Czyja ta Orneta ? - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

Czyja ta Orneta ? 2013/01/23 21:37 #1

  • Aszok
  • Aszok Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 400
  • Otrzymane podziękowania: 39
Korci mnie by wetknąć kij w mrowisko, jednocześnie obawiam się, że moje intencje mogą być opacznie zrozumiane i tym samym narażę się na odium zbulwersowanych i niezadowolonych.
Ale niech tam - spróbuję. Inspiracją do wstąpienia na ten niepewny grunt były reportaże, które ewa wygrzebała (Panorama Północy) z lamusa nie tak odległej historii.

Gdy dziś czytam te teksty, to widzę bardzo zmieniło się moje widzenie świata. Gdy w młodości czytałem te same artykuły wierzyłem w każde słowo. Tak samo wierzyłem nauczycielom historii i podręcznikom, z których kuratorium oświaty i wychowania nakazywało nam się uczyć. Tam jak byk było napisane, że Warmia to prastare ziemie polskie, etc,etc.
I to jest ten temat. Spróbujemy podyskutować?

Czyja ta Orneta ? 2013/01/24 15:58 #2

  • Lukasz Michalkiewicz
  • Lukasz Michalkiewicz Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 73
  • Otrzymane podziękowania: 2
Chyba ani Polska ani Niemiecka nie byla nasza okolica. zawsze byla Warminska bez wzgledu na to kto w danym momencie pelnil nad nia kontrole. Patrząc jak kiedyś " za Niemca" rozwijało się Nasze miasto i generalnie cały region w porównaniu do tego co widzimy dzisiaj to zastanawiam się co by było gdyby.......Gdyby nie wypędzonych Warmiakow po wojnie. Czy była by tu taka zapaść gospodarcza i społeczna jak dziś ma miejsce?

Czyja ta Orneta ? 2013/01/24 17:21 #3

  • Robcio
  • Robcio Avatar
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 291
  • Otrzymane podziękowania: 12
Oczywiscie , że fakty historii ukazuje się na potrzebę chwili czy mody w polityce.
Co do Warmii jako rejonu historii: kazdy tu może rościć prawa, że tereny były...
i polskie bo ziemie włączono do Korony
i niemieckie bo od czasów Fryderyka stanowiła część Rzeszy
i pruskie bo rządziły tu plemiona sprzed wprowadzenia zakonu krzyżackiego.
Tak więc jak to w wielu krajach europejskich przynależnośc się zmieniała.
Teraz jest w granicach RP, a historia powinna bezstronnie ukazywać karty histori te lepsze i te gorsze.
Wtedy nie będzie problemu.
REKLAMA

Czyja ta Orneta ? 2013/01/24 19:36 #4

  • Aszok
  • Aszok Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 400
  • Otrzymane podziękowania: 39
Dla porządku ustalmy chronologię - czyja była Warmia:
1.Pruska. Nie ma dowodów jakie plemiona bałtyjskie zamieszkiwały te ziemie przed Prusami.
2.Papieska. Nie krzyżacka. Krzyżacy ustalili z papieżem jak podzielić cztery nowe diecezje. Ta czwarta, w momencie tworzenia jeszcze bez nazwy przypadła Watykanowi (wtedy otrzymała nazwę - warmińska)
3. Krzyżacka bywała tylko na krótki czas.
4.Polska - po1466r weszła w skład Korony.
5.Niemiecka - jako Prusy Wschodnie.
6.Polska - po wypędzeniu Niemców przez Rosjan w 1945r.
Pytanie za 100punktów: który ,,właściciel" Warmii nie zmienił się przez wieki?

Czyja ta Orneta ? 2013/01/24 20:16 #5

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Temat arcyciekawy na co najmniej 200 postów :cheer: Tak czy siak to my Słowianie i Bałtowie pochodzimy z jednego pnia Bałtosłowian. Niemcy to inna bajka.


Załączniki:

Czyja ta Orneta ? 2013/01/24 23:30 #6

  • Aszok
  • Aszok Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Sekcja historyczna
  • Posty: 400
  • Otrzymane podziękowania: 39
Nawet jeśli jest tak jak piszesz, to Niemcy jednak występują w naszej bajce i to w głównych rolach.
Pisałaś ewa, że Niemcy okupują forum. Jak Ci się wydaje, dlaczego to robią?
Raczej nie z nudów. Coś ich do tej ziemi ciągnie.
Podejrzewam też, że większość z nich to młodzi ludzie, prawdopodobnie szukający swoich korzeni w miejscu, gdzie kiedyś żyli ich dziadowie i pradziadowie.
Czy mają do tego prawo? Myślę, że tak.
Prawdopodobnie to tacy sami zapaleńcy jak my - łakomie chwytamy każdy nowy wątek, każdy strzęp historii i próbujemy go snuć tak długo jak się da.

Czyja ta Orneta ? 2013/01/25 09:50 #7

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20

Aszok napisał: Nawet jeśli jest tak jak piszesz, to Niemcy jednak występują w naszej bajce i to w głównych rolach.
Pisałaś ewa, że Niemcy okupują forum. Jak Ci się wydaje, dlaczego to robią?
Raczej nie z nudów. Coś ich do tej ziemi ciągnie.
Podejrzewam też, że większość z nich to młodzi ludzie, prawdopodobnie szukający swoich korzeni w miejscu, gdzie kiedyś żyli ich dziadowie i pradziadowie.
Czy mają do tego prawo? Myślę, że tak.
Prawdopodobnie to tacy sami zapaleńcy jak my - łakomie chwytamy każdy nowy wątek, każdy strzęp historii i próbujemy go snuć tak długo jak się da.



Zgadza się i całkowicie ich rozumiem. Poszukiwanie korzeni rodzinnych jest jak najbardziej na miejscu. Tak samo jak my wspominamy kresy tak i oni mają prawo do dawnych Prus. Mnie wkurza tylko obarczanie winą za przesiedlenia Polaków gdy winni są temu sami Niemcy.

Czyja ta Orneta ? 2013/01/29 13:23 #8

  • ewa
  • ewa Avatar
  • Wylogowany
  • Admin
  • Posty: 620
  • Otrzymane podziękowania: 20
Nie ma to jak dobra bajera. Jak pisał w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku Stanisław Łaniec, zwycięska operacja wschodniopruska Armii Czerwonej przyniosła wyzwolenie Warmii okupowanej przez Niemców od 1772 roku oraz położyła kres panowaniu niemieckiemu w całych Prusach Wschodnich


;) ;) ;) ;)
  • Strona:
  • 1