Fabryka Cygar Grunenberg - Strona 5 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Fabryka Cygar Grunenberg 2015/06/30 10:24 #41

  • jaku
  • jaku Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 73
  • Otrzymane podziękowania: 26

Robcio napisał: Chyba to sklep firmowy fabryki tytoniu. Mieścił się w miejscu gdzie kiedyś był bar mleczny.
Widziałem na jednej z pocztówek.


Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2015/06/30 23:04 #42

  • Jaś
  • Jaś Avatar
  • Gość
cd


Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2015/07/01 19:44 #43

  • Robcio...
  • Robcio... Avatar
  • Gość
I super, że Jaku dotarł do klucza od zagadki fabryki tabaki. W pierszym poście na zamieszczonej fakturze w górnym lewym rogu znajduje sie wizerunek graficzny wormideńskiej fabryczki :). Podziękować Jaku :)
REKLAMA

Fabryka Cygar Grunenberg 2015/07/01 19:48 #44

  • Robcio...
  • Robcio... Avatar
  • Gość
I chyba otwory w sianie byłego "Baru Mlecznego" są po literach z nazwą właściela.

Fabryka Cygar Grunenberg 2015/07/05 12:59 #45

  • B.J.
  • B.J. Avatar
  • Gość
Środkowy budynek to ten magazyn koło klasztoru i parkingu na browarnej, a ten z lewej to pewnie młyn tabaki? Ten z prawej - wiadomo.

Fabryka Cygar Grunenberg 2016/01/13 20:21 #46

  • quintu
  • quintu Avatar
  • Gość
Witam wszystkich :)

Chciałem odświeżyć temat. Tak się składa, że przeprowadziłem małe "śledztwo" odnośnie Fabryki Grunenberga i muszę przyznać, że Wasze forum bardzo pomogło mi w odtworzeniu dziejów przedwojennych jej fili w Ornecie. Bo to tak niestety wygląda. Firma C. Grunenberga została założona w 1806 r. w Grudziądzu. Produkowała wyroby tytoniowe - głownie cygara i papierosy. Nie ustaliłem kiedy powstała filia w Ornecie jednakże produkowano w niej tylko i wyłącznie tabakę i to bardzo uznaną w Niemczech a mianowicie Echter Wormditter Kownoer (nie szukajcie 3 rodzajów tabaki - to jedna nazwa - odsyłam do strony mein-kleiner-rauchsalon.de/marke03_schnupf01.htm ) Można pokusić się o tłumaczenie tabaki jako Prawdziwa Ornecka zrobiona wg receptury z Kowna lub typu koweńskiego (ten typ tabaki wymyślił zakon bernardynów z Kowna - do zmielonego tytoniu dodawano ziół).
Po 1919 r. fabryka w Grudziądzu została zlikwidowana (nie ustaliłem w tym temacie nic konkretnego - próbuje skontaktować się z historykami z Grudziądza) a Grudziądz stał się polski. Pozostała filia w Ornecie, która stała się samodzielną firmą (zerknijcie na skany faktur i rachunków, które są na waszym forum - wyraźnie wynika z nich że w 1923 r. Fabryka nosiła już inną nazwę). Zobaczcie na rachunku wystawionym w Ornecie co jest przedmiotem sprzedaży i zerknijcie co jest przedmiotem sprzedaży na fakturze wystawionej w Grudziądzu. Zerknijcie wreszcie na zdanie reklamowe wydrukowane na rachunku pod ryciną przedstawiającą fabrykę w Ornecie - napisano co jest specjalnością filii (Echter Kownoer). To Wam wyjaśni wszystko. Teraz czas na dalsze losy fabryki - w 1945 r. przestała ona istnieć w Ornecie i została przeniesiona do Friedrichstal w Badenii. Tam nadal produkowała tabakę tylko zmieniła jej nazwę ze wspomnianego Echter Kownoer na Echter Wormditter Kownoer. Po wojnie firma C. Grunenberg została kupiona przez dużego producenta wyrobów tytoniowych - firmę Lotzbeck AG Rauch- u.Schnupftabakfabrik, który w dalszym ciągu sprzedawał tabakę sygnowaną jako ornecka. Wrzucam reklamę z gazety niemieckiej z 1967 r.



pozdrawiam Marek quintu
Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2016/01/13 23:01 #47

  • Robcio.....
  • Robcio..... Avatar
  • Gość
I podziękować za piękne podsumowanie dotychczasowych informacji o "orneckim tytoniu".
W Galerii Dzidzictwa Ornety eksponowane sa pojemniki na tabakę z fabryczki Grunenberga :)

Fabryka Cygar Grunenberg 2016/02/15 11:33 #48

  •  Avatar
  • Gość
Witam,
Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć coś na temat takiego naczynia, jest w mojej rodzinie od lat.
Bardzo dziękuję za wszelkie informacje.

Załączniki:

Fabryka Cygar Grunenberg 2016/02/15 19:21 #49

  • Robcio....
  • Robcio.... Avatar
  • Gość
Duży pojemnik do przechowyawania tabaki. A trzeba wiedzieć , ze tabaka bardzo rozpowszechniona używką na Warmii. Na codzień stoswano mniejsze, głownie w kaształcie sprqasowanej buteleczki. Mozna je zobaczyć w Galerii dziedzictwa Ornety w ratuszowych podziemiach.

Fabryka Cygar Grunenberg 2016/03/16 02:34 #50

  • Arczi_wawa
  • Arczi_wawa Avatar
  • Gość
Mam nawet małą pamiątkę z tamtej epoki, znalezione na ziemi dalekiej od fabryki. Pozdrawiam

Załączniki: