Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT:

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/03/21 17:07 #1

  • albert
  • albert Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Witam
Obiecałem że w niedzielę po południu podam szczegóły ataku na Trójkąt Lidzbarski.
Niestety Administracja miała swój pogląd na sprawę ;)
W związku z tym dopiero dzisiaj ujawniam swój plan.
Termin to sobota 2 kwietnia 2011
Wycieczka ze względu na rozległy teren będzie dwuetapowa.
Część pierwsza samochodowa .Każdy uczestnik musi we własnym zakresie zapewnić sobie transport.
Wyjazd spod ,,Edenu" w kierunku Lidzbarka do skrzyżowania z szutrową drogą do Kaszun.
Tutaj zwiedzamy dobrze zachowany schron bojowy dla karabinu maszynowego, oraz dwa większe schrony również dla km, lecz wysadzone.
Następnie udajemy się w kierunku Mingajn aby obejrzeć schron bierny .Schron jeszcze niedawno był w doskonałym stanie, niestety ,,zainteresowali" się nim złomiarze .
Z tego miejsca jedziemy w kierunku Henrykowa.
Zatrzymujemy się na leśnym parkingu i rozpoczynamy etap pieszy(ok.3 km)
Z parkingu udajemy się do schronu obserwacyjnego artylerii z kopułą pancerną-jednego z dwóch w TL.Po drodze mijamy ruiny kilku doszczętnie zniszczonych schronów .Wracamy na parking i idziemy w stronę torów.
Podziwiamy ,,okoliczności przyrody" lecz i trutaj nie zabraknie betonu:smile:
Oczywiście postaram się przybliżyć okoliczności projektowania , budowy oraz wykorzystania umocnień w walkach.
Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych, szczególnie ludzi interesujących się umocnieniami.
PS.Ktoś pisał do mnie na pw, niestety nie zdążyłem przeczytać .Dostałem tylko maila z powiadomieniem.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/03/27 17:07 #2

  • leka
  • leka Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 1
Witam
Odnośnie planu alberta chcę wtrącić swoje trzy grosze i zaproponować trochę inny plan wycieczki.
Po wyjeżdzie spod Edenu dojeżdżamy do żwirówkii, zwiedzamy dwa schrony wysunięte przed całą linię TL.
Następnie uczestnicy spacerkiem idą w kierunku Kaszun ok.1 km. Kierowcy w tym czasie przemieszczją samochody na planowany koniec pieszej wędrówki w okolice Kumajn i wracają jednym samochodem do reszty grupy. Zwiedzamy kilka całych schronów
przy żwirówce, Następnie udajemy się w okolice mostu nad Drwęcą i oglądamy schrony po obu stronach drogi oraz przepiękne skarpy nad rzeką. Prawym brzegiem rzeki dochodzimy do schronu z zewnętrznym stanowiskiem obserwacyjnym. Dalej udajemy się w kierunku północnym do stawów przechodząc dwa strumyki ,malownicze ruinki i kilka całych obiektow do samochodów pod Kumajnami.
W tym momencie zaczynamy samochodową część wycieczki. Wracamy po samochód pozostawiony przy żwirówce zajeżdżamy do schronu dowodzenia w Mingajnach. Następnie przez Mingajny i Henrykowo jedziemy na leśny parking pod Nowym Dworem .Z parkingu udajemy się na schron obserwacyjny z kopułą 44P8 i oczywiście kolejne malownicze ruinki.
Łącznie na tej trasie jest ok.40 schronów w tym 20 calaków .
Obiekty, które proponujemy są bardzo zróżnicowane po kątem typolgii i stanu zachowania. Prawdziwe perełki na, które nie zwraca się uwagi.
To tylko taka nasza propozycja...
Ps.albert to my pisaliśmy na pw chodzilo o wyjazd nad Pasłękę, ale ze względów administracyjnych nie udało się.
Za tę wiadomość podziękował(a): albert

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/03/27 18:45 #3

  • albert
  • albert Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Wasze sugestie są bardzo konstruktywne i być może zostaną uwzględnione.Posiadają pewien poważny mankament- nie podaliście informacji GDZIE BĘDZIE OGNISKO???
A poważnie- widzę że betony z naszych okolic nie mają dla Was tajemnic.Dodatkowo bardzo mi się spodobała sugerowana przez Was część trasy biegnąca nad Drwęcą.Pzdr
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
REKLAMA

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/03/30 00:18 #4

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Rajd zapowiada się fantastycznie. Pogoda jest zamówiona więc MUSI być ciepło.

Załączniki:

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/03/30 18:46 #5

  • albert
  • albert Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Plakat jest super.
Będziemy się starali aby wycieczka również taka była.
Trasa mieszana, samochodowo- piesza.
Jedną z ciekawostek wycieczki będzie...poniemiecki rower.Dlaczego akurat rower i to w dodatku poniemiecki?Dlatego że zapomniał o nim Sowiecki saper.To nie żart-wyjaśnienie zagadki już w sobotę.
Dystans do przejścia to ok.4-5 km, ale z marszem ekstremalnym nie będzie miał nic wspólnego.
Będzie to spacer leśnymi drogami, tylko do kilku obiektów trzeba będzie wejść w las.
Trasa przejazdu samochodem to ok. 20 km.
Właśnie wróciliśmy z rozpoznania trasy, miejsce na ognisko wybrane w m.Dargile. Kto wie gdzie to jest?
Proszę nie zapomnieć o napojach oraz prowiancie na ognisko.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/03/30 19:34 #6

  • Leon
  • Leon Avatar
  • Gość
jak czasowo rajd będzie wyglądał (plany mogą się zmienić), chętnie bym poszedł, ale niestety w soboty pracuję?

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/03/30 20:39 #7

  • leka
  • leka Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 1
Plakat jest super, tylko nie wiem czy dobrze widzę..... kto jest przewodnikiem? niech będzie.
Rajd będzie dwuetapowy i zawsze można po części pierwszej zrezygnować.
Część pierwsza łącznie z ogniskiem powinna nam zająć ok 5godz plus przejazd na NDwór i ok1.5km po lesie (2godz).
W 8godz powinniśmy się zmieścić.
Dziś pojechaliśmy po południu z albertem tylko na chwilę, a zeszło ok 3godz. Ale nas z lasu to wygania dopiero ... noc.
Jeszcze jedno, na wyprawę proszę ze sobą zabrać LATARKI, będzie po trasie kilka obiektów do których oświetlenie będzie niezbędne.
Pogoda oczywiście że będzie. Pochmurna i deszczowa, niestety...
Na zachętę organizator z... przewodnikiem przed schronem


Załączniki:

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/03/30 21:14 #8

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

leka napisał: Pogoda oczywiście że będzie. Pochmurna i deszczowa, niestety...


nie ma takiej możliwości słoneczko i na plusie z 15

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/03/30 22:45 #9

  • DANIELA
  • DANIELA Avatar
  • Gość

ewa napisał:

leka napisał: Pogoda oczywiście że będzie. Pochmurna i deszczowa, niestety...


nie ma takiej możliwości słoneczko i na plusie z 15 C

A niechże sobie i deszcz popada,
niech burza zagrzmi jak kawalkada!
Pójdziemy tropem historii w nieznane,
bo naszą pasją jest odkrywanie!

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/03/31 19:34 #10

  • albert
  • albert Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Leka, nie strasz ludzi. Osiem godzin to chyba z czterogodzinnym odpoczynkiem przy ognisku.
Niestety, przy organizacji takich imprez zawsze jest problem z terminem.Część chętnych nie może być obecna z przyczyn niezależnych.Zmiana terminu nic nie daje-okazuje się wtedy że ktoś inny nie może przybyć.
A nasze wczorajsze rozpoznanie rzeczywiście skończyło się dość późno-ostatnie schrony ,,zaliczyliśmy" w ciemnościach.
PS.Tajemnica roweru zaginionego w ,,Trójkącie...Lidzbarskim " czeka na wyjaśnienie.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/04/01 14:38 #11

  • leka
  • leka Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 9
  • Otrzymane podziękowania: 1
Tak. Czasowo trochę przesadziłem. Spokojnie wyrobimy się w ok 5godz.

