Kurchany w Bogatyńskim - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Kurchany w Bogatyńskim 2020/02/11 21:23 #1

  • grażynka
  • grażynka Avatar Autor
  • Gość
Rodzice opowiadali mi o starożytnych grobowcach pruskich w okolicy Pasłęki opodal wsi Bogatyńskie. Czy miejsce to jest oznaczone i dostępne dla turystów?

Kurchany w Bogatyńskim 2020/02/13 18:16 #2

  • Leszek
  • Leszek Avatar Autor
  • Gość
Nic na ten temat mi nie wiadomo. W latach 70 badano okolice Bogatynskiego

Terenowe badania weryfikacyjne cmentarzysk kurhanowych w powiecie braniewskim w 1970 r.

Bogatyńskie. Miejscowość położona w odległości około 5 km na zachód od Ornety, nad przepływającą w pobliżu rzeką Drwęcą Warmińską. Od miejscowej ludności uzyskano w skazówkę, gdzie znajduje się miejsce zwane „cmentarzyskiem ”, aczkolwiek jego opis w sposób zasadniczy odbiegał od danych wynikających z literatury. Wiadomo bowiem, że kurhany zainwentaryzowane przez Dietricha Bohnsacka znajdować się miały w pobliżu rzeki Pasłęki. Niemniej postanowiono przeprowadzić wizję lokalną wskazanego miejsca. Po drodze natrafiono na trzy kurhany. Położone są one tuż przy drodze idącej z Bogatyńskiego do szosy Morąg -Orneta. Kurhany w zniesione zostały na wysokim brzegu rzeki Pasłęki w miejscu wyraźnie górującym nad okolicą. Posiadają średnice około 20 m , i wysokości do 2 m . Odległości między nimi dochodzą do 20 m . Linia przeprowadzona przez ich wierzchołki miałaby kształt nieco łukowaty . Wszystkie trzy obiekty są świetnie zachowane, nic nie w skazuje, aby były kiedykolwiek naruszone. Lekkie zaklęśnięcia ich partii środkowych mogą być wynikiem naturalnego osiadania warstw kamiennych , z których najprawdopodobniej są zbudowane. Nie ma żadnej pewności, prócz w przybliżeniu zbieżnej lokalizacji, że odkryte i opisane tu kurhany pochodzą z wczesnej epoki żelaza, zgodnie z sugestią zawartą w dotyczących ich wzmiankach . Wobec jednak brak u podobnych nasypów w najbliższej okolicy identyfikacja ich z poszukiwanymi wydaje się wysoce prawdopodobna
  • Strona:
  • 1