Data wyzwolenia Ornety - Strona 7 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Data wyzwolenia Ornety 2023/01/05 09:45 #91

  • Mateusz Dallali
  • Mateusz Dallali Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 6
Jako ciekawostkę podam jeszcze, że w ramach organizacji bojowej 4.Armee istniała placówka Kampfkommandant Wormditt. Jednak nie udało mi się niestety ustalić, kto nią dowodził.

Data wyzwolenia Ornety 2023/01/06 01:07 #92

  • real
  • real Avatar Autor
  • Gość

Śmiem twierdzić, że udało mi się rozwiązać zagadkę związaną nie tylko z „podwójnym” zajęciem Wormditt ale również z konkretną datą tego wydarzenia.

Na jakich źródłach opierasz swoją linę czasową walk wokół Ornety? Duża szczegółowość dotycząca jednostek. Brawo.

Data wyzwolenia Ornety 2023/01/09 15:55 #93

  • Mateusz Dallali
  • Mateusz Dallali Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 5
  • Otrzymane podziękowania: 6

Na jakich źródłach opierasz swoją linę czasową walk wokół Ornety? Duża szczegółowość dotycząca jednostek. Brawo.

Dziękuję! Były to dzienniki działań bojowych wymienionych w tekście jednostek Armii Czerwonej, głównie 3-ej i 48-ej Armii.
REKLAMA

Data wyzwolenia Ornety 2023/01/19 09:35 #94

  • marcinek
  • marcinek Avatar Autor
  • Gość
Czy macie chłopaki może info jakie jednostki stacjonowały w Ornecie od wyzwolenia do przejęcia miasta przez Polskę?

Data wyzwolenia Ornety 2023/01/23 23:48 #95

  • Anonim
  • Anonim Avatar Autor
  • Gość
Czołgów sowieckich mogło pod Ornetą nie być. 48 Armia miała czołgi 5 APancGw po lewej które szły linią Małdyty Pasłęk Młynary Tolkmicko.

Data wyzwolenia Ornety 2023/01/25 09:40 #96

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16

Natomiast wzmianki o „czołgach” są mało prawdopodobne lecz nie ma w sumie czemu dziwić się: cywile-laicy nie odróżniali artylerii szturmowej od czołgów, wszelki pojazd opancerzony to dla nich był po prostu „czołg”

O sowieckich czołgach i działach samobieżnych (IS 2 ISU 122) wspominają niemieckie dokumenty dowództwa orneckiego lotniska (Fliegerhorst-Kommandantur E (v) 218/I) więc nie były one wymysłem cywilów. Pierwsze zaatakowały na kierunku Wagten i lotniska 24 stycznia, zostały odparte ogniem baterii Flak-abt. I/21 stacjonującej na orneckim lotnisku. Kilka zostało zniszczonych. Ta wersja wypadków ma potwierdzenie w opisach świadków którzy latem 45 widzieli na polach koło Drwęczna wraki czołgów.

25 stycznia sowieckie czołgi przeszły linię kolejową Drwęczno Bażyny.

Na drodze Orneta Drwęczno stały zniszczone czołgi jeszcze w 1946



Prawda? Nie ma takiej.
Załączniki:

Data wyzwolenia Ornety 2023/01/26 22:47 #97

  • real
  • real Avatar Autor
  • Gość
23 Pancerna brygada (23 гв. отбр) na szlaku bojowym ma Wormditt. Pułkownika Виктор Попов wspomina że po krótkiej walce zajęli Miłakowo i ruszyli w stronę Ornety którą wzięto z marszu.
old.redstar.ru/2011/04/06_04/5_01.html

Data wyzwolenia Ornety 2023/01/27 11:33 #98

  • robert
  • robert Avatar Autor
  • Gość
Witam kolegów. Jak zrozumiałem większe niemieckie jednostki broniły Ornety tylko w czasie pierwszego podejścia rosjan w styczniu? W połowie lutego Orneta była broniona tylko przez dziadków i słuzby pomocznicze?

Data wyzwolenia Ornety 2023/01/27 19:57 #99

  • real
  • real Avatar Autor
  • Gość

Witam kolegów. Jak zrozumiałem większe niemieckie jednostki broniły Ornety tylko w czasie pierwszego podejścia rosjan w styczniu? W połowie lutego Orneta była broniona tylko przez dziadków i słuzby pomocznicze?

Jak się czyta źródła niemieckie to tak to wygląda. W materiałach radzieckich wprost odwrotnie.

Data wyzwolenia Ornety 2023/01/29 23:53 #100

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16
Sowiecka mapka z okresu 7 - 10 kutego 45. Z ciekawostek, 17 DP po wyjściu z okrążenia stoi praktycznie w Ornecie pod droga na Open. Niemiecka 131 rozlokowana pomiędzy Krzykałami a nowym Dworem.

Prawda? Nie ma takiej.
Załączniki:

Data wyzwolenia Ornety 2023/01/30 14:50 #101

  • Tygrysek
  • Tygrysek Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 76
  • Otrzymane podziękowania: 7

Czołgów sowieckich mogło pod Ornetą nie być. 48 Armia miała czołgi 5 APancGw po lewej które szły linią Małdyty Pasłęk Młynary Tolkmicko.

Tylko 25 stycznia rosjanie stracili w okolicach Olkowo - Drewęczno 5 IS-2 i 2 ISU-122. Te ostanie miał na wyposażeniu 342 Gwardyjski Pułk Ciężkiej Artylerii Samobieżnej.

Data wyzwolenia Ornety 2023/01/31 23:43 #102

  • Anonim
  • Anonim Avatar Autor
  • Gość
Pod Ornetę mogła się zapędzić 5AP gwardii.

Data wyzwolenia Ornety 2023/02/15 09:19 #103

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16

Pod Ornetę mogła się zapędzić 5AP gwardii.
Maksymalnie była chyba w okolicach Wilcząt i Godkowa. Na naszą stronę Pasłęki raczej się nie przedostali.
Prawda? Nie ma takiej.
REKLAMA

Data wyzwolenia Ornety 2023/02/15 09:23 #104

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16
Zebrałem do kupy sowieckie papiery z okresu bezpośrednich lutowych walk wokół Wormditt. Do pobrania w PDF

nasza-orneta.pl/orneta_1945.pdf
Prawda? Nie ma takiej.
Za tę wiadomość podziękował(a): Aszok
REKLAMA

Data wyzwolenia Ornety 2023/02/18 18:34 #105

  • real
  • real Avatar Autor
  • Gość

Pod Ornetę mogła się zapędzić 5AP gwardii.

5AP zatrzymała niemców w bitwie znanej na zachodzie jako bitwa pod Ornetą