Pocisk przeciwpancerny kal. 75 mm znaleziony na polu w Świękitach

Pocisk przeciwpancerny kal. 75 mm znaleziony na polu w Świękitach

Zdjęcie poglądowe

Policja

Orneccy policjanci otrzymali zgłoszenie o znalezieniu niewybuchu. Pocisk z czasów II wojny światowej został zabezpieczony przez funkcjonariuszy. O fakcie znalezienia pocisku powiadomiono saperów z Jednostki Wojskowej w Lidzbarku Warmińskim, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania.

Wczoraj (19.03.20) oficer dyżurny lidzbarskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu niewybuchu na polu w m. Świękity na terenie gminy Lubomino. W trakcie prac polowych właściciel gospodarstwa zauważył przedmiot przypominający pocisk artyleryjski. Na miejsce został skierowany ornecki patrol wraz z policjantem z rozpoznania minersko – pirotechnicznego. Policyjny pirotechnik potwierdził, że znalezisko to pocisk przeciwpancerny, kal. 75 mm, pochodzący z czasów II wojny światowej. Pocisk był skorodowany i oblepiony ziemią. Mundurowi zabezpieczyli miejsce odnalezionego niewybuchu do czasu przyjazdu saperów z Jednostki Wojskowej w Lidzbarku Warmińskim, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania.

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policję bądź inne służby.

ORNECIANKA POLECA
REKLAMA