Ciekawostki- co zostało po Prusach - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Ciekawostki- co zostało po Prusach 2010/12/17 21:47 #1

  • Robert1
  • Robert1 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Młody stażem
  • Posty: 31
  • Otrzymane podziękowania: 0
Przed rokiem 1226, czyli przed sprowadzeniem na tereny dzisiejszej północno-wschodniej Polski Zakonu Zakon Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie popularnie zwanego Krzyżakami, tereny dzisiejszej Warmii i Mazur były zamieszkałe przez plemiona pruskie.
O Prusach zbyt wiele nie wiadomo, a czas również zatarł wiele śladów po nich. W najbliższej okolicy Ornety można do dziś znaleźć pozostałości po dawnych mieszkańcach w postaci grodzisk, kurhanów i wałów obronnych.
Na początek obiekty znajdujące się nad południe od Ornety - Bogatyń, Podągi-Miggenwald, Rotajny, Stolno, Wapnik.

(Pragnę jednocześnie przypomnieć amatorom archeologii że wszelkie tego typu obiekty są prawnie chronione i podlegają ochronie konserwatorskiej oraz to że większość z nich została już przeszukana przez archeologów niemieckich na początku XX w.)

Re: Ciekawostki- co zostało po Prusach 2011/01/02 18:05 #2

  • zosia
  • zosia Avatar
  • Wylogowany
  • Ekspert od polityki
  • Posty: 147
  • Otrzymane podziękowania: 0
Prawdopodobnie kurhan w Wapniku to miejsce gdzie spoczywa wódz Pogezan - Auctume który był przywódcą Pogezan podczas wielkiego powstania plemion pruskich w 1260 roku

Z rozpoczęciem drugiego powstania w roku 1260 Pogezanie z dużą aktywnością zaincjowali swoje uczestnictwo. Na swojego wodza ze starszyzny wybrali Auctume. Pod jego dowództwem odnieśli kilka błyskotliwych zwycięstw, zdobywając mniejsze krzyżackie zamki.
Oblężenie Elbląga i zdobycie tego najbardziej ufortyfikowanego zamku na ziemi Pogezan nie powiodło się. Po tych wydarzeniach ślad po Auctume zaginął.


źródło prusowie.pl/pruscy_herosi/actume-linka.php

Apropo nazewnictwa. Prusowie to pierwotni mieszkańcy ziem położonych na wschód od Wisły aż do Niemna, Prusacy zaś to po prostu Niemcy.

Re: Ciekawostki- co zostało po Prusach 2011/01/06 18:42 #3

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
Słyszałem o grodziskach w Osetniku i Chwalęcinie. Kto zna ich lokalizację ?
REKLAMA

Re: Ciekawostki- co zostało po Prusach 2011/01/09 20:48 #4

  • Robert1
  • Robert1 Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Młody stażem
  • Posty: 31
  • Otrzymane podziękowania: 0
W osetniku znajdują się dwie osady z różnych epok oraz przyległe im cmentarzyska. Jedno znajduje się dokładnie na zachód od wsi.

Jeśli chodzi grodzisko to w tym rejonie najbardziej znane jest grodzisko w Spędach- teren gminy Orneta podległy pod Ostnik, przerobione przez Francuzów na szaniec w 1807 r.

Jeśli chodzi o Chwalencin to niestety nie wiem, moje ulubione tereny ciągną się wzdłuż Pasłęki, ale Prusowie budowali swe osady na wszelkiego rodzaju cyplach wzniesieniach w jakiś sposób obronnych, radze koledze lub koleżance poprzeglądać dokładne mapy topograficzne, zdjęcia satelitarne i wybrać się w teren, zwracać uwagę na nienaturalne wały, skarpy i wodę :D itd.
Zerknąłem na okolic Chwalęcina, no mi mam kilka hipotez, wybiorę się tam jak się nieco pogoda poprawi.

Re: Ciekawostki- co zostało po Prusach 2011/01/16 14:42 #5

  • Krzysztof U
  • Krzysztof U Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 364
  • Otrzymane podziękowania: 16
Zgadnijcie ile w budżecie gminy przewidziano kasy na :
Działanie na rzecz upowszechniania lokalnego dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej,
obywatelskiej i kulturowej


można pomylić się o 1000 zł
Prawda? Nie ma takiej.

Re: Ciekawostki- co zostało po Prusach 2011/01/16 15:42 #6

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość

ziutek napisał: Zgadnijcie ile w budżecie gminy przewidziano kasy na :
Działanie na rzecz upowszechniania lokalnego dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej,
obywatelskiej i kulturowej


można pomylić się o 1000 zł


około 25 tys zł
  • Strona:
  • 1