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/04/02 19:35 #12

  • albert
  • albert Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Już po wycieczce.
Miałem rację-wcale nie osiem godzin.Bez problemu zmieściliśmy się w ...dziewięciu.
Z tym że dwie ostatnie godziny były na bis.
Nikt nie spieszył się do domu,pogoda doskonała, dlatego na życzenie uczestników przedłużyliśmy wyprawę.
Obejrzeliśmy kilkadziesiąt ( ! )schronów, one wbrew pozorom nie są wszystkie takie same.
Bardzo dziękuję Krzyśkowi-to On sprawił że ,,bunkry" przestały być dla nas obiektami niewiadomego przeznaczenia, nawet te które obecnie są stertami gruzu.
Na nasze pytania,,daleko jeszcze?!!! "Krzysiek z niezmąconym spokojem odpowiadał ,,jeszcze sto metrów" lub ,,za pięć minut będziemy na miejscu".Oczywiście kłamał, z rozmysłem kłamał jak z nut. Bo byliśmy na miejscu, tylko że po kilometrze lub po pół godzinie marszu.Chyba jeszcze nie spotkałem ekipy z tak wysokim poziomem dobrego nastroju, chłopaki z ekipy tryskali humorem, trochę obawiam się zakwasów mięśni twarzy-cały dzień mieliśmy ubaw. I za to wszystkim uczestnikom chcę serdecznie podziękować.Pozdrawiam i do zobaczenia na kolejnej wyprawie.Tym razem zajmiemy się drogami żelaznymi.
PS.Z niecierpliwością czekam na zdjęcia.
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
Za tę wiadomość podziękował(a): BronZ

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/04/02 21:36 #13

  • BronZ
  • BronZ Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert od polityki
  • Posty: 81
  • Otrzymane podziękowania: 11
Witam po raz pierwszy na tym forum
Byłem, widziałem i jestem pod wielkim wrażeniem. Dziękuję za wspaniale spędzony czas, rozwianie tajemnicy roweru, no i oczywiście kto i jak wyrobił tyle betonu w lesie:)
REKLAMA

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/04/03 08:14 #14

  • albert
  • albert Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19

BronZ napisał: kto i jak wyrobił tyle betonu w lesie[/b]:)

To pytanie nie dało mi spać.Całą noc nie zmrużyłem oka ;-), ale znalazłem! Można obejrzeć krok po kroku kto i jak wyrobił tyle betonu w lesie.
users.telenet.be/bunkers2/construction%20french.htm
Link dotyczy budowy umocnień Wału Atlantyckiego, ale nie sądzę aby na naszym terenie budowano innymi metodami
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
REKLAMA

Odp: Śladami Trójkąta Lidzbarskiego 2011/04/03 14:41 #15

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Tylko pozazdrościć wrażeń i atmosfery rajdu. Myślę , że niedługo zamieszczone zostaną zdjątka z onego rajdu. Wielcem ciekaw jest jak to było...
Na następny rajd , jak to Albert zapowiedział, drogami kolejowymi dokonuje rezerwacji ( w pierwszej klasie) :). Oczywiście jeśli organizator wyrazi pozytywną opinię o mnie :).
Co do bunkrów i innycjh fortyfikacji betonowych wykonywano jak w opisie przedstawionym przez Alberta. Jedynie dostarczano gotowe punkty ogniowe w postaci yzw "słupów ogłoszeniowych". Z takim elementem te bunkry sie kojarzą.
Myslę , ze żwirownia w Kaszunach dało dużo surowca na ogladane bunkry.