Pierwsi osadnicy w Ornecie - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Pierwsi osadnicy w Ornecie 2010/03/08 16:29 #1

  • ewa
  • ewa Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Może znacie kogoś z pierwszych osadników którzy pojawili się w Ornecie w latach 1945/46. Zorganizowane grupy przybyły najwcześniej z obecnego litewskiego Landwarowa ( obecny Lentvaris ). To bardzo ciekawa karta w historii miasta. Pionierzy na ziemiach jak głosiła propaganda "wyzwolonych" i "odzyskanych" Proszę o namiary do takich osób.

Z góry dziękuje.

Pierwsi osadnicy w Ornecie 2010/03/08 19:53 #2

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
Pierwsi osadnicy w Ornecie ??? Proszę powtórzyć pytanie bo jest niezrozumiałe lub głęboko filozoficzne. Państwowy Urząd Repatriacyjny..........a osadnicy ? Wormditt a Andreasberg ?

Pierwsi osadnicy w Ornecie 2010/03/11 21:26 #3

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
Mało kto dożył pięknych czasów XXI szkoda że nikt nie zapisuje wspomnień z podboju dzikiej północy
REKLAMA

Pierwsi osadnicy w Ornecie 2011/03/01 19:50 #4

  • biiejjutyful
  • biiejjutyful Avatar
  • Wylogowany
  • Świeżak
  • Posty: 11
  • Otrzymane podziękowania: 0
Moja babcia właśnie z litwy przybyła i mieszka na PL. Wolności. stąd moje zainteresowanie tematem Ornety i dyplomem na rynku ;]
Kurcze , żal mi Ornety troche.. piękne miasto a tak kiepska gospodarka i dojazd ;/ może z gospodarką juz jest lepiej niz 10 lat temu ale drogi prowadzące do Ornety.. uniemożliwiają Ornecie promocję ;( a tyle możnaby tam inwestycji wprowadzic...

Pierwsi osadnicy w Ornecie 2011/03/01 20:06 #5

  • albert
  • albert Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 289
  • Otrzymane podziękowania: 19
Dlaczego wcześniej nie widziałem tego tematu :oops:
Mój ojciec pochodzi z Wileńszczyzny, przyjechał do Ornety w lipcu 1946.
Na kilka pierwszych tygodni został zakwaterowany w domu u zbiegu ul.Polnej i Dąbrowskiego(,,niebieski dom")
Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie

Pierwsi osadnicy w Ornecie 2011/03/01 22:50 #6

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
No to i ja dorzucę..moja mama to rodowita wilnianka. :D . Szkoda , że nie uchowało sie z tamtych czasów jakieś zdjątko, ale myślę , że inni coś rzucą "fotograficznego" na posta. Pozdr

Pierwsi osadnicy w Ornecie 2011/03/02 10:57 #7

  • Anonymous
  • Anonymous Avatar
  • Gość
Pierwszymi osadnikami w Ornecie byli przebywający tu podczas wojny polscy robotnicy przymusowi głównie z włączonej do Prus rejencji ciechanowskiej
  • Strona:
  • 1