Kopernik w Ornecie - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Kopernik w Ornecie 2010/05/16 19:14 #1

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar Autor
  • Gość
Słyszałem że przez ornete przejedzie orszak z prochami kopernika. Pytanie tylko gdzie i kiedy ?
pozdrawiam

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/17 13:15 #2

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar Autor
  • Gość
Z tego co z plakatu wynika:
21.05.2010 r. około godziny 16.30 Plac przed Ratuszem Miejskim

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/19 07:48 #3

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar Autor
  • Gość

hash napisał: Z tego co z plakatu wynika:
21.05.2010 r. około godziny 16.30 Plac przed Ratuszem Miejskim

A kler będzie zbierał kasę ? Może przy takiej "fecie" będzie można się najeść i napić? Ryż i kasza z MOPS już mi się znudziły !
REKLAMA

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/19 17:08 #4

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
ofiacjalny plakat

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/21 08:18 #5

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar Autor
  • Gość
ornecianie mają dzisiaj niepowtarzalną szansę oddać hołd naszemu wielkiemu uczonemu oby było nas pod ratuszem jak najwięcej

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/21 17:32 #6

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

leszek napisał: ornecianie mają dzisiaj niepowtarzalną szansę oddać hołd naszemu wielkiemu uczonemu oby było nas pod ratuszem jak najwięcej


Mieszkańcy nie zawiedli, pod ratuszem zebrała się liczna reprezentacja naszego miasta. W Ornecie wraz z szczątkami Kopernika pojawili się także: starosta lidzbarski - Marek Chyl oraz starosta braniewski - Tadeusz Dziąg. Stronę naszego miasta reprezentowali: burmistrz oraz proboszcz Ks. Prałat Leszek Niedźwiedz.

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/22 20:23 #7

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar Autor
  • Gość
to prawda godnie pożegnaliśmy Kopernika Ołtuszewski nawet troche pofantazjował i naciągnął historie, powiedział że chociaż nie ma na to twardych dowodów to Kopernik na pewno Ornetę odwiedził jak przebywał w Lidzbarku Warmińskim ;) co może być prawdą

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/23 19:40 #8

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar Autor
  • Gość

czesio napisał: to prawda godnie pożegnaliśmy Kopernika Ołtuszewski nawet troche pofantazjował i naciągnął historie, powiedział że chociaż nie ma na to twardych dowodów to Kopernik na pewno Ornetę odwiedził jak przebywał w Lidzbarku Warmińskim ;) co może być prawdą


Kopernik był w Ornecie w 1538 roku ,jako członek orszaku biskupiego Jana Dantyszka.

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/24 11:27 #9

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16

Kaśka napisał:
Kopernik był w Ornecie w 1538 roku ,jako członek orszaku biskupiego Jana Dantyszka.


skąd masz takie informację ? nigdzie nie mogę znaleźć :x to bardzo ciekawe
Prawda? Nie ma takiej.

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/24 20:12 #10

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar Autor
  • Gość

ziutek napisał:

Kaśka napisał:
Kopernik był w Ornecie w 1538 roku ,jako członek orszaku biskupiego Jana Dantyszka.


skąd masz takie informację ? nigdzie nie mogę znaleźć :x to bardzo ciekawe[/quote

O ile dobrze pamiętam w Wikipedii w haśle Orneta:)

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/25 14:44 #11

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar Autor
  • Gość

czesio napisał: to prawda godnie pożegnaliśmy Kopernika Ołtuszewski nawet troche pofantazjował i naciągnął historie, powiedział że chociaż nie ma na to twardych dowodów to Kopernik na pewno Ornetę odwiedził jak przebywał w Lidzbarku Warmińskim ;) co może być prawdą

Ile orszaków jest obecnie w Ornecie.....twardych czy innych, być może celowych ?.

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/27 08:59 #12

  • zosia
  • zosia Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert od polityki
  • Posty: 147
  • Otrzymane podziękowania: 0

Kaśka napisał:
Kopernik był w Ornecie w 1538 roku ,jako członek orszaku biskupiego Jana Dantyszka.


widziałam to w wikipedi aczkolwiek nie ma tam odwołania do konkretnego źródła które by to potwierdziło

masz może Ewa więcej fotek ?

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/27 12:26 #13

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

zosia napisał:
masz może Ewa więcej fotek ?

mówisz i masz ;)
REKLAMA

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/30 21:21 #14

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19

czesio napisał: to prawda godnie pożegnaliśmy Kopernika Ołtuszewski nawet troche pofantazjował i naciągnął historie, powiedział że chociaż nie ma na to twardych dowodów to Kopernik na pewno Ornetę odwiedził jak przebywał w Lidzbarku Warmińskim ;) co może być prawdą

Kopernik wielokrotnie przebywał w Ornecie.A przynajmniej przez Ornetę przejeżdzał.Z racji pełnionych obowiązków często podróżował na trasie Olsztyn-Pieniężno-Frombork.Siłą rzeczy Ornety nie mógł ominąć.
Biorąc pod uwagę ówczesne możliwości transportu, czyli 30 km dziennie pieszo(oczywiście kanonik-administrator pieszo nie poróżował)i 40-50 km zaprzęgiem konnym można się pokusić o twierdzenie że mógł w naszym mieście zatrzymywać się na nocleg.Według mnie jest to bardzo prawdopodobne
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
REKLAMA

Re: Kopernik w Ornecie 2010/05/31 08:51 #15

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar Autor
  • Gość

albert napisał:

czesio napisał: to prawda godnie pożegnaliśmy Kopernika Ołtuszewski nawet troche pofantazjował i naciągnął historie, powiedział że chociaż nie ma na to twardych dowodów to Kopernik na pewno Ornetę odwiedził jak przebywał w Lidzbarku Warmińskim ;) co może być prawdą

Kopernik wielokrotnie przebywał w Ornecie.A przynajmniej przez Ornetę przejeżdzał.Z racji pełnionych obowiązków często podróżował na trasie Olsztyn-Pieniężno-Frombork.Siłą rzeczy Ornety nie mógł ominąć.
Biorąc pod uwagę ówczesne możliwości transportu, czyli 30 km dziennie pieszo(oczywiście kanonik-administrator pieszo nie poróżował)i 40-50 km zaprzęgiem konnym można się pokusić o twierdzenie że mógł w naszym mieście zatrzymywać się na nocleg.Według mnie jest to bardzo prawdopodobne
Przy takich tekstach drogi Albercie nie wybudujesz mostów.Kierunkowskazy zawarte w twej myśli,moim skromnym zdaniem nie zawierają wody.
  • Strona:
  • 1