Fabryka Cygar Grunenberg - Strona 7 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/22 17:47 #61

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 679
  • Otrzymane podziękowania: 21
Na planie widać dwa budynki przy kanale młyńskim

Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/23 00:28 #62

  • Kasiaaa
  • Kasiaaa Avatar
  • Gość

ewa napisał: Na planie widać dwa budynki przy kanale młyńskim


Pierwszy młyn do tabaki znajdował się przy śluzie jeziornej. Okazał się za mały więc firma zbudowała większy na Drwęcy dokładnie w miejscu wskazanym na mapie. Sama "fabryka" znajdowała się pomiędzy Kaiserstraße a Jungfrauenstraße

"Fabrikräume reichten vonder Kaiserstraße bis zur Jungfrauenstraße"

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/23 09:53 #63

  • Tygrysek
  • Tygrysek Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert od polityki
  • Posty: 90
  • Otrzymane podziękowania: 7

Kasiaaa napisał:

ewa napisał: Sama "fabryka" znajdowała się pomiędzy Kaiserstraße a Jungfrauenstraße


Wraz z rozpoczęciem wojny zakłady tytoniowe Grunberga pozyskały intratne kontrakty na dostawy tabaki dla Wehrmachtu. Zmusiło do właściciela fabryki do rozbudowy fabryki przy ulicy Jungfrauenstraße.
REKLAMA

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/23 12:32 #64

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 679
  • Otrzymane podziękowania: 21
W książce Wormditt jest wzmianka że ostatni załadowany transport w ilości 5 ton tytoniu o wartości 72 000 marek został przejęty przez żołnierzy niemieckich na orneckim dworcu 23 stycznia 1945. Transport ten był przeznaczony dla Morąga.

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/23 20:32 #65

  • Grażynka
  • Grażynka Avatar
  • Gość
Zauważyliście że brakuje kilku budynków w miejscu gdzie jest parking przy klasztorze? Warto to sprawdzić.

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/28 14:02 #66

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 470
  • Otrzymane podziękowania: 41
Czyli: młyn w którym mielono tytoń, to powojenny Młyn Muzyki.

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/28 21:23 #67

  • zosia
  • zosia Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert od polityki
  • Posty: 139
  • Otrzymane podziękowania: 0

Aszok napisał: Czyli: młyn w którym mielono tytoń, to powojenny Młyn Muzyki.


Możesz jaśniej?

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/29 19:52 #68

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 470
  • Otrzymane podziękowania: 41
Mogę. Przed wojną częścią Fabryki Grunenberga był młyn, w którym mielono tytoń. Po zawierusze wojennej właścicielem młyna został Pan Muzyka (imienia niestety nie znam, ale pamiętam jego syna, z którym byłem w ZHP. Wydaje mi się, że sprowadzili się do Ornety w latach sześćdziesiątych). Właściciel młyna zrezygnował z mielenia tytoniu na rzecz zboża. Pamiętam tamę spiętrzającą wodę, na której kiedyś poławialiśmy raki.
Za tę wiadomość podziękował(a): zosia

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/29 19:59 #69

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 470
  • Otrzymane podziękowania: 41
Muszę jeszcze dodać, że właściciel młyna nie należał do grona ludzi sympatycznych. Przeganiał intruzów (nas) używając w tym celu słownictwa, którego nie powstydziłby się żaden Apasz.

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/29 20:02 #70

  • Anonim
  • Anonim Avatar
  • Gość

Grażynka napisał: Zauważyliście że brakuje kilku budynków w miejscu gdzie jest parking przy klasztorze? Warto to sprawdzić.


Budynki fabryki Grunberga w Ornecie istnieją do dzisiaj i mają się dobrze. Jeszcze niedawno była tam hurtownia Społem.