Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/18 19:47 #1

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Powołano do życia stowarzyszenie MIASTOWIEŚ które stać ma się katalizatorem nowych inicjatyw społecznych i obywatelskich w naszej gminie. Pomysł na stowarzyszenie wyszedł od pani Danuty Jaroń. Pierwsze spotkanie założycielskie odbyło się 16 marca w MDK.

Zakres roboczy planowanych działań jest dość szeroki. Miejmy nadzieje że na dobrych intencjach się nie skończy.

Fragment statutu z celami stowarzyszenia:
1. Integracja środowiska obejmującego miasto i gminę oraz wyrównywanie szans poprzez podejmowanie działań na rzecz mieszkańców miasta i wsi.
2. Działalność wspomagająca rozwój społeczności lokalnej poprzez wspieranie aktywności obywateli z terenu miasta i gminy.
3. Aktywizacja społeczna i poprawa jakości życia osób ze środowisk wiejskich, popegeerowskich, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
4. Propagowanie i wspieranie działań na rzecz środowisk wiejskich, promowanie i wspieranie przedsiębiorczości.
5. Prowadzenie poradnictwa obywatelskiego.
6. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych, edukacyjnych oraz samokształcenia.
7. Działalność na rzecz rozwoju i wspierania inicjatyw edukacyjno-kulturalnych i artystycznych.
8. Upowszechnianie tradycji regionu Warmii i Mazur, świadomości dziedzictwa narodowego i kulturowego.
9. Podejmowanie działań na rzecz ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
10. Przeciwdziałanie zagrożeniom patologii społecznych,, narkomanii, alkoholizmowi, agresji i przemocy.
11. Ochrona i promocja zdrowia, upowszechnianie działań proekologicznych i prozdrowotnych.
12. Podejmowanie działań na rzecz swobodnego dostępu do informacji i najnowszych technologii komunikacyjnych.
13. Pozytywny rozwój społeczeństwa obywatelskiego i aktywności społecznej obywateli poprzez kreatywną zmianę sposobu myślenia i działania .

Nasze stowarzyszenie MIASTOWIEŚ nawiązało kontakt z Olsztyńskim Stowarzyszeniem "Tratwa" 11 Kwietnia gościli u nas państwo Ryszard Michalski i Wioletta Pruska.

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/19 17:11 #2

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
kolejny pomysł radnego jaronia na kasę ?

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/20 08:09 #3

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość

bezradny napisał: kolejny pomysł radnego jaronia na kasę ?

Witam bezradnego i proszę o rozwinęcie swojej myśli.Mieszkańcy mieszkający stosunkowo krótko w Ornecie nie mają pojecia o klikach orneckich.Pan Jaroń jest znany wspólnotom mieszk.że naprawia dachy ,a faktury na te usługi wystawione przez zakład pogrzebowy w Miłakowie.Prawda ,że zdolny facet ?
REKLAMA

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/20 08:21 #4

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość

ewa napisał: Powołano do życia stowarzyszenie MiastoWieś które stać ma się katalizatorem nowych inicjatyw społecznych i obywatelskich w naszej gminie. Pomysł na stowarzyszenie wyszedł od pani Danuty Leś. Pierwsze spotkanie założycielskie odbyło się 16 marca w MDK.

Zakres roboczy planowanych działań jest dość szeroki. Miejmy nadzieje że na dobrych intencjach się nie skończy.

Fragment statutu z celami stowarzyszenia:
1. Integracja środowiska obejmującego miasto i gminę oraz wyrównywanie szans poprzez podejmowanie działań na rzecz mieszkańców miasta i wsi.
2. Działalność wspomagająca rozwój społeczności lokalnej poprzez wspieranie aktywności obywateli z terenu miasta i gminy.
3. Aktywizacja społeczna i poprawa jakości życia osób ze środowisk wiejskich, popegeerowskich, osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
4. Propagowanie i wspieranie działań na rzecz środowisk wiejskich, promowanie i wspieranie przedsiębiorczości.
5. Prowadzenie poradnictwa obywatelskiego.
6. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych, edukacyjnych oraz samokształcenia.
7. Działalność na rzecz rozwoju i wspierania inicjatyw edukacyjno-kulturalnych i artystycznych.
8. Upowszechnianie tradycji regionu Warmii i Mazur, świadomości dziedzictwa narodowego i kulturowego.
9. Podejmowanie działań na rzecz ekologii, ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego.
10. Przeciwdziałanie zagrożeniom patologii społecznych,, narkomanii, alkoholizmowi, agresji i przemocy.
11. Ochrona i promocja zdrowia, upowszechnianie działań proekologicznych i prozdrowotnych.
12. Podejmowanie działań na rzecz swobodnego dostępu do informacji i najnowszych technologii komunikacyjnych.
13. Pozytywny rozwój społeczeństwa obywatelskiego i aktywności społecznej obywateli poprzez kreatywną zmianę sposobu myślenia i działania .

Jeśli to stowarzyszenie wypełni choć połowę swych założeń to wielkie BRAWA ! Nie jestem pesymistką i wierzę,że się uda.W obecnych czasach część społeczeństwa została wyrzucona poza "nawias" społeczny np.emeryci.Jak otrzymują emeryturę nie mogą brać udziału w przekwalifikowaniu org.przez Urząd Pracy lub MOPS.Emerytura na prywatne dokształcanie nie pozwala.Emeryci w dobie komputerów się pogubili.Tak samo w ramach wykupu mieszkań,udziałów mieszk.należnych dodatków,porad prawnych.Problemów jest b.dużo. POWODZENIA 1

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/20 09:05 #5

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość

CIAPEK napisał:

bezradny napisał: kolejny pomysł radnego jaronia na kasę ?

Witam bezradnego i proszę o rozwinęcie swojej myśli.Mieszkańcy mieszkający stosunkowo krótko w Ornecie nie mają pojecia o klikach orneckich.Pan Jaroń jest znany wspólnotom mieszk.że naprawia dachy ,a faktury na te usługi wystawione przez zakład pogrzebowy w Miłakowie.Prawda ,że zdolny facet ?

miałem właśnie coś w tym stylu na myśli co kolega ;) stowarzyszenie powołano zapewne z myślą o łowieniu unijnej kasy a w tym temacie można sporo sobie zorganizować no cóż pożyjemy zobaczymy

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/21 08:16 #6

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
jeśli ten "twór" powstał ze szczerych chęci orneckich liderów by coś w ornecie zmienić to można tylko pogratulować a jeśli to tylko skok na kasę państwa jaroniów to jestem zniesmaczony :evil:

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/27 08:57 #7

  • zosia
  • zosia Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert od polityki
  • Posty: 147
  • Otrzymane podziękowania: 0

halo napisał: jeśli ten "twór" powstał ze szczerych chęci orneckich liderów by coś w ornecie zmienić to można tylko pogratulować a jeśli to tylko skok na kasę państwa jaroniów to jestem zniesmaczony :evil:


Dziwne tylko że stowarzyszenie powstało po cichu ja nic o nim wcześniej nie słyszałam czy to było świadome działanie ? Zebranie założycielskie po cichu by tylko ciocie i wujki radnego Jaronia zajęły kluczowe funkcje ? Może kto napisze nam jak wygląda szanowny skład nowego stowarzyszenia. Nazwa MiastoWieś jest tak idiotyczna że szkoda nawet komentować :shock: Nie mniej życzę samych sukcesów w realizowaniu celów statutowych

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/27 11:10 #8

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Nie można Zosiu zakładać z góry że coś jest ustawione lub ukartowane. Choć z drugiej strony wiemy jak się w Polsce podchodzi do takich spraw. W stowarzyszeniu MIASTOWIEŚ działają osoby z naszego forum, między innymi ja. Być może inni też się ujawnią ;) . Najważniejsze że jest grupa osób która chce coś dla Ornety zrobić.

Co do nazwy naszego stowarzyszenia to MIASTOWIEŚ szczerze mówiąc też nie bardzo mi się podoba. Jednak została przegłosowana przez członków naszego stowarzyszenia czyli nie jest zła. Najważniejsze żeby się ta nazwa przyjęła i stała się rozpoznawalna.

Wczoraj czyli 26 maja mieliśmy spotkanie na którym przydzieliliśmy sobie zadania do wykonania związane z opracowywaniem materiałów potrzebnych do dalszego rozwoju stowarzyszenia. Ja z moim kolegą z forum zajmę się historią naszego miasta i okolic. Jeśli są mieszkańcy zainteresowani tematyką historyczną tyczącą się Ornety oraz chcieli by zacząć działać z nami w stowarzyszeniu to jak najbardziej zapraszamy. Przyjechała do nas pani Anna Łebek-Obrycka z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych aby nam pomóc rozruszać nasze stowarzyszenie.

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/27 18:18 #9

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość

zosia napisał:
Dziwne tylko że stowarzyszenie powstało po cichu ja nic o nim wcześniej nie słyszałam czy to było świadome działanie ? Zebranie założycielskie po cichu by tylko ciocie i wujki radnego Jaronia zajęły kluczowe funkcje ? Może kto napisze nam jak wygląda szanowny skład nowego stowarzyszenia. Nazwa MiastoWieś jest tak idiotyczna że szkoda nawet komentować :shock: Nie mniej życzę samych sukcesów w realizowaniu celów statutowych


państwo Jaronie nie lubią rozgłosu :lol: dlatego było po cichu
przyłączam się także do pytania o skład osobowy stowarzyszenia "MiastoWieś"

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/27 22:36 #10

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19

antyradny napisał: przyłączam się także do pytania o skład osobowy stowarzyszenia "MiastoWieś"

Ja, Albert jestem członkiem Stowarzyszenia.Jestem również członkiem jego zarządu, chociaż nie jestem niczyim wujkiem, stryjkiem ani szwagrem.Nie interesują mnie lokalne układy.Po prostu chcę coś robić.
Mam nadzieję że w sekcji historyczno-kolekcjonerskiej znajdą dla siebie miejsce osoby o podobnych do moich zainteresowaniach.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/28 00:49 #11

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

albert napisał: Ja, Albert jestem członkiem Stowarzyszenia.Jestem również członkiem jego zarządu, chociaż nie jestem niczyim wujkiem, stryjkiem ani szwagrem.Nie interesują mnie lokalne układy.Po prostu chcę coś robić.
Mam nadzieję że w sekcji historyczno-kolekcjonerskiej znajdą dla siebie miejsce osoby o podobnych do moich zainteresowaniach.


Dokładnie jest jak pisze Albert, chcemy coś zrobić a nóż widelec się uda. Wiadomo że w grupie siła. Niestety układów się nie da chyba uniknąć, co nie znaczy że sama idea stowarzyszenia jest od razu zła. Może uda się nam oddalić od politykowania by cały entuzjazm skierować na coś pożytecznego ;) Ten się tylko nie myli kto nic nie robi.

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/28 06:50 #12

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość

ewa napisał:

albert napisał: Ja, Albert jestem członkiem Stowarzyszenia.Jestem również członkiem jego zarządu, chociaż nie jestem niczyim wujkiem, stryjkiem ani szwagrem.Nie interesują mnie lokalne układy.Po prostu chcę coś robić.
Mam nadzieję że w sekcji historyczno-kolekcjonerskiej znajdą dla siebie miejsce osoby o podobnych do moich zainteresowaniach.


Dokładnie jest jak pisze Albert, chcemy coś zrobić a nóż widelec się uda. Wiadomo że w grupie siła. Niestety układów się nie da chyba uniknąć, co nie znaczy że sama idea stowarzyszenia jest od razu zła. Może uda się nam oddalić politykowania by cały entuzjazm skierować na coś pożytecznego ;) Ten się tylko nie myli kto nic nie robi.

Nie wierzę w bezineresowną działalność Jaroniów.Powołanie w tajemnicy grupy z założenia o dobrych intencjach źle pachnie.Należało rozpowrzechnić to przedsięwzięcie i uaktywnić mieszkańców.

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/28 08:57 #13

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość

albert napisał:

antyradny napisał: przyłączam się także do pytania o skład osobowy stowarzyszenia "MiastoWieś"

Ja, Albert jestem członkiem Stowarzyszenia.Jestem również członkiem jego zarządu, chociaż nie jestem niczyim wujkiem, stryjkiem ani szwagrem.Nie interesują mnie lokalne układy.Po prostu chcę coś robić.
Mam nadzieję że w sekcji historyczno-kolekcjonerskiej znajdą dla siebie miejsce osoby o podobnych do moich zainteresowaniach.
WUJEK,STRYJEK,SZWAGIER.......=gra . wstąpiłem na działo , spojrzałem na pole......200 armat grzmiało
REKLAMA

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/28 09:10 #14

  • goya
  • goya Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 61
  • Otrzymane podziękowania: 2
Przyłączam się do Alberta. Ja,jak już wspominałam, jestem stosunkowo nowa w mieście. Nie mam tu żadnych cioć, wujków itp. Do stowarzyszenia przystąpiłam i nawet jestem w komisji rewizyjnej, więc mam wgląd we wszystkie dokumenty, finanse itp. Nazwa ..., ale przegłosowana większością głosów więc zostawiam to bez komentarza.
REKLAMA

Re: Stowarzyszenie MIASTOWIEŚ - pierwsze kroki 2010/05/28 09:51 #15

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16

Jowita05 napisał:
Powołanie w tajemnicy grupy z założenia o dobrych intencjach źle pachnie.


Z akcją informacyjną o stowarzyszeniu to prawda bo nie było żadnej i praktycznie nikt o tym nie wiedział, lecz mówienie o tajemnicy to chyba przesada..

Jowita05 napisał:
Należało rozpowrzechnić to przedsięwzięcie i uaktywnić mieszkańców.


Jestem przekonany że jest w ornecie mnóstwo ludzi którym nie jest obojętny los miasta i gminy, chyba lepiej jak jest w stowarzyszeniu 15 osób naprawdę zaangażowanych w to co robią niż 150 biernych członków czekających na gotowe po za tym że 150 osób wniesie 10 x więcej składek do stowarzyszenia ale to chyba nie o to chodzi ? Z krytyką się wstrzymajmy, dajmy czas na pokazanie że to nie jest tylko pic na wodę.
Prawda? Nie ma takiej.