Koszary wojska pruskiego w Wormditt - Strona 3 - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2013/01/26 10:51 #21

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty głos
  • Posty: 290
  • Otrzymane podziękowania: 12
Dzieki za info.
Kończą sie pomysły.
Nie wiem jak dociekać prawdy o budynkach przy ulicy braniewskiej. Piszą o nich , że w 1901 roku powstał tam kompleks szpitalny. Hm, czyli wczesniej nic tam nie istniało i te położenie odpada (o ile wczesniej nie stały tam budynki....).
Ulica polna też nie pasuje do "podejrzanych", bo jak piszecie były to budynki barakowe wykorzystywane w I połowie XX wieku na cele hodowli drobiu.

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2013/01/26 12:30 #22

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Złoty głos
  • Posty: 290
  • Otrzymane podziękowania: 19
Podejrzewam że na potrzeby koszar zaadaptowano jakieś budynki folwarczne.Gdyby powstał koszarowiec z prawdziwego zdarzenia istniałby do dzisiaj.

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2013/01/26 16:48 #23

  • Danusia
  • Danusia Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 42
  • Otrzymane podziękowania: 33
Mapa z 1893r. Może się do czegoś przyda.


Załączniki:
REKLAMA

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2013/01/26 19:19 #24

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty głos
  • Posty: 290
  • Otrzymane podziękowania: 12
Dzieki za wskazania słusznego kirunku. Rzeczywiście na mapie nie ma nic z budynków ani przy il. Polnej, ani przy ul. Braniewskiej, ani przy wylocie na Braniewo.
Wniosek: budynki zespołu szpitalnego na wzgórzu św. Andrzeja powstały w 1901 (literatura). Nie mogły być koszarami wojsk pruskich.
Zostają budynki w rejonie ulicy Wojska Polskiego. Krąg poszukiwania się zacieśnia.

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2013/01/26 22:36 #25

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 470
  • Otrzymane podziękowania: 41
Wygląda na to, że garnizon stacjonujący czasowo w Ornecie zajmował kwatery w prywatnych domach. Mimo naszych najszczerszych chęci Orneta nie była miastem garnizonowym.

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2013/01/26 22:41 #26

  • Robcio
  • Robcio Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Złoty głos
  • Posty: 290
  • Otrzymane podziękowania: 12
Alez było. Kilkanascie lat przebywały tu regularne oddziały wojskowe. A więc było to stałe miejsce dyslokacji. Daje to podstawe aby Ornete okreslic jako miasto garnizonowe.
To , że nie było klasycznych koszar nie przekreśla ww. określenia: garnizon. Moze jeszcze wypłyną ciekawe fakty.
Wojsko tu ćwiczyło, służyło, spało...

Koszary wojska pruskiego w Wormditt 2014/07/07 13:47 #27

  • BenTen
  • BenTen Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 6
  • Otrzymane podziękowania: 0
W czasach przed napoleońskich wojska pruskie (nie licząc fortów) nie miały wydzielonych specjalnych miejsc na garnizony. Żołnierze byli lokowani w prywatnych domach mieszkańców. Budynek za GOK mógł być wybudowany lub zaadoptowany dla oficerów

Heilstätte - Szpital dla obłąkanych 2015/01/06 21:00 #28

  • Robcio....
  • Robcio.... Avatar
  • Gość
Temat odgrzany i cieszyć.
Literatura podaje , że wojsko stacjonowało w Wormditt do początków XIX wieku. Korzystało z kwater prywatnych co było uciążliwe dla mieszkańców, gdyż oprócz rodziny w takim mieszkaniu "ulokowany" był również żołnierz.
Jeśli założyć , że szpital zaczął funkcjonować od początku XX wieku to powstałe budynki musiały być w jakimś celu wykorzystane (budowa od 1830).
Według mnie najpierw powstały budynki a potem kościół. Wystarczy popatrzeć na pocztówki z tymże miejsce oraz na datowanie ich wydania. Oczywiście mogła zajść pomyłka w druku daty.
Być może powstające budynki mogły być od razu wykorzystywane na potrzeby "służby medycznej" i o tym się nie wzmiankowało.Dopiero w miarę zwiększania ilości pacjentów wybudowano kościół..hm, dla zbawienia "zbłąkanych dusz"....
Jednak należy przyznać , ze inwestycja jak na te czasu była spora. Środki nie pochodziły z prywatnej kasy czy tez funduszy kościelnych (budowa kościoła). Partycypowało w tym państwo. Więc musiał być konkretny i pilny cel tworzenia takiego kompleksu.
Może rzeczywiście pilną potrzeba było tworzenie nowoczesnej armii państwa pruskiego......Sporo tu niedopowiedzeń ale i informacji jest mało, żeby postawić pewniki.

Heilstätte - Szpital dla obłąkanych 2015/01/08 17:56 #29

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 470
  • Otrzymane podziękowania: 41
Masz zupełną rację. Sporo tu jest kontrowersji i niedomówień.Myślę, że sporo by się wyjaśniło, gdyby światło dzienne ujrzała informacja: jak wielki był teren folwarku biskupiego?
Achremczyk (i inni) pisze wyraźnie,,Około 1830roku na terenie folwarku biskupiego zbudowano kościół ewangelicki i KOSZARY". Na pewno chodzi o kościół przy Alei WP (Czy to też był teren folwarku?) i o kompleks na Andreasberg. To był potężny jak na warunki małego miasta kompleks - na co najmniej kilkaset osób (wojsko ?).W niedługim czasie (kilka lat, kilkanaście?) wybudowano tam drugi kościół ewangelicki. Zgodnie z zapotrzebowaniem - jak po 1772r w Ornecie, już w Królestwie Pruskim, pojawili się ewangelicy (również wojsko), to wkrótce jeden kościół nie mógł pomieścić wszystkich wiernych.Pod koniec XIXw w Wormditt żyło ich około 800. Zakład dla chorych powstał dopiero jak w mieście zabłysło światło elektryczne, w 1901r.
Co tam się działo przez 70 lat? PYTANIE ZA 100 PUNKTÓW.

Heilstätte - Szpital dla obłąkanych 2015/01/12 13:34 #30

  • Aszok
  • Aszok Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 470
  • Otrzymane podziękowania: 41
Achremczyk pisze wyraźnie w dziejach miasta str. 144: ,,Około 1830roku na terenie folwarku biskupiego zbudowano kościół ewangelicki i KOSZARY".
Ten wątek już był ,,wałkowany", pamiętam, ale jestem pewien, że jeśli historyk pisze ,,koszary", to nie ma na myśli chlewika Hermanowiczów.
Warto mu wierzyć ?
Album Kingi Lisowskiej ,,Historia w kamieniach zaklęta" str. 68 : ,,Na Wzgórzu św. Andrzeja mieściły się koszary, zakład dla epileptyków i umysłowo chorych, oraz kościół ewangelicki".
Bujda?