Fabryka Cygar Grunenberg - Strona 4 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Fabryka Cygar Grunenberg 2016/01/13 20:21 #46

  • quintu
  • quintu Avatar
  • Gość
Witam wszystkich :)

Chciałem odświeżyć temat. Tak się składa, że przeprowadziłem małe "śledztwo" odnośnie Fabryki Grunenberga i muszę przyznać, że Wasze forum bardzo pomogło mi w odtworzeniu dziejów przedwojennych jej fili w Ornecie. Bo to tak niestety wygląda. Firma C. Grunenberga została założona w 1806 r. w Grudziądzu. Produkowała wyroby tytoniowe - głownie cygara i papierosy. Nie ustaliłem kiedy powstała filia w Ornecie jednakże produkowano w niej tylko i wyłącznie tabakę i to bardzo uznaną w Niemczech a mianowicie Echter Wormditter Kownoer (nie szukajcie 3 rodzajów tabaki - to jedna nazwa - odsyłam do strony mein-kleiner-rauchsalon.de/marke03_schnupf01.htm ) Można pokusić się o tłumaczenie tabaki jako Prawdziwa Ornecka zrobiona wg receptury z Kowna lub typu koweńskiego (ten typ tabaki wymyślił zakon bernardynów z Kowna - do zmielonego tytoniu dodawano ziół).
Po 1919 r. fabryka w Grudziądzu została zlikwidowana (nie ustaliłem w tym temacie nic konkretnego - próbuje skontaktować się z historykami z Grudziądza) a Grudziądz stał się polski. Pozostała filia w Ornecie, która stała się samodzielną firmą (zerknijcie na skany faktur i rachunków, które są na waszym forum - wyraźnie wynika z nich że w 1923 r. Fabryka nosiła już inną nazwę). Zobaczcie na rachunku wystawionym w Ornecie co jest przedmiotem sprzedaży i zerknijcie co jest przedmiotem sprzedaży na fakturze wystawionej w Grudziądzu. Zerknijcie wreszcie na zdanie reklamowe wydrukowane na rachunku pod ryciną przedstawiającą fabrykę w Ornecie - napisano co jest specjalnością filii (Echter Kownoer). To Wam wyjaśni wszystko. Teraz czas na dalsze losy fabryki - w 1945 r. przestała ona istnieć w Ornecie i została przeniesiona do Friedrichstal w Badenii. Tam nadal produkowała tabakę tylko zmieniła jej nazwę ze wspomnianego Echter Kownoer na Echter Wormditter Kownoer. Po wojnie firma C. Grunenberg została kupiona przez dużego producenta wyrobów tytoniowych - firmę Lotzbeck AG Rauch- u.Schnupftabakfabrik, który w dalszym ciągu sprzedawał tabakę sygnowaną jako ornecka. Wrzucam reklamę z gazety niemieckiej z 1967 r.



pozdrawiam Marek quintu
Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2016/01/13 23:01 #47

  • Robcio.....
  • Robcio..... Avatar
  • Gość
I podziękować za piękne podsumowanie dotychczasowych informacji o "orneckim tytoniu".
W Galerii Dzidzictwa Ornety eksponowane sa pojemniki na tabakę z fabryczki Grunenberga :)

Fabryka Cygar Grunenberg 2016/02/15 11:33 #48

  •  Avatar
  • Gość
Witam,
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć coś na temat takiego naczynia, jest w mojej rodzinie od lat.
Bardzo dziękuję za wszelkie informacje.

Załączniki:
REKLAMA

Fabryka Cygar Grunenberg 2016/02/15 19:21 #49

  • Robcio....
  • Robcio.... Avatar
  • Gość
Duży pojemnik do przechowyawania tabaki. A trzeba wiedzieć , ze tabaka bardzo rozpowszechniona używką na Warmii. Na codzień stoswano mniejsze, głownie w kaształcie sprqasowanej buteleczki. Mozna je zobaczyć w Galerii dziedzictwa Ornety w ratuszowych podziemiach.

Fabryka Cygar Grunenberg 2016/03/16 02:34 #50

  • Arczi_wawa
  • Arczi_wawa Avatar
  • Gość
Mam nawet małą pamiątkę z tamtej epoki, znalezione na ziemi dalekiej od fabryki. Pozdrawiam

Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/01/21 21:36 #51

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Wormditt, Tabakfabriken, C. Grunenberg


Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/01/21 23:01 #52

  • anonim
  • anonim Avatar
  • Gość
Może zapytać w którym to jest miejscu owa fabryka?

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/12 19:22 #53

  • Leszek
  • Leszek Avatar
  • Gość
Fabryka Cygar Grunenberga jako praktycznie jedyne wormiddtowskie przedsiebiorstwo reklamowało się w pruskich ksiazkach adresowych. Wlasciciel fabryki sponsorowal budowe i modernizacje drogi prowadzacej z miasta miasta do wylotowki na Braniewo w celu lepszego polaczenia z Krolewcem


Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/14 01:44 #54

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

anonim napisał: Może zapytać w którym to jest miejscu owa fabryka?


To pytanie jest najtrudniejszą rzeczą w tym temacie. Jedyną sensowna lokalizacją fabryczki jest moim zdaniem teren na mapie okraszony napisem Tabakas M co można tłumaczyć jako wodny młyn do tabaki. Lokalizacja ta była podawana na początku tego tematu. Problemem jest brak śladów tego budynku w terenie


Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/16 19:25 #55

  • Tygrysek
  • Tygrysek Avatar
  • Gość
Cytat z księzki "Wormditt" Ausgeladen wurden taglich etwa 200 - 500 t an Tabak. Translator mówi że rozładowywano 200-500 ton tytoniu w Ornecie.

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/16 20:32 #56

  • Tygrysek
  • Tygrysek Avatar
  • Gość

Aszok napisał: Gdyby to była fabryka, to by było napisane ,,tabakfabrik". Tabaks znaczy ,,tytoń". Może tam był uprawiany tytoń?


Fabryka właściwa była w magazynie przy zakonnicach. Tam był tylko młyn do tabaki, Tabaks Mühle

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/17 14:54 #57

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

Tygrysek napisał: Cytat z księzki "Wormditt" Ausgeladen wurden taglich etwa 200 - 500 t an Tabak. Translator mówi że rozładowywano 200-500 ton tytoniu w Ornecie.


Nie wiem jak to rozumieć? Rozładowywano w Ornecie jako towar sprowadzony? 500 ton dziennie?

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/17 21:48 #58

  • Tygrysek
  • Tygrysek Avatar
  • Gość
Nie nam pojęcia. Na wszelki wypadek zapodaje skan fragmentu o którym mowa. Tłumaczyłem google translatorem ;)

Załączniki:
REKLAMA

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/17 22:19 #59

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Po tabace jest kolego przecinek. Teraz by się zgadzało, 500 ton jako dzienny przerób orneckiego dworca wliczając węgiel, materiały budowlane itd.
REKLAMA

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/18 08:51 #60

  • Tygrysek
  • Tygrysek Avatar
  • Gość

ewa napisał: Po tabace jest kolego przecinek. Teraz by się zgadzało, 500 ton jako dzienny przerób orneckiego dworca wliczając węgiel, materiały budowlane itd.


Czeska komedia, rzeczywiście to jedno zdanie.