Fabryka Cygar Grunenberg - Strona 6 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/01/21 21:36 #51

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 679
  • Otrzymane podziękowania: 21
Wormditt, Tabakfabriken, C. Grunenberg


Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/01/21 23:01 #52

  • anonim
  • anonim Avatar
  • Gość
Może zapytać w którym to jest miejscu owa fabryka?

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/12 19:22 #53

  • Leszek
  • Leszek Avatar
  • Gość
Fabryka Cygar Grunenberga jako praktycznie jedyne wormiddtowskie przedsiebiorstwo reklamowało się w pruskich ksiazkach adresowych. Wlasciciel fabryki sponsorowal budowe i modernizacje drogi prowadzacej z miasta miasta do wylotowki na Braniewo w celu lepszego polaczenia z Krolewcem


Załączniki:
REKLAMA

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/14 01:44 #54

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 679
  • Otrzymane podziękowania: 21

anonim napisał: Może zapytać w którym to jest miejscu owa fabryka?


To pytanie jest najtrudniejszą rzeczą w tym temacie. Jedyną sensowna lokalizacją fabryczki jest moim zdaniem teren na mapie okraszony napisem Tabakas M co można tłumaczyć jako wodny młyn do tabaki. Lokalizacja ta była podawana na początku tego tematu. Problemem jest brak śladów tego budynku w terenie


Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/16 19:25 #55

  • Tygrysek
  • Tygrysek Avatar
  • Gość
Cytat z księzki "Wormditt" Ausgeladen wurden taglich etwa 200 - 500 t an Tabak. Translator mówi że rozładowywano 200-500 ton tytoniu w Ornecie.

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/16 20:32 #56

  • Tygrysek
  • Tygrysek Avatar
  • Gość

Aszok napisał: Gdyby to była fabryka, to by było napisane ,,tabakfabrik". Tabaks znaczy ,,tytoń". Może tam był uprawiany tytoń?


Fabryka właściwa była w magazynie przy zakonnicach. Tam był tylko młyn do tabaki, Tabaks Mühle

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/17 14:54 #57

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 679
  • Otrzymane podziękowania: 21

Tygrysek napisał: Cytat z księzki "Wormditt" Ausgeladen wurden taglich etwa 200 - 500 t an Tabak. Translator mówi że rozładowywano 200-500 ton tytoniu w Ornecie.


Nie wiem jak to rozumieć? Rozładowywano w Ornecie jako towar sprowadzony? 500 ton dziennie?

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/17 21:48 #58

  • Tygrysek
  • Tygrysek Avatar
  • Gość
Nie nam pojęcia. Na wszelki wypadek zapodaje skan fragmentu o którym mowa. Tłumaczyłem google translatorem ;)

Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/17 22:19 #59

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 679
  • Otrzymane podziękowania: 21
Po tabace jest kolego przecinek. Teraz by się zgadzało, 500 ton jako dzienny przerób orneckiego dworca wliczając węgiel, materiały budowlane itd.

Fabryka Cygar Grunenberg 2020/02/18 08:51 #60

  • Tygrysek
  • Tygrysek Avatar
  • Gość

ewa napisał: Po tabace jest kolego przecinek. Teraz by się zgadzało, 500 ton jako dzienny przerób orneckiego dworca wliczając węgiel, materiały budowlane itd.


Czeska komedia, rzeczywiście to jedno zdanie.