zamek w Ornecie - Strona 13 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

zamek w Ornecie 2025/10/13 16:17 #121

  • Anonim
  • Anonim Avatar Autor
  • Gość
Opierając się na przesłankach pośrednich można wykazać iż zamek w Ornecie nie był czymś wyjątkowym. Czy w przypadku zamków w których inwestorem była ogólnie diecezja warmińska można je porównywać z typowymi zamkami wznoszonymi na zamówienie Krzyżaków?

zamek w Ornecie 2025/10/13 19:13 #122

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 679
  • Otrzymane podziękowania: 21

Przypuszczam że autor wykonał rycinę po obejściu miasta od rejonu dawnego szpitala (ul olsztyńska) przez most (wodospad wzgórze oś. Dabrowskiego do rejonu GKO (Aleja WP czyli teren Pilau vel folwark biskupi)

Poruszamy się w grząskim gruncie poszlak i hipotez. Brak dostatecznej bazy źródłowej ma też i zalety. Można popuścić wodze fantazji. Uważam że w pewnym okresie zamek w Ornecie składał się z trzech skrzydeł. Pierwotne założenie posadowione dokładnie jak obecna SP1 i część trzecia dobudowana znacznie później wzdłuż uliczki Zaułek Ciasny/Zakmowa

Taka opcja też mi wpadła do głowy. Mam nawet gdzieś szkic takiego układu.

zamek w Ornecie 2025/10/13 22:17 #123

  • Anonim
  • Anonim Avatar Autor
  • Gość
Czy to prawda że zamek w Ornecie miała tylko jedno skrzydło? Ktoś na FB tak skomentował/
REKLAMA

zamek w Ornecie 2025/10/13 22:49 #124

  • Johan
  • Johan Avatar Autor
  • Gość

Czy to prawda że zamek w Ornecie miała tylko jedno skrzydło? Ktoś na FB tak skomentował/

To absurd. Jakieś źródła?

zamek w Ornecie 2025/10/14 00:09 #125

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 679
  • Otrzymane podziękowania: 21

Czy to prawda że zamek w Ornecie miała tylko jedno skrzydło? Ktoś na FB tak skomentował/

Niektóre polskie opracowania popularno-naukowe tak twierdzą np w pracy Małgorzatay Jackiewicz-Garniec i Mirosława Garniec
ZAMKI PAŃSTWA KRZYŻACKIEGO W DAWNYCH PRUSACH POWIŚLE, GÓRNE PRUSY, WARMIA, MAZURY

znajdujemy taki tekst

"Niewielki zamek ornecki wzniesiono na początku XIV wieku był siedzibą biskupiego administratora składał się z jednego skrzydła (nie znamy rozkładu wnętrz) i murów wzmocnionego wieżą i basztami okalającego pięcioboczny dziedziniec"

Załączniki:

zamek w Ornecie 2025/10/14 02:32 #126

  • Anonim
  • Anonim Avatar Autor
  • Gość
Na jakich źródłach opierają się autorzy? Są podane w książce?

zamek w Ornecie 2025/10/15 20:28 #127

  • Anonim
  • Anonim Avatar Autor
  • Gość
Dzień dobry. Nawiązując do historii zamku w Ornecie zastanawiam się nad tematem sposobu jego ogrzewania w mroźne warmińskie zimy. Termomodernizacja za środki z KPO nie była jeszcze wówczas stosowana na szerszą skalę, plastikowe trzy szybowe okna i styropian więc nie pomagał w utrzymaniu komfortu cieplnego. Jak taki zamek był więc ogrzewany?

zamek w Ornecie 2025/10/15 21:29 #128

  • Anonim
  • Anonim Avatar Autor
  • Gość
Dobre o intrygujące pytanie. Ogrzewanie było związane z zamożnością pana zamku i funkcja jaka zajmował. Pewnie biskup miał dobre CO. Były to klasyczne kominki...i to nie takie małe jak teraz. Mury mocno grube, ściany w sypialniach wyłożone tkaninami lub dywanami, stropy i podłogi drewniana-solidne. Okna pojedyncze. Były tez systemu kanałów które rozprowadzały ciepło z "kotłowni". Taki system jest w Malborku. Ogólnie to ciepło nie było.

zamek w Ornecie 2025/10/16 10:26 #129

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 679
  • Otrzymane podziękowania: 21

Na jakich źródłach opierają się autorzy? Są podane w książce?

Tak, są podane źródła tyle że nie w postaci przypisów więc trudno powiedzieć skąd pochodzą dane o zamku w Ornecie.

zamek w Ornecie 2025/10/16 15:02 #130

  • Anonim
  • Anonim Avatar Autor
  • Gość
Zawsze można napisać do autorów książki.