Biesiada Seniora –„Lata młodości”

Gmina
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ornecie zaliczyli następny rok studiów. Po całorocznej ciężkiej pracy studenci rozpoczną upragnione wakacje. Na zakończenie roku akademickiego został napisany projekt do Gminy Orneta o wsparcie realizacji zadania publicznego pod tytułem „Biesiada Seniora- Lata młodości”. Impreza odbyła się 29 czerwca w Miejskim Domu Kultury. Na imprezę zostały zaproszone władze miasta, sąsiadujące Uniwersytety Trzeciego Wieku , księża parafii rzymsko-katolickiej i prawosławnej oraz mieszkańcy Ornety. Uczestnicy imprezy bawili się wyśmienicie. Były przeprowadzone dwa konkursy: „Smaki młodości” i „ Strój młodości”. Potrawy, które próbowała komisja konkursowa zostały ocenione bardzo wysokimi ocenami. Dla zwycięzców zostały wręczone dyplomy. Potrawy, przygotowane w tym konkursie to : pierogi z różnym farszem, pyzy, babka ziemniaczana, smalec, gołąbki, chleb.

Konkurs na najładniejszy strój lat 50-tych,60-tych i 70- tych, lat naszej młodości , cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczestników biesiady. Stroje były przepiękne, a panie wyglądały zjawiskowo. Tak jak kiedyś w latach 50-tych, 60-tych i 70-tych na ulicach nie brakowało szykownych kobiet, tak na naszym pokazie mody z tamtych lat, kobiety w modnych kapeluszach, w pięknych strojach paradowały jak przystało na prawdziwe damy. Miały w sobie wdzięk, praktyczność, elegancję i klasę. Takiej stylizacji nie powstydziłaby się nawet dama światowego formatu tamtych lat. Zabawa była wyśmienita. Bawili się z nami mieszkańcy Ornety, członkowie stowarzyszenia „ Ornecianie ”, odwiedziły nas koleżanki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Morąga, z którymi łączy nas bliższa współpraca. Zaszczycił nas swoją obecnością ksiądz Parafii Prawosławnej w Ornecie i zaprosił nas do uczestnictwa w organizowanej przez parafię uroczystości „Dni Kultury Słowiańskiej” .

Uczestnicy naszej „Biesiady Seniora” byli bardzo zadowoleni. Jedzenie było smaczne. Pierogi, babka ziemniaczana czy smalczyk to przecież jedzenie naszej młodości. Obecnie nasze pożywienie jest troszkę inne, a my troszeczkę starsi i do tego musimy liczyć kