Orneckie cegielnie - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Orneckie cegielnie 2013/01/02 16:53 #1

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Witam.

Temat ciekawy , ale jakby zapomniany. A przecież od początku powstania Ornety budownictwo opierało się w dużej mierze na budynkach murowanych z cegły.
Wspomina się o wodach rzeki Drwęcy która napędzała cegielnie (sam nie wiem co mogłoby to być…”betoniarka” do wyrobu masy ceglanej?) już w XVw.
Później brak jest informacji aż do pojawienia się dostępnych planów Ornety.
Na nich widać budynki cegielni i to nie jednej.
Jeden zakład mieścił się nad jeziorem, drugi w rejonie dworca. Widać tez wysoki komin po drugiej stronie jeziora.
Niestety nie zachowywały się w miarę dokładne zdjęcia tych obiektów. Jedno zamieszczam , ale to tylko kawałek szopy stanowiącej infrastrukturę całości.
Czasami na zdjęciach pojawiają się wysokie kominy , które można domniemać , że stanowią obiekty cegielni.
Czy może ktoś ma informacje na ten temat i zdjęcia ?












Załączniki:

Orneckie cegielnie 2013/01/02 20:36 #2

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
To jest komin tartaku.Stoi do dzisiaj.
W Ornecie były trzy cegielnie,Wycinek mapy przez Ciebie zamieszczonej trzeciej nie objął :(
Ciekawy jest kłąb dymu na zdjęciu cegielnianej szopy nad jeziorem.Wiem chyba co tak kopci.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Orneckie cegielnie 2013/01/02 21:10 #3

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Z tą trzecia cegielnia to trudny temat. Mówi sie o umieszczeniu 1,5 km za miastem przy drodze na Krosno i Lidzbark. Nie wiem czy to nie ta która zaznaczyłem na mapie...
Dane "Dzieje Ornety" Achremczyk
REKLAMA

Orneckie cegielnie 2013/01/02 21:14 #4

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
str 144 tejże książki"W 1881 roku August Bucholz przy ulicy Dworcowej zmodernizował zakład. Nie dość na tym, półtora kilometra za maistem przy drodze na Krosno i na Lidzbark Warmiński Ferdynand Holzky zbudował trzecią cegielnię w Ornecie.

Orneckie cegielnie 2013/01/02 21:26 #5

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
nalazłem trzecią cegielnię. :lol: (Zgl) koło kolejowego mostu na Pieniężno. Az dziwne :S

Załączniki:

Orneckie cegielnie 2013/01/03 09:43 #6

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Wydaje się , że to nie dym z przepompowni kolejowej:
1. dym pojawia sie zbyt mocno umiejscowiony na prawo.
2. wysokośc na którym jest dym nie pasuje do wysokości komina przepompowni (biorąć po uwagę perspektywę)
3. jak dla mnie jest zbyt wyraźny jak na odległość ( z której zdjęcie było robione)

Ciekawa sprawa z tą maszyna parpowa do pompy

Orneckie cegielnie 2013/01/03 19:04 #7

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 395
  • Otrzymane podziękowania: 39
Właścicielem trzeciej cegielni był S.Schwartinsky. Jestem posiadaczem cegły z jego cegielni.

Orneckie cegielnie 2013/01/03 20:37 #8

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 395
  • Otrzymane podziękowania: 39
Tak. Podarował mi ją jeden z mieszkańców Ornety - miał tego cały stos. Użył ich do budowy swego domu na Mazurach.
Próbowałem namówić go do sprzedaży tych cegieł amatorom staroci orneckich. Bezskutecznie niestety.

Orneckie cegielnie 2020/02/11 22:24 #9

  • cegiełka
  • cegiełka Avatar
  • Gość
Jezioro mieczowe jako typowy akwen powyrobiskowy powstało rzekomo w okresie międzywojennym w wyniku zalania kopalni gliny. Kopalnia gliny kojarzy się jednoznacznie z cegielnią. Łatwo wyliczyć ile wydobyto gliny znając pojemność jeziorka. Być może glina była wykorzystywana także do innych celów typu ceramika itp

Orneckie cegielnie 2020/02/13 17:01 #10

  • MINISTER PRZEMYSŁU I HANDLU
  • MINISTER PRZEMYSŁU I HANDLU Avatar
  • Gość
ORZECZENIE NR 68 MINISTRA PRZEMYSŁU I HANDLU z dnia 11 lutego 1949 r. o przejściu przedsiębiorstw na własność Państwa.

Na podstawie art. 2 ust. 1 i art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 3 stycznia 1946 r. o przejęciu na własność Państwa podstawowych gałęzi gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr. 3, poz. 17) oraz § 65 ust. 1 pkt. a rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 stycznia 1947 r. w sprawie trybu postępowania przy przejmowaniu przedsiębiorstw na własność Państwa (Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 62), orzekam:

Na własność Państwa przechodzą przedsiębiorstwa
Kenchel Leo - Orneta, ul. Zaułek Klasztorny - produkcja cegły i dachówek
Bucholz Ernest - Orneta, ul. Dworcowa - produkcja cegły i dachówek cementowych
Leo Keuchel, Cegielnia Orneta - przy szosie olsztyńskiej - wyrób cegły
Cegielnia - Orneta, pow. Braniewo - wyrób cegły
Franz Fuchs - Augustyny, pow. Braniewo - produkcja cegły i dachówek cementowych
Cegielnia - Augustynowo, gm. Bażyny, pow. Braniewo - wyrób cegły

Orneckie cegielnie 2020/02/13 17:43 #11

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Orneckie cegielnie to efekt boomu budowlanego z początku XX wieku, wcześniej był zastój w budownictwie. Ruszyło na mieście większe budownictwo mieszkaniowe na wynajem i osiedle domków poza miastem plus budynki użyteczności publicznej. Wszystko budowane z cegły i dachówki.
Po wojnie zachowała się niezniszczona cegielnia przy jeziorku Mieczowym należąca do Leo Keuchela. Jej uruchomienia domagali się mieszkańcy. Tak wynika z ratuszowych dokumentów. Tylko ona widoczna jest na mapie z roku 1868.
Załączniki:

Orneckie cegielnie 2020/02/13 18:26 #12

  • jureczek
  • jureczek Avatar
  • Gość

ewa napisał: Orneckie cegielnie to efekt boomu budowlanego z początku XX wieku, wcześniej był zastój w budownictwie. Ruszyło na mieście większe budownictwo mieszkaniowe na wynajem i osiedle domków poza miastem


Nawet trochę wcześniej. Było tego całkiem sporo. Dworzec kolejowy, wieża ciśnień, szpital, szkoła, sąd, cały kompleks budynków obecnej byłej jednostki wojskowej

Orneckie cegielnie 2020/02/13 19:17 #13

  • wieśniak
  • wieśniak Avatar
  • Gość
Budynki mieszkalne i gospodarcze w Henrykowie również pochodzą z początku XX wieku. Myślę że w innych miejscowościach gminy także. Popyt na materiały budowlane musiał być ogromny.
REKLAMA

Orneckie cegielnie 2020/02/15 20:45 #14

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Na rok pański 1906 według Deutsches Reichs-Adressbuch : Adressen von Industrie, Gewerbe, Handel und Landwirtschaft. Sonderband 2, Provinzen Pommern, Posen, Ostpreussen, Westpreussen, Schlesien są dokładnie te trzy



Załączniki:
REKLAMA

Orneckie cegielnie 2020/02/16 12:04 #15

  • Anonim
  • Anonim Avatar
  • Gość
Cegielnia Schwartinskiego oznaczana jest jako Dampfziegelei czyli miała napęd parowy.