Mazury i Warmia - 1947 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Mazury i Warmia - 1947 2011/08/08 18:55 #1

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16
Wpadła nam na allegro książka Jana Grabowskiego "Mazury i Warmia" wydana w 1948 roku w serii Biblioteka Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego "Piękno Polski" Zamieszczamy fragment książki z opisem naszego miasta.




Zdjęcia datuje orientacyjnie na 1947. Autorzy zdjęć:
Kościół - J. Bułhak
Ratusz - E. Falkowski









nasza-orneta.pl/historia/803-orneta-mazury-i-warmia-1947
Prawda? Nie ma takiej.
Załączniki:

Mazury i Warmia - 1947 2013/01/12 18:15 #2

  • anonim
  • anonim Avatar
  • Gość

Krzysztof U napisał:
.Siedzi w tym klasztorku kilka babinek wystraszonych okropnościami wojny, modlących się o śmierć szczęśliwą, spokojną, a nie męczeńską.


Wszystkie zostały zgwałcone przez sowietów. Makabra.

Mazury i Warmia - 1947 2013/01/13 10:13 #3

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

anonim napisał:

Krzysztof U napisał:
.Siedzi w tym klasztorku kilka babinek wystraszonych okropnościami wojny, modlących się o śmierć szczęśliwą, spokojną, a nie męczeńską.


Wszystkie zostały zgwałcone przez sowietów. Makabra.

Nie wiem czy to nie błąd bo w książce Achremczyka pisze że siostry zmarły w cierpieniach więc nie mogło ich być w 46 - 47 roku.
REKLAMA

Mazury i Warmia - 1947 2013/01/13 10:25 #4

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 399
  • Otrzymane podziękowania: 39
Jeśli rzeczywiście zakonnice zmarły w 1945r, to nie powód, by klasztor przestał funkcjonować.
Władze klasztoru mogły przysłać nowe zakonnice - owe ,,modlące się o śmierć".

Mazury i Warmia - 1947 2013/01/13 10:34 #5

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 399
  • Otrzymane podziękowania: 39
Krzysztof U napisał: ,,Wpadła nam na allegro książka Jana Grabowskiego "Mazury i Warmia" wydana w 1948 roku w serii Biblioteka Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego "Piękno Polski" Zamieszczamy fragment książki z opisem naszego miasta".


Zaskoczony jestem stylem literackim autora. Bardzo odważny, niespotykany w latach powojennych. Bardzo nowatorski - luz ze szczyptą ironii

Mazury i Warmia - 1947 2013/01/13 10:56 #6

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

Aszok napisał: ziutek napisał: ,,Wpadła nam na allegro książka Jana Grabowskiego "Mazury i Warmia" wydana w 1948 roku w serii Biblioteka Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego "Piękno Polski" Zamieszczamy fragment książki z opisem naszego miasta".
Zaskoczony jestem stylem literackim autora. Bardzo odważny, niespotykany w latach powojennych. Bardzo nowatorski - luz ze szczyptą ironii


Cała książka jest napisana w tak luźnej formie. To były ostatnie podrygi wolnego słowa w powojennej rzeczywistości.
  • Strona:
  • 1