Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia - Strona 2 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/02/05 17:11 #16

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
a deser dla koneserów bursztynowego napoju fotka z produkcji piwa

Załączniki:

Wodociąg z jeziora 2013/02/05 17:36 #17

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Wspomniane zarządzenie w sposób kategoryczny zaleca obywatelom, by „...wracając z piwa swe kroki niezwłocznie w kierunku domu kierowali". Musiały nocne powroty orneckich piwoszów mieć pewne szczególne tradycje, skoro specjalny podpunkt zarządzenia grozi 30 markami kary za wrzucanie do studni miejskiej… stołów i ławek.

:cheer:

www.ornecianka.pl/forum/ksiazki-i-inne-z...iwosze-pod-bron.html

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/02/05 19:49 #18

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Załączniki:
REKLAMA

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/02/05 21:00 #19

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 400
  • Otrzymane podziękowania: 39
Analizując listę producentów piwa trzeba by chyba postawić pytanie: gdzie były orneckie browary i rozlewnie piwa? ( w liczbie mnogiej).

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/05/03 21:58 #20

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Jeszcze jedna informacja o rozlewi piwa (być moze wody mineralnej i innych napojów gazowanych). Budynek znajdował się przy ulicy żelaznej i rycerskiej. Potwierdzenie mam od trzech osób które mieszkają od poczatków zasiedlenia miasta przez repatryjantów (1945-1946).
Tu też proszę o pomoc w pozyskaniu powojennych zdjęć z tego rejonu.

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/07/17 18:42 #21

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
No i kto by pomyslał , że naród nasz (ten na portalu) nie skłonny do piwa jest.
Hm, wnioskuję to po zainteresowaniu tym tematem. Nie mniej jednak skuszony informacją od nadobnej niewiasty, o 'Festywialu piwnym" w Braniewie, Bisztynku i Olsztynie pora zabrać się za nasze piwne tradycyje.
Jedna dobra informacja (Festiwal),a jak może nakręcić ;)
Zamierzam zabrać się mocniej do tego tematu :P i może kto sie dołączy?
Niedawno rozmawiałem z specami od budownictwa miejskiego. Byli w Ornecie....tak Orneta zaczyna być znana.
Zasugerowali jedną rzecz której nikt nie brał pod uwagę. Jak wielki był browar miejski ,który swoją produkcją przemysłową mógł zadowolić rzesze smakoszy w okolicy a i jeszcze coś puścić na eksport ;) ?
Jeżeli założymy , że browar był jeden (ten koło koscioła) to czy wzmiankowany teren mógł pomieścić kompletną linie technologiczną? Np: słodownię, dojrzewalnię itp. Szczególnie słodownie były duzymi obiektami. A ze wzgledu na bezpieczeństwo ppoż, wynoszone je dalej o zwartej zabudowy. Acz nie zawsze.
Jeżeli teren był za mały na ten obiekt to musiały istnieć wtenczas inne browary. Oczywiście dużo mniejsze. To by potwierdzało ilość nazwisk wytórców piwa w Ornecie (post wyżej).
Następną rzeczą, która mogłaby przemawiać o kilku małych browarach w Ornecie są przwijające się informacje o "rozlewniach". Może to one były tym małymi browarami? Aczkolwiek wodę mineralną też musiano gdzieś wytawrzać. Idąc tym tropem, możliwe jest , że te kilka browarów pyło połączone w jedno konsorcjum....
Jeżeli kotoś ma dostęp do spisu ludności Wormditt (gdzies to mignęło mi w sieci, ale staciłem linka) porównując nazwiska wytwórców piwa z adresem , z duzym prawdopodobieństwem trafimy w miejsce prodikcji piwa. W ten sposób namierzyłem drukarnie na ul Zamkowej.
Jeżeli zerkniemy na dostępne "porcelanki" od piwa z Wormditt widać różne nazwiska. Oczywiście mogły to być porcelanki reklamowe, jak z hotelu "Kolejowego" przy 1 go Maja (temat tego hotelu też był poruszany).
Trafia się też nazwisko Bucholz, które nie wytwarzał piwa. A więc jest dowód na wykonywanie "porcelanek " reklamowych.
Jak więc widzicie , miłośnicy i miłośniczki bursztynowego napoju B) , wątków do wyjaśnienia jest sporo.
Myślę , że jak zwykle mogę liczyć na pomoc w pozyskaniu informacji. Dzięki wam udało sie zebrać na tyle dokumentacji , że podjąłem się budowy makiety młyna. Na potwierdzenie uchylam rabka z "placu budowy"



Myśle , że z browarem bedzie tak samo.
Prosiłbym tez o pomoc w pozyskaniu piwnych eksponatów do otwarzanej historii miasta , która posadowiła się w piwnicach ratusza.

Wyzwaniem jest zdobycie nazw piwa (wzmianki były na uroczystościach nadania praw miejskich - pan prof. Achremczyk ciepło wspominał o piwie wormditteńskim). No i uzbieranie kolekcji porecelanek i butelek piwnych.
Pozdr.
Pozdr.
Załączniki:

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/07/17 19:45 #22

  • niewista
  • niewista Avatar
  • Gość
myślę ze temat pociągniemy, :)

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/07/17 19:59 #23

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
No i serce i dusza sie raduje . A jeszcze napoju nie spróbowałem ;) .Są chetni. Super.
Chwila klikania i wiemy , że w Wormditt było 6 browarów. Sam jestem tym zaskoczony. Być może te rozlewnie to małe browary..... B) . Tak więc mielibysmy cztery miejsca lokalizacji. Oczywiściwe lokalizacja pięciu z sześciu jest na razie domniemaniem. Szukamy dalej. Hej

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/07/17 20:41 #24

  • niewiasta
  • niewiasta Avatar
  • Gość
jak to 6???? musisz mi chyba na maila podesłać źródło wiedzy ;)

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/07/17 21:17 #25

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Jutro brykam na zdrobienie fotek do Ornety.Szczegóły na miejscu lub na maila.Oczywiście jest to tylko wyrywek historii orneckiego browarka....tak od poł XIX wieku. Na resztę czekam i trochę mnie to nakręciło. Ale tak to "wychodzi".

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/07/17 22:11 #26

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
proponuję wrzucić linka albo cały temat "Porcelanki" rozpoczęty przez Ona. Dzięki za fotki.
www.ornecianka.pl/forum/orneta-do-roku-1...8260-porcelanki.html
Porcelanki to niezrozwelnie historia naszego browaru.
Ciekawy był sposób wytwarzania porcelanek. wynika z tego , że w Wormditt nie było zakładu usługowego od tych porcelanek i zamawiano je gdzieś w Niemczech.
Z jednej ze stron w sieci:
Tajemnica polega na tym, że były one 2 razy wypalane. Najpierw pokrywano je glazurą i wypalano, potem za pomocą specjalnego stempla nanoszono napisy, które jeszcze raz pokrywano glazurą i wypalano. Napisy na porcelankach wyprodukowanych w ten sposób po prostu się nie ścierają. Po pierwszej wojnie w ramach oszczędności coraz częściej rezygnowano z drugiego wypalania, czego efekty widać na nowszych porcelankach z nieczytelnymi napisami. Starsze modele często posiadają na dole lub z boku stempel.
Porcelanki podłużne są rozwiązaniem starszym niż okrągłe. Okrągłe, jako zdecydowanie prostsze w produkcji, "odrutowaniu" i stosowaniu powinny wyprzeć te podłużne. Tak się jednak nie stało. W okresie późniejszym występowały równolegle. W Niemczech obowiązywała zasada, że porcelanki podłużne były stosowane do oranżadek, wód mineralnych (selterskich). Porcelanki okrągłe stosowano do butelek z piwem. Praktycznie każdy browar zajmował się niegdyś - obok produkcji piwa - rozlewaniem wód mineralnych (raczej mineralizowanych) i oranżadek. W związku z tym stosował jednocześnie dwa typy porcelanek.

Oczywiście mogły być też odstępstwa od tej reguły.

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/07/27 21:31 #27

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Może kilka eksponatów związanych z orneckim (wormiteńskim) piwem rozkręci temat. Na razie fotki ze zbiorów prywatnych znajdującyhc się w gotyckiej.

















Kto rozkmini która porcelanka jest od piwa a która od orenżady?
;)

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/07/27 22:06 #28

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Mały przerywnik. Historia jak to w dawnej Polsce było: literat.ug.edu.pl/kitowic/025.htm
REKLAMA

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/07/27 23:19 #29

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
"jednak mozna znaleźć wzmianki o piwie orneckim"
Jędrzej Kitowicz, jako znane piwo z Warmii wymienia piwo „eleborskie, które także szacowane było w Warszawie pod imieniem czarnego piwa”. Piwo to, zapewne z Barczewa, swój ciemny kolor zawdzięczało rodzajowi użytego do produkcji słodu.
Cenione były także piwa produkowane w Lidzbarku Warmińskim i Ornecie, które „smaczne jest, w Warszawie drogie. "

ze strony:
warmia-browarnictwo.pl/wszystko-o-piwie/...obrze-smakowalo.html

polecam ta stronę dla miłosników piwa i nie tylko
REKLAMA

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/07/28 20:48 #30

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Co sie dzieje? Pełna abstynencja na tym poście B)
Dorzucam kilka fotek lokalizacji małych browarków i rozlewni w przedwojennej Ornecie











Co do ostatniego zdjęcia to informacje uzyskałem od mieszkańca który przybył do Ornety w 1945.
Załączniki: