Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia - Strona 3 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/08/08 20:20 #31

  • Patrycha
  • Patrycha Avatar
  • Gość
nie mam pojecia gdzie były te rozlewnie, ale dziś wykopałam ciekawe rzeczy koło domu,
na jednej napis A. REIMANN WORDMDITT,
A NA DRUGIEJ : BRAUEREI ENGLISCHBRAUNNEN
Załączniki:

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2013/08/09 12:03 #32

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Świetne. Szczególnie ta ciemniejsza. Czy byłabys skłona wypozyczyc je do ekspozycji przedmiotów orneckiego browaru , które znajdują się w piwnicach "gotyckiej"?
Ładnie by wygladała cała "rodzinka" browarków.
Z góry dzięki za zyczliwość :)

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2014/01/06 10:53 #33

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 400
  • Otrzymane podziękowania: 39
Robcio napisał:

Pora okopać "ciekawy" i pyszny temacik :P
Zdania są podzielone i to przyczyną Alberta. Podał , że w Ornecie były dwa browary. Jeden na skrzyżowaniu koło dworca drugi koło kościoła. No fajnie ale skąd te informacje. Nie żebym się czepiał , ale warto by było podzilić się jaką dokumentacją ;)
Co do 100 metrowej studni to była, bo świadkowie o tym donoszą. Ale czy zasilała browar? Betonowe kręgi do studni browaru , który pewnie działał juz od późnego średniowiecza...jakoś mnie się nie chce wierzyć. Raczej kamienne ściany powinny tam być.
Być może ta studnia pełniła kiedyś role studni miejskiej, oprócz wodociagu doprowadzajacego wodę z jeziora?
A w czasach techniki piasku i cementu wyłożono ja kręgami.
Najbardziej pasuje mi lokalizacja jak na zdjęciu.

A co się mieściło w budynku znajdującym się w prawym dolnym rogu fotografii przesłanej przez Robcia 2.01.2013r ? (z zaznaczonym miejscem hipotetycznego browaru)
REKLAMA

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2014/01/06 11:32 #34

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Temat z pianką jest zawszy godny odkopania:).
Polecam stronke miłośników browarów browary.bioz. Zapodałem tam sporo info o wormiteńskich browarach. Było ich min. 6!
Sprawa wody w produkcji piwka jest strawa strategiczna i nie do końca dla mnie zrozumiałą.
Jedna studnia nie dała by rady zaspokoić potrzeby techniologi piwowarskiej. To usłyszałem od jednego z doktorantów w Muzeum Warmii i Mazur. Pamiętajcie , ze sporo wody szło na słodzanie (utrzymywanie odpowiedniej temperatury) półproduktu .
Dla malutkich browarków pewnie jedna studnia by wystarczyła. A browary w obrębie starego miasta były "rozrzucone" i nalezy się sugerowac tylko nazwą ulicy Browarna:)
Być może w Ornecie jak uruchomiono wodociągi problem ten zniknął...?
Na razie moje prace poszukiwania historii białej pianki i bursztynowego napoju ustały z przyczyn społecznych :cheer: . Trochę byłem zaangazowany w działania orneckie B) .
Może zaistnieje szansa , że zostane "odsuniety" od uprzyrzania się :lol:

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2014/01/06 12:03 #35

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 400
  • Otrzymane podziękowania: 39
Choć piszesz po naszemu, to nie rozumiem o co chodzi w końcówce Twojej wypowiedzi.
Możesz to napisać w sposób bardziej zrozumiały ( myślę, że ,,uprzyrzania się" to nie jakieś nowe słowo, tylko ,,oszybka")? Jeśli nie chcesz publicznie, napisz prywatnie.

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2014/01/06 12:44 #36

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Wcale nie upieram się że w Ornecie były dwa browary.Raczej co najmniej dwa.Jeśli ich było SZEŚĆ to czy istniały w tym samym czasie?
Co do studni-mój ojciec twierdzi(minęło prawie 50 lat więc informacja warta potwierdzenia) że była wykonana z betonowych kręgów.Był zbrojarzem na budowie budynku który stoi ,,nad" studnią.
Oczywiście pierwotnie mogła mieć kamienne ściany, a została ,,zmodernizowana"w późniejszym okresie.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2020/02/06 15:03 #37

  • strzelec
  • strzelec Avatar
  • Gość
In fast allen ermländischen, pomesanischen und oberländischen Städten
gab es im 19. und 20. Jahrhundert größere oder kleinere Brauereien, z. B.
in Frauenburg (Copernicus-Brauerei),
in Bartenstein (Brauerei Gauer),
in Heilsberg (Brauerei Bischoff, St. Georgsbrauerei),
in Guttstadt (Vereinsbrauerei, Brauerei Barwinski),
in Bischofstein (Löwenbrauerei),
in Wartenburg (Brauerei T. Thieme),
in Mühlhausen (Brauerei Paul Weh),
in Liebemühl (Brauerei W. Mierau),
in Mohrungen (Brauerei Hermann Behring),
in Wormditt (Brauerei Heinemann),
in Preußisch Holland (Brauerei Moeck, Bierverlag Weh),
in Riesenburg (Brauerei A. Zoche),
in Marienburg (Ordensbrauerei, Brauerei Hinspeter),
in Dt. Eylau (Bergschloß-Brauerei, C. Tolcksdorff, Brauerei Hermann Braumüller),
in Osterode (Bürgerliches Brauhaus, Vereinsbrauerei, Osteroder Brauerei)
und in Hohenstein (Brauerei P. Mehner).

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2020/02/06 16:26 #38

  • Anonim
  • Anonim Avatar
  • Gość
W 1902 istniały tylko dwa miejsca warzenia piwa. Nazwiska właścicieli Heinemann i Hallmann.

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2020/02/11 17:55 #39

  • Leszek
  • Leszek Avatar
  • Gość
Temat orneckiego piwa to margines w zrodlach historycznych. Piwo warzono na masowa skale w calej europie, prusy czy warmia nie byly zadnym wyjatkiem. Traktowane jako napoj i warzone w lokalnych minibrowarach nie mogło być dobrej jakosci. Zarabiano na ilosci a nie jakosci. Wiejskie i miejskie karczmy zmuszane do szynkowania miejscowych wyrobow laly piwo jak leci. Znane były przypadki uzywania do warzenia piwa brudnych wod z jezior czy rzek. Co ciekawe podobno brudna woda powodowała ze piwo mialo lepszy smak. Piwo warmińskie miało dobrą reputację, m. in. powodzeniem cieszyło się tzw . „piwo czarne” produkowane w Barczewie, a piwo z Ornety eksportowano nawet do Warszaw y (Friedrich Samuel Bock,) O jakie konkretnie piwo chodzilo i z ktorego browaru trudno powiedziec. W niemieckich czy polskich opracowaniach tematycznych piwo z Wormditt praktycznie nie istnieje. Zamieszczam skany z czasopisma Borussia












Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2020/02/11 22:07 #40

  • Anonim
  • Anonim Avatar
  • Gość

Leszek napisał: Znane były przypadki uzywania do warzenia piwa brudnych wod z jezior czy rzek. Co ciekawe podobno brudna woda powodowała ze piwo mialo lepszy smak.


Masz fantazje chłopie

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2020/02/12 19:15 #41

  • Leszek
  • Leszek Avatar
  • Gość
Jedyną znaną ornecką firmą która reklamowała się w ówczesnych książkach adresowych była fabryka tytoniu

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2020/02/13 16:28 #42

  • myszka
  • myszka Avatar
  • Gość
Wiosną 1946 roku podczas akcji odgruzowywania miasta burmistrz miasta informował że zabezpieczono budynki browaru, stolarni, cegielni, kościoła ewang. oraz szpitala przy Olsztyńskiej. O który browar mogło chodzić?

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2020/02/23 01:11 #43

  • Tygrysek
  • Tygrysek Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 76
  • Otrzymane podziękowania: 7
Jedyny browar w Wormditt należał do Alberta Reimanna który odkupił biznes w 1914 od Heinemanna. Budynek stał przy kościele. Wytwórnia wody gazowanej także była wlasnością Reimanna. Firma wykręcała rocznie 600 000 butelek lemoniady i 8000 hl piwa.
REKLAMA

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2020/02/29 20:36 #44

  • Anonim
  • Anonim Avatar
  • Gość
W innym poście napisałem że stara hurtownia Społem była fabryką tytoniu Grundberga. Hym może jednak należała do browaru?
REKLAMA

Gdzie był niemiecki browar i rozlewnia 2020/11/11 11:21 #45

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 400
  • Otrzymane podziękowania: 39
Fritz Heinemann właściciel browaru

Załączniki: