Dworzec PKP - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Dworzec PKP 2020/03/01 11:20 #1

  • Ryszard
  • Ryszard Avatar Autor
  • Gość
Z tego co słyszałem dworzec kolejowy przetrwał działania wojenne bez większych uszkodzeń. Wiadomo od kiedy zaczął funkcjonować pod polskim zarządem?

Dworzec PKP 2020/03/01 11:41 #2

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Co najmniej do lata 45 był wykorzystywany przez Armię Czerwoną do wywozu wojennych zdobyczy. Z opowieści Niemców którzy pozostali w mieście po wkroczeniu wojsk radzieckich wynika że na wagony ładowano wszystko co przedstawiało jakąkolwiek wartość. Rowery, pościel, meble itd. Najważniejsze były maszyny z fabryki Karla Endinga oraz urządzenia browaru przy kościele. Z relacji mieszkańców można wnioskować że budynek browaru specjalnie rozwalono by dobrać się do zainstalowanych maszyn.

Z dokumentacji urzędowej wiadomo ze pierwszym właścicielem bufetu dworcowego był Ignacy Nowicki.

Dworzec PKP 2020/03/01 14:27 #3

  • Grażynka
  • Grażynka Avatar Autor
  • Gość
Po wysadzeniu mostu kolejowego na Wałszy Orneta była stacją końcową dla osadników. Ruch na peronach zapewne był spory.
REKLAMA

Dworzec PKP 2020/03/01 17:46 #4

  • Marysia
  • Marysia Avatar Autor
  • Gość
Rodzice przyjechali do Ornety w 1946 roku. Wspominali o furmankach kursujących pomiędzy miastem a dworcem kolejowym jako taksówki bagażowe.

Dworzec PKP 2020/03/02 08:41 #5

  • Anonim
  • Anonim Avatar Autor
  • Gość

Ryszard napisał: Z tego co słyszałem dworzec kolejowy przetrwał działania wojenne bez większych uszkodzeń. Wiadomo od kiedy zaczął funkcjonować pod polskim zarządem?


Dworzec kolejowy w Ornecie przetrwał. Nie przetrwały wszystkie wiadukty i szyny

Dworzec PKP 2020/07/20 23:54 #6

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

Ryszard napisał: Z tego co słyszałem dworzec kolejowy przetrwał działania wojenne bez większych uszkodzeń. Wiadomo od kiedy zaczął funkcjonować pod polskim zarządem?


Według sprawozdania z 2 marca 1945 r., sporządzonego i podpisanego przez Stanisława Fiłończuka, przy pomocy 60 Niemców i Niemek (w oryginale „niemców i niemek”) „odbudowano całkowicie linię Arnsdorf-Wormditt, dotarto pociągiem do tejże stacji”.

"Na stacji w Ornecie były częściowo uszkodzone tory, zwrotnice i budynki stacji, całkowicie zniszczona była wieża ciśnień."

Dworzec PKP 2023/05/27 08:50 #7

  • Anonim
  • Anonim Avatar Autor
  • Gość
Linia kolejowa do Słobit została rozebrana przez sowietów. Z tego co pamiętam tak samo potraktowano odcinek z Ornety do Lidzbarka Warmińskiego

Dworzec PKP 2023/05/27 10:48 #8

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

Linia kolejowa do Słobit została rozebrana przez sowietów. Z tego co pamiętam tak samo potraktowano odcinek z Ornety do Lidzbarka Warmińskiego

Jedyną nierozebraną przez wyzwolicieli linią kolejową biegnącą do Ornety to odcinek do Dobrego Miasta/Olsztyna. Reszta została rozebrana. Niektóre odcinki zostały przez Polaków odbudowane.

Załączniki:
  • Strona:
  • 1