Wormditter Kraftverkehr Eduard Ehlert
reklama

Wormditter Kraftverkehr Eduard Ehlert

Wormditter Kraftverkehr Eduard Ehlert

Historia

Historia Wormditter Kraftverkehr - samochodowego imperium Eduarda Ehlerta zaczęła się bardzo skromnie. Jako młody chłopak pokochał mechanikę i pojazdy samochodowe. To uczucie zadecydowało o jego całym życiu zawodowym. Dzięki temu Orneta zyskała prężnie działającą firmę transportową - Wormditter Kraftverkehr. 

Po ukończeniu szkoły zawodowej Eduard Ehlert otworzył małą firmę transportową. Szczęście dopisało w momencie pozyskania kontraktu na obsługę mleczarni w zakresie dostawy mleka od okolicznych rolników. Stałe i opłacalne zlecenie pozwoliło na błyskawiczny rozwój biznesu

W lutym 1927 Wormditter Kraftverkehr otwiera sieć regularnych połączeń autobusowych na trasach:

  • Wormditt - Frauendorf  (Orneta Babiak)
  • Wormditt - Gottchendorfu (Orneta Godkowo)
  • Wormditt - Braunsberg (Orneta Braniewo)

Opłata  naliczana była od przejechanej odległości i wynosiła 8 Pfg od kilometra.

Szczególnie ważnym z punktu widzenia mieszkańców Ornety elementem działalności Ehlerta był transport publiczny na trasie Markt - Bahnhof (rynek - dworzec kolejowy).

Cena za przejazd na tej trasie wynosiła 25 Pfg. Na zdjęciu poniżej oryginalny bilet firmy Wormditter Kraftverkehrr

 

 

REKLAMA

Oprócz Wormditter Kraftverkehr - Orneckiego transportu samochodowego, pan Ehlert prowadził również inne związane z samochodami działalności pokrewne. Nawet jak na dzisiejsze czasy wyglądało to naprawdę imponująco.

  • Autovermietung - wypożyczalnię samochodów
  • Reparaturwerkstätte - warsztat samochodowy, sprzedaż części
  • Autoreifen und Ersatzteile - sklep z oponami i częściami samochodowymi
  • Fahrschule, Kraftfahrzeugschule - szkoła nauki jazdy.

Baza firmy wraz z biurem mieściła się przy ulicy Tannenbergstraße 17, tereny w okolicach dzisiejszej małej Biedronki. Mieściły się tu również garaże które można było wynająć oraz stacja paliw.

Jako ciekawostkę dodam że córka Ehlerta, Elisabeth pracowała jako kierowca autobusu. Uczyła się jazdy samochodem marki Chevrolet Po uzyskaniu prawa jazdy przewoziła mieszkańców Ornety pomiędzy centrum miasta a dworcem kolejowym. Jej umiejętności prowadzenia pojazdów samochodowych szczególnie przydały się podczas wojny gdy większość mężczyzn powołano do wojska. Zasiadała za kierownicą różnych pojazdów. Przewoziła pocztę samochodem marki Phänomen, pracowała dla Czerwonego Krzyża jeżdżąc pojazdem marki Borgward. Po wojnie została odznaczona za 30 letnią bezwypadkową jazdę.

Artykuł opracowany na podstawie materiałów zebranych przez naszych forumowiczów.

Szczególe podziękowania dla użytkownika Adamnel za namierzenie miejsca gdzie mieściła się siedziba firmy Eduarda Ehlerta.

NIE PRZEPŁACAJ ZA OC
reklama