabryka Cygar Grunenberg 2014/12/26 21:40 #40

  • phat
  • phat Avatar
  • Gość
Ruszał z tego miejsca bo tam rozpoczynała się parada?
Przekazy ustne podają że fabryka papierosów znajdowała się tuż przy moście kolejowym przez Drwęcę.
Nie wiem czy fabryka cygar i fabryka papierosów to ta sama fabryka