Radosne życie w Ornecie - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Radosne życie w Ornecie 2011/11/13 19:35 #1

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Witam.
Długo zastanawiałem się gdzie umieśćić ten post, który tak naprawdę dotyczy tych co umieścili posty w ostatnich miesiącach na tym portalu społecznościowym. Oczywiscie trafiły się pozytywne spojrzenia (posty) acz jak rzadkie:(.
Czytając te ostatnie posty jedno się nausuwa: atak totalnego braku chęci do chęci działania by było lepiej. Nie spotałem w tych ostatnich postach, nic co dawałoby radosniej spojrzeć na Ornetę. Nie uogólniam (nie wrzucam wszytskich do jednewgo worka!!!) tylko podumowuję to co wynika z postów. Smutek , narzekactwo, zawiść, brak perspektyw na przyszłość....I nie traktujmy tej formy pisania "prawdziwa cnota krytyk się njie boi".Oj, Orneto jakżeś ty się zmieniła :( dzieki takiemu pisaniu.To też czytają inni , którzy nie mają z Ornetą nic wspólnego. No i obraz idzie w swiat. gratuluję. Świetna sprzedaz i promocja wizerunku Ornety. Być może sie mylę. A bardzo bym chciał się mylić.
Pochwalmy się tą dobra strona Ornety. Proszę o radosne posty.

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/11/13 22:12 #2

  • radosny mieszkaniec
  • radosny mieszkaniec Avatar
  • Gość
Mamy najlepszy rząd w powiecie. Mamy najlepszych radnych w powiecie. Mamy najwięcej inwestycji w powiecie. Mamy najmniejsze bezrobocie w powiecie. Mamy najlepszą policję w powiecie. Mamy najlepszą oświatę w powiecie. Mamy najmniejsze zadłużenie w powiecie. Mamy najbardziej radosnych mieszkańców w powiecie. I dużo dużo innych powodów do zadowolenia.

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/11/14 20:23 #3

  • Robcio....
  • Robcio.... Avatar
  • Gość
Dobrze , ze minusy traktowane sa jako pół plusa:).
REKLAMA

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/11/14 20:26 #4

  • Robcio....
  • Robcio.... Avatar
  • Gość
A teraz drugie pół plusa: co mamy najgorszego poproszę:)

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/11/14 20:57 #5

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

Robcio napisał: Witam.
tylko podumowuję to co wynika z postów. Smutek , narzekactwo, zawiść, brak perspektyw na przyszłość....I nie traktujmy tej formy pisania "prawdziwa cnota krytyk się njie boi".Oj, Orneto jakżeś ty się zmieniła :( dzieki takiemu pisaniu.To też czytają inni , którzy nie mają z Ornetą nic wspólnego. No i obraz idzie w swiat. gratuluję. Świetna sprzedaz i promocja wizerunku Ornety. Być może sie mylę. A bardzo bym chciał się mylić.
Pochwalmy się tą dobra strona Ornety. Proszę o radosne posty.


Pochwal miasto rodzinne z perspektywy Gdańska. Może znad morza Orneta wygląda dużo lepiej niż w rzeczywistości?

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/11/14 22:48 #6

  • Robcio....
  • Robcio.... Avatar
  • Gość
Hm,myślę że Orneta dała sie poznac nad morzem. Choćby poprzez wystawę 60 lat PLO na której było mijesce dla ms."Orneta" (oglądali ja decydencji z trójmiasta, elita żeglugi wielkiej i kapitanowie statków - ambasadorzy Polski poza jej granicami) i nie tylko), to że Orneta znana jest we wszytskich portach morza sródziemnego, to że ludzie w mundurach z 29plm (dla słabszych 29 pułk lotnicywa mysliwskiego 1952-1968) zawsze nazywali się "orneciakami" i byli jednymi z najlepiej wyszkolonych pilotów, to że Orneta miała własną monetę , to , że tysiące turystów słucha muzyki organowej w katedrze oliwskiej płynącej z organów wykonanych właśnie w Ornecie, to że piwo orneckie było chwalone przez samego Papieża, to ,że mielismy własny przemysł "motoryzacyjny " znany za granicą (Iran, Irak, Czechosłwacja), to, że mamy największy zespół kamieniczej ocalałych z pożogi wojennej, to, ze parę lat temu Orneta znana była jako potęga w sporcie (na olimpiadzie też), ....mało!! Moim skromnym zdaniem, narzekacze z ostatnich postów niszczą ten obraz poprzez narzekanie, biadolenie, złośliwości...bo tak najłatwiej gadać i nic nie robić. Jak się mylę to czekam na przykłady.
I jeszcze RAZ PODKRESLAM , nie wszyscy na tym portalu należą do grupy "narzekaczy" . Robią dużo i nie zawsze są widoczni.

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/11/14 23:14 #7

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Jak myślisz ilu mieszkańców Ornety to przedstawiciele "pokolenia" 1200 zł brutto? Czy dla nich jest ważniejsza sprawa ciągłych podwyżek ceny gazu propan-butan czy może dawna i piękna karta ms. Orneta ? Czy mieszkańców cieszą ocalałe kamieniczki gdy muszą płacić majątek za wywóz śmieci?

Zgadza się że to wypacza obraz naszego miasta ale to nie powód by udawać że problemów dnia codziennego nie ma i nic na ten temat nie pisać bo się wszyscy dowiedzą jaka w Ornecie bieda.

Apropo spraw morskich - Breżniew przebywa z wizytą w Pradze. Bardzo się dziwi że mają Ministerstwo Gospodarki Morskiej. Pyta się po co wam to ministerstwo jeśli nie macie morza. Na to mu odpalono - a na co u was Ministerstwo Sprawiedliwości ;)

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/11/15 09:43 #8

  • Anonim
  • Anonim Avatar
  • Gość
Coraz trudniejsze warunki życia naszego społeczenstwa wielu nas dotknęło, 60 % żyje na skraju ubóstwa (czyli łączy koniec z końcem", 3% ma dostatnie życie , a reszta jakoś daje radę).
O możliwościach zmiany tego TRZEBA mówic, pisać i DZIAŁAĆ. Przydają się takie portale jak ten do właśnie takiej formy aczkolwiek jest to tylko walka bierna.
Ja poprosiłem o napisanie o konkretach które przyczyiniły sie , że społeczeństwo (pojedyńcze osoby lub grupy) w Ornecie potrafą się aktywnie sprzeciwiać takiej stagnacji jaka jest w chwili obecnej.
Poprosiłaś by dac przykłady z czego Orneta jest znana, dlaczego jako malutka miejscowość jest widziana pozytywnie i do końca nie zapomniana, dlaczego inni widzaąmiesteczko jako bogatsze w tradycje, dlaczego nie mozna sie wstydzic że jest sie orneciakiem. Podałem ci kilka przykładów.
Może troche za mało, aczkolwiek nie jest moim zamiarem uczyć histori- nie mam doświadczenia . Może za mało przykładów z codziennego życia- niestety od dawna nie mieszkam w Ornecie.
Wiem , ze najważniejsze są potrzeby materialne, tak jak napisałaś w ostanim poscie. To , ze jest wiele a wręcz ogrom do zrobienia to wszyscy wiedzą.
Może napiszesz co twoim zdaniem zasługuje na pozytywne podkreślenie w działaności (w szerokm spektrum) tak aby w Ornecie było lepiej. Miło by było przeczytać słowa budujące , że społeczeństwo potrafi działać.I takim zamysłem było otworzenie tego tematu - obolaczkam wiemy ale posłuchajmy tez dobrym rzeczy.
Kiedyś wypowiedziano słowa "Chleba i igrzysk dajcie ludziom a zapanuje ogóne szczęście". To było dawno ale myslę że nie straciło na wartości.Kazż może je interpretować na swój sposób.

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/11/15 10:38 #9

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Jasne że są w Ornecie ludzie którzy chcą i mogą działać. Mają pomysły, mają zapał. Barierą jest bierność większości społeczeństwa które ma ważniejsze problemy na głowie. Dołożymy do tego bierność władz samorządowych i mamy to co mamy. Zobacz ile unijnej kasy marnuje się na idiotyczne projekty które są realizowane tylko po to by koordynator projektu miał z czego żyć przez rok. Do tych projektów wymyśla się sztuczne potrzeby mieszkańców bo tak wymyślili decydenci na górze. Wszystkie stowarzyszenia działają z taką myślą. Nie szukamy dotacji pod rzeczywiste potrzeby tylko urojone potrzeby podciągamy pod dotacje. Po prostu chory system od góry do dołu. Projekty wymyślane oddolnie nie mają żadnych szans na wsparcie.

Pozytywy:
- I Forum Pozytywne - może coś się rozwinie z tego
- Stowarzyszenie III wieku - wielkie brawa dla nich
- Niektórzy np szukają kamienia na obelisk - wielkie brawa
- Samorząd myśli o strefie - może coś z tego będzie
- Ruszyła sprawa z terenami po byłej jednostce wojskowej - na pewno coś z tego będzie
- Rajdy motokrosowe na lotnisku - super pomysł

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/11/15 10:54 #10

  • Robcio....
  • Robcio.... Avatar
  • Gość
I aby było więcej takich pozytywów :).
Co do kasy unijnej czy dla instytucji pozarządowych ( z urzędów marszałkowskich , centralnych , ministerstw) to bardzo smaczny kąsek. Brak fachowości i doświadczenia gubi. Przglądałem środki na kulturę i można wykorzystać to i owo. Tu pole dla stworzarzyszeń i osób które mają chęci a przedewszystkim czas. Temat do rozwinięcia na tym forum. Może stworzyć dział na tym portalu z możliowściami (wskazywanie źródeł pozyskania srodków). Konkurencja dla stronu Urzędu;).
Proszę o rozwnięcie pozytywu: samorząd mysli o strefie. Bardzo ciekaw tego pomysłu.

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/11/15 20:34 #11

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

Robcio.... napisał: Co do kasy unijnej czy dla instytucji pozarządowych ( z urzędów marszałkowskich , centralnych , ministerstw) to bardzo smaczny kąsek. Brak fachowości i doświadczenia gubi.


W UM Orneta aż jedna osoba pracuje nad środkami z UE i pewnie zarabia tylko 1/3 tego co np sekretarz gminy :( Druga bariera to brak środków własnych gminy a np stanowisko sekretarz gminy jest obligatoryjne więc trzeba je utrzymywać z "urzędu" co nas rocznie nieźle kosztuje. Oczywiście było o tym na forum po co nam stanowisko sekretarza.

Robcio.... napisał: Proszę o rozwnięcie pozytywu: samorząd mysli o strefie. Bardzo ciekaw tego pomysłu.


To był jeden z głównych pomysłów z jakim I. Popiel startował do wyborów. Jak na razie to jest duża szansa na szczęśliwe zakończenie tego "marzenia" co w dużej mierze jest zasługą tej jednej osoby w gminie od dotacji. Jeśli uda się wybudować strefę i podłączyć ją do Warmińsko- Mazurskiej Strefy Ekonomicznej S.A. to będzie naprawdę duży sukces. Ale..... tu też nie jest tak różowo. Pomyśl któremu orneckiemu przedsiębiorcy marzy się nowa konkurencja w mieście ? A taka się pojawi jeśli powstanie strefa. Nie ma róży bez kolców.

Więcej informacji na stronie urzędu:
www.orneta.pl/aktualnosci/368/

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/11/15 21:32 #12

  • Robcio....
  • Robcio.... Avatar
  • Gość
Dobrze wiedzieć , ze w Ornecie jest ktos kto zna sie na funduszach. Prosze o namiar. Mam kilka pomysółów i pewnie , ze skorzystam z pomocy. Na razie korzystałem z speców w Elblagu.
Co do strefy to wydaje się , że jest to pierwszy krok. Uzbrojenie terenu to dopiero baza aby inwestorzy zaczęli działać. Czy pojawi się konkurencja? Pewnie , że tak jesli będzie tańsza i operwowała większa ilością produktu w jakims segmencie usługowo hamdlowym.. Myślę , że raczej "zalew" chińskich inwestorów też nam nie grozi. Jeżli rodzima sfera przedsiębiorców ma stworzyc konkurencję to w jakiej dziedzinie? Tak sporo przemysłu to w Ornecie nie ma. Przemysł maszynowy nie wejdzie bo Dobre Miasto zbyt blisko z dobrą infastrukturą, szegment magazynowo biurowy być może ale raczej nie zejdą z cenami poniżej cen hurtowych towrów oferowanych przez istniejace hurtownie, dodatkowe centra handlowe nie powstaną bo na tak małą społecznośc to przesada i strata kasy, ....Opinia moja jest jako laika z dzidziny biznesu, więc jeśli napisałem jakies dysdymały :) prosze o sprostowanie. Thx.
Nie wiem jak przebiegało zebranie potencjalnych inwestorów zorganizowane przez Burmistrza. Może tam urodziły sie ciekawe pomysły?To spotaknai ludzui interesu lokalnej polityki. Może wiesz coś na ten temat? Cóż, nowe inwestycje to szansa przede wszystkim na zatrudnienie no dochód dla miasta . Czy aby nie widzisz tej szansy w zbyt czarnych barwach?

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/11/15 22:18 #13

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Źle mnie pan zrozumiał Panie Robercie. Pani od dotacji nie jest od pomocy dla mieszkańców. Zajmuje się pozyskiwaniem środków dla gminy. Zresztą bardzo skutecznie. Jeden z nielicznych przykładów właściwych osób na właściwym miejscu.

O strefie to nie moja opinia, po prostu trochę rozmawia się z ludźmi. A zresztą to raczej oferta dla inwestorów z zewnątrz. Nie mogłam być na spotkaniu informacyjnym, miesięczne dziecko nie pozwoliło ;)
REKLAMA

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/11/17 15:03 #14

  • głos rozsądku
  • głos rozsądku Avatar
  • Gość
To post sponsorowany przez burmistrza ornety czy jak. Jakie radosne życie. Ludzie obudźcie się. Władza myśli tylko o własnych czterech literach. Może oni mają radosne życie bo na pewno nie zwykli obywatele.
REKLAMA

Odp: Radosne życie w Ornecie 2011/12/04 14:21 #15

  • parobek
  • parobek Avatar
  • Gość

głos rozsądku napisał: To post sponsorowany przez burmistrza ornety czy jak. Jakie radosne życie. Ludzie obudźcie się. Władza myśli tylko o własnych czterech literach. Może oni mają radosne życie bo na pewno nie zwykli obywatele.


W małych miastach, dużych miastach jest jak z krasulą, kto się umiał ustawić przy cycku, ten ma mleko, a kto się dał wypchnąć do ogona, gówno w garści.