Koszary wojska pruskiego w Wormditt - Strona 4 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Heilstätte - Szpital dla obłąkanych 2015/01/12 22:30 #31

  • Robcio...
  • Robcio... Avatar
  • Gość
Myślę, ze sprawę rozwiąże potwierdzona informacja o dacie rozpoczęcia budowy zespołu na wzgórzu. Wtedy tez nie będzie powiązań budowy kościoła ewangelickiego i koszar z zespołem na wzgórzu św. Andrzeja.
Na razie wiadomo , ze kościół ewangelicki (dzisiaj cerkiew) powstał około 1830r. Informacja zapodana przez prof. Achremczyka.
Jeśli Gazeta Olsztyńska na bieżąco zapodawała informacje z budowy zespołu na wzgórzu, to w takim razie budowę rozpoczęto po 1886 roku. Jest to data rozpoczęcia działalności tej gazety (chyba, że publikowała informacje z rozpoczętej wcześniej budowy niż powstanie gazety).
Sporo "zamieszania" wprowadza informacja dot. roku budowy koszar na terenie byłego folwarku biskupiego (1830),. bo brak jest informacji o stacjonowaniu wojska w Ornecie od początków XIX, oprócz informacji w książce "Dzieje Ornety".
Stąd biorą się domniemania i przypuszczenia , czy XIX wieku wojsko było w Ornecie czy też nie, czy kwaterowało w rejonie kościoła protestanckiego czy tez na wzgórzu....
Oczywiście, każdy ma prawo do wysuwania swoich dociekań i przypuszczeń. Dzięki temu możliwe jest nadanie nowego światłą na to co wydaje się pewnikiem. Ot , taka to jest historia :)

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2020/03/13 01:17 #32

  • Tygrysek
  • Tygrysek Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert od polityki
  • Posty: 90
  • Otrzymane podziękowania: 7

albert napisał: Podejrzewam że na potrzeby koszar zaadaptowano jakieś budynki folwarczne.Gdyby powstał koszarowiec z prawdziwego zdarzenia istniałby do dzisiaj.


Ok. 1830 teren byłego folwarku biskupiego zajęte przez skarb pruski zabudowano budynkami kościoła ewangelickiego, pastorówki l koszar.

Pytanie za milion w milionerach. Jak duży obszar zajmował folwark biskupi?

Załączniki:

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2020/07/21 14:35 #33

  • adamnel
  • adamnel Avatar
  • Gość

Tygrysek napisał:

albert napisał: Podejrzewam że na potrzeby koszar zaadaptowano jakieś budynki folwarczne.Gdyby powstał koszarowiec z prawdziwego zdarzenia istniałby do dzisiaj.


Ok. 1830 teren byłego folwarku biskupiego zajęte przez skarb pruski zabudowano budynkami kościoła ewangelickiego, pastorówki l koszar.

Pytanie za milion w milionerach. Jak duży obszar zajmował folwark biskupi?

Ten opis jak ulał pasuje nie do wzgórza Andreasberg (gdzie kościół zbudowano dopiero około 1914r. i z całą pewnością był on rzymskokatolicki) ale do obecnej ulicy Wojska Polskiego. Właśnie tam około 1830r. wybudowano kościół luterański i obok pastorówkę, w której również była szkoła.
Jako budynki koszarowe, jak już była o tym mowa, mogły służyć zabudowania za dawnym kinem.
Również często, z braku miejsc, żołnierze kwaterowali w cywilnych posesjach. Tak działo się również w innych miastach, koszary z prawdziwego zdarzenia; np. w Olsztynie wybudowano dopiero około 1880r.
Prawdopodobnie trwało to niedługo, później nie ma informacji o wojsku w Wormditt. W momencie wybuchu I wojny światowej (1914-18) stacjonowała tam kompania niemieckiej piechoty w celu ochrony ludności Wormditt. 31 sierpnia 1914 r. w północno-wschodniej części miasta pod Krossen toczyła się zacięta walka między rosyjskim pułkiem kawalerii a niewielkimi oddziałami niemieckimi z ich pomocnikami. W związku z tym miasto zostało zaatakowane również przez artylerię.
Jednak zniszczenia w mieście były niewielkie.
W okresie międzywojennym również nie stacjonowało tu wojsko. Dopiero w około 1941r. gdy zaczęto budować lotnisko (dotychczas było tylko polowe-rezerwowe dla lotniska w Elblągu) wybudowano tam baraki dla obsługi lotniska (oficerowie byli zakwaterowani w miejskich hotelach i prywatnych kwaterach) i dla (zatrudnionych przy budowie) jeńców wojennych.
REKLAMA

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2020/07/21 21:43 #34

  • Tygrysek
  • Tygrysek Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert od polityki
  • Posty: 90
  • Otrzymane podziękowania: 7
Wormditt nie był miastem czysto koszarowym. Jeśli stacjonowały wojska pruskie to raczej na wariackich papierach w zaadaptowanych budynkach lub cywilnych lokacjach.

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2023/03/14 00:29 #35

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 679
  • Otrzymane podziękowania: 21
Ab 1772 hatte die Stadt eine Garnison. - info z książki.

Załączniki:

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2024/10/24 11:22 #36

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 679
  • Otrzymane podziękowania: 21
Załączniki:

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2024/10/25 16:08 #37

  • Anonim
  • Anonim Avatar
  • Gość
Wielokrotnie pojawia się informacja o koszarach pruskich w rejonie nieczynnego Klubu Oficerskiego. Jedyna szansa to sprawdzić w Archiwum archidiecezji Warmińskiej bo na ich terenie te obiekty stanęły. Również dla dociekliwych: wertować historię regimentów stacjonujących w Wormditt na stronach lub archiwach niemieckich.

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2025/09/07 22:18 #38

  • bartek
  • bartek Avatar
  • Gość
W Ornecie od 1783 do 87 stacjonował 11 pułk garnizonowy. Od 1796 stacjonował 10. Pułk Dragonów, wycofany w 1797 roku. Garnizon przestał istnieć. Prawdopodobnie 52. Pułk Piechoty stacjonował w latach 1790–1791. Cała epopeja trwała więc 14 lat.

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2025/09/08 09:58 #39

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 379
  • Otrzymane podziękowania: 16

W Ornecie od 1783 do 87 stacjonował 11 pułk garnizonowy. Od 1796 stacjonował 10. Pułk Dragonów, wycofany w 1797 roku. Garnizon przestał istnieć. Prawdopodobnie 52. Pułk Piechoty stacjonował w latach 1790–1791. Cała epopeja trwała więc 14 lat.

Jakie jest źródło tych informacji?

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2025/09/08 10:53 #40

  • Szwadrony Bosniakow
  • Szwadrony Bosniakow Avatar
  • Gość
Warto dodać , ze byli tu też Bośniacy. Z tej formacji kawalerii powstał elitarny 1 pułk kawalerii z miejscem stacjonowania chyba w Berlinie