Jezioro Mieczowe vel Górny Staw - Strona 2 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/30 20:20 #16

  • Dokładnie zgłębione głębiny
  • Dokładnie zgłębione głębiny Avatar
  • Gość
Opracowanie robione przez magazynierów?

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/30 20:25 #17

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

albert napisał: A na poważnie w opracowaniu zawarto teorię powstania zbiornika rodem z opowiastek pana Kazia z ławeczki koło kotwicy.


Zgoda ale... czy autorzy tego opracowania nie szperali w źródłach ? To jest poważne opracowanie za pewnie poważną kasę. Nie chce mi się wierzyć że ta "hipoteza" nie ma poparcia w czymś "mocnym" dowodowo. Czytałam o rewitalizacji starego miasta i przez przypadek wpadłam na ta wzmiankę o mieczowym. Pierwsza myśl dokładnie jak twoja, czyli lekki szok.

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/30 20:30 #18

  • jaku
  • jaku Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 73
  • Otrzymane podziękowania: 26
Nazwa Jezioro Mieczowe powstała po wojnie jak i cała ta legenda o dwóch mieczach ;)
Sam zbiornik mógł być wykorzystywany do wydobywania gliny ( była fizyczna możliwość do obniżenia poziomu wody a potem powrotu do stanu obecnego). Może zmiana lokalizacji ujścia była z tym jakoś powiązana? :S
REKLAMA

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/30 20:45 #19

  • honorata
  • honorata Avatar
  • Gość
Jezioro Mieczowe jest starsze kilka razy od Ornety. To opracowanie to jakaś fuszerka.

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/30 21:15 #20

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Zbiornik powstał w XIV wieku przez usypanie grobli w poprzek jaru wyżłobionego przez strumyk.Tam nigdy nie było żadnego wyrobiska.Nie było takiej potrzeby ponieważ teren wokół Ornety obfituje w łatwo dostępne i doskonałej jakości pokłady gliny.Do dzisiaj wokół miasta widać miejsca skąd pozyskiwano surowiec dla cegielni.
Spiętrzenie strumyka miało na celu zasilenie miasta w wodę.Twórcy opracowania musieli mocno zasugerować się opowieściami pana Kazia.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/30 21:35 #21

  • anonim
  • anonim Avatar
  • Gość

ewa napisał: Na terenie Ornety zlokalizowane jest Jezioro Mieczowe. Jezioro Mieczowe jest zbiornikiem powyrobiskowym. Jezioro powstało w okresie międzywojennym w wyniku zalania kopalni gliny, ma on powierzchnię 6,3 ha i średnią głębokość 2,5 m. Miejscami głębokość jeziora dochodzi do 8 m.


:woohoo: :woohoo: :woohoo: dobre to jest

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/30 21:53 #22

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12

honorata napisał: Jezioro Mieczowe jest starsze kilka razy od Ornety. To opracowanie to jakaś fuszerka.


Przygladając się ukształtowaniu terenu wydaje się , że w czasach barrrrrdzo dawnych nie było tam naturalnego zbiornika wodnego. Oczywiście takiej wielkości jak teraz. Wał ziemny przy jeziorze jak i wał (poczatek ulicy olsztynskiej) to sztuczne twory. Wykonane w średniowieczu. Ten na olsztyńskiej póxniej. Tak więc strumyk nie był spiętrzny.
To sprawa dla badaczy terenów polodowcowych.

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/30 21:59 #23

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12

Danusia napisał: W okresie międzywojennym??????????????????
Mapa z 1893...... i jakaś tam kałuża jest :)


Oczywiście , że w okresie międzywojennym. Między Wielka Wojna z Zakonem Krzyżackim 1409 a II wojna światową 1945.

:lol:

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/30 22:04 #24

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
O matko!
Może ktoś mi wreszcie racjonalnie wytłumaczy po co grzebać w jeziornym błocie zalewanym przez strumyk i wydobywać glinę skoro wokół miasta jest MNÓSTWO gliny na suchym i równym terenie?Nikt nie wydobywał gliny poprzez kopanie dziur w ziemi.Wyrobiska to wielohektarowe tereny stopniowo zdejmowanego surowca.Gdy brakowało surowca w pobliżu cegielni był on dowożony kolejkąJeśli ktoś ma ochotę to z przyjemnością takie miejsca pokażę.Jedyna głębsza dziura to teren za obecną bazą PKS.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/30 22:11 #25

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Żeby urwac łeb ewentualnym pomówieniom , że jezioro powstało w wynika zalania. Kto się zalewał to juz inna sprawa.
Alebert: może jakieś sugestie dotyczące przesyłu wody z jeziora, zniknięcia wyspy,. To też warte pogłówkowania.

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/31 11:35 #26

  • anonim
  • anonim Avatar
  • Gość
Jezioro jest naturalnym zbiornikiem wodny powstałym na długo przed krzyżackim osadnictwem.

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/31 16:48 #27

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 401
  • Otrzymane podziękowania: 39
Cały ten galimatias zawdzięczamy skromnemu strumieniowi bez nazwy. Uważam, że czas najwyższy ,,ochrzcić" nasz wododajny ciek - zasługuje na to. Proponuje nazwać go ORNECIANKA.

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/31 16:55 #28

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 401
  • Otrzymane podziękowania: 39

albert napisał: O matko!
Może ktoś mi wreszcie racjonalnie wytłumaczy po co grzebać w jeziornym błocie zalewanym przez strumyk i wydobywać glinę skoro wokół miasta jest MNÓSTWO gliny na suchym i równym terenie?Nikt nie wydobywał gliny poprzez kopanie dziur w ziemi.Wyrobiska to wielohektarowe tereny stopniowo zdejmowanego surowca.Gdy brakowało surowca w pobliżu cegielni był on dowożony kolejkąJeśli ktoś ma ochotę to z przyjemnością takie miejsca pokażę.Jedyna głębsza dziura to teren za obecną bazą PKS.


Ja Ci wytłumaczę:

,, po co grzebać w jeziornym błocie zalewanym przez strumyk i wydobywać glinę skoro wokół miasta jest MNÓSTWO gliny na suchym i równym terenie?Nikt nie wydobywał gliny poprzez kopanie dziur w ziemi.Wyrobiska to wielohektarowe tereny stopniowo zdejmowanego surowca.Gdy brakowało surowca w pobliżu cegielni był on dowożony kolejkąJeśli ktoś ma ochotę to z przyjemnością takie miejsca pokażę.Jedyna głębsza dziura to teren za obecną bazą PKS."
REKLAMA

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/31 17:21 #29

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 401
  • Otrzymane podziękowania: 39
Ignorancja autorów wspomnianego opracowania jest dla mnie czymś tak niewiarygodnym, że nie potrafię w to uwierzyć.
Może to miał być taki dowcip, żeby nie wszystko było na poważnie - nawet sprawy urzędowe.
REKLAMA

Kiedy powstało jezioro mieczowe ? 2013/01/31 17:46 #30

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16

Aszok napisał: Ignorancja autorów wspomnianego opracowania jest dla mnie czymś tak niewiarygodnym, że nie potrafię w to uwierzyć.


Mam takie same odczucia. Głowimy się w Ewą na jakiej podstawie tak napisali? Może jest gdzieś w "źródłach" jakaś wzmianka lub nastąpił błąd w tłumaczeniu.
Prawda? Nie ma takiej.