Hotele w Wormditt - Strona 7 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Hotele w Wormditt 2020/05/30 17:20 #91

  • adamnel
  • adamnel Avatar
  • Gość
Robcio napisał:
Jak na małe miasteczko to sporo hoteli. Być może spowodowane to było sporym ruchem w orneckim biznesie, bo turystyka raczej była słaba

Hotele, to zbyt duże słowo. Oprócz "Reichsadler" i "Centralhotel" były to raczej pensjonaty w dzisiejszym znaczeniu.
"Goldener Stern" 6 pokoi, 10 łóżek
"Bahnhofshotel" 6 pokoi
"Reichsadler"- ten akurat chyba prawdziwy hotel- szesnaście pokoi z 25 łóżkami
"Centralhotel"-największy- dwadzieścia pokoi
"Deutsches Haus" brak danych, ale raczej nieduży(mała kamienica)
"Prusse Hotel" j. w.

W pobliżu Wormditt znajdowały się jeszcze dwa obiekty gastronomiczno-hotelowe.
Hospitalheide i Oberheide należały do popularnych miejsc wycieczkowych nie tylko dla mieszkańców Wormditt. Tawerna leśna "Hospitalheide" była zarządzany od 1938 przez leśniczego Josefa Menzela. Rok wcześniej stary budynek został zburzony, a leśniczówka wraz z restauracją "Gastwirtschaft neu ausen" została otoczona kolumnadami. Pokoje gościnne ozdobione były freskami lokalnego artysty; pokazywały widoki na Allenstein, Heilsberg, Braunsberg, Wormditt, Mehlsack i Freuenburg.

Na krótko przed wybuchem wojny został ukończony również jako tzw. wzorcowy pensjonat,"Waldkrug Oberheide". Miał on na celu rewitalizację turystyki w Wormditt. Duża sala otoczona werandą i liczne pokoje gościnne oferowały również miejsce na większe imprezy. Miejskie kluby i stowarzyszenia świętowały tutaj letnie festiwale. W pawilonie tanecznym zawieszono królewskie tarcze gildii strażników. W domu były też pokoje gościnne. Dzierżawcą "Waldkrug Oberhaide" był Paul Krebs.
W czasie wojny przybywali tu na odpoczynek niemieccy żołnierze, gdyż oba fronty były do pewnego czasu dość daleko i było tu spokojnie.

Hotele w Wormditt 2020/05/31 11:11 #92

  • adamnel
  • adamnel Avatar
  • Gość
adamnel napisał:
Sala obecnego MDK przed wojną posiadała również scenę(gdzieś zagubiłem fotkę z występem zespołu).

Akurat odnalazłem zdjęcie ze sztuki teatralnej "Das Passionsspiel" po naszemu "Pasja", która wystawiana była
właśnie w tej wielofunkcyjnej sali przy "Złotej Gwieździe"
Zgodnie z treścią sztuki, przypisana jej intencja miała charakter religijny i miała przygotować do Wielkiego Tygodnia.
W sztuce, oprócz miejscowych aktorów-amatorów, występowali gościnnie zawodowi aktorzy, pewnie z Olsztyna.
Dodatkowo w załączeniu ogłoszenie z "Wormditerr Zeiteng" z 1942r., o gościnnym występie innego
zespołu, również w tej sali.
Załączniki:

Hotele w Wormditt 2020/05/31 11:16 #93

  • adamnel
  • adamnel Avatar
  • Gość
adamnel napisał:
"Reichsadler"- ten akurat chyba prawdziwy hotel- szesnaście pokoi z 25 łóżkami

Pierwsze pokazy filmowe w Wormditt odbyły się w małej sali hotelu "Reichsadler".
Jak widać hotele były wielofunkcyjne.
REKLAMA

Hotele w Wormditt 2020/05/31 11:42 #94

  • adamnel
  • adamnel Avatar
  • Gość
robcio napisał:
Dzis dane mi było ogladać stoliki w sali piwno winnej tegoż hotelu. Oczywiście na pocztówce. Wyłożone były banknotami jak równiez podwieszany duzy żyrandol oblepiony takowymi banmknotami. Niesamowite.

Małe sprostowanie:
Według informacji, które posiadam, ta karczma znajdowała się w Domu Handlowym Leo Klawki(dawne MHD, a później Społem).
Karczma winna, nosiła nazwę "Milliardenstubchen" (w tł. jakoś to wychodzi "Miliardowy Pokój"). Ściany i sufit tego pomieszczenia były wypełnione inflacyjnymi banknotami w milionach i miliardach, a na stołach pod szkłem znajdowały się ciekawe kolekcje nieaktualnych już banknotów.
Jako ciekawostkę chcę powiedzieć, że gdy, gdzieś na początku lat sześćdziesiątych, był rozbierany budynek na Wojska Polskiego chyba Nr.19, naprzeciwko Cerkwi znaleziono duże ilości tychże banknotów, które oczywiście musiały wpaść i w nasze ręce.
Służyły one do zabawy przy grze w karty, a dziewczynom do zabawy w sklep. Były one z wieloma zerami i jednocześnie
miały bardzo duży rozmiar

Hotele w Wormditt 2020/06/13 18:47 #95

  • Anonim
  • Anonim Avatar
  • Gość

adamnel napisał: adamnel napisał:
"Reichsadler"- ten akurat chyba prawdziwy hotel- szesnaście pokoi z 25 łóżkami

Pierwsze pokazy filmowe w Wormditt odbyły się w małej sali hotelu "Reichsadler".
Jak widać hotele były wielofunkcyjne.



Wyobrażam sobie orneckie seanse filmowe z Marleną Dietrich

Hotele w Wormditt 2020/06/21 19:30 #96

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 401
  • Otrzymane podziękowania: 39
Prawdopodobnie w tymże budynku znajdowała się również ,,TRINKT ELKA KAFFEE". Posiadam ceramiczną solniczkę z tego lokalu.

Hotele w Wormditt 2023/03/26 00:33 #97

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Goldener Stern robił za centrum kulturalne Wormditt. Oberheide tak samo.

Załączniki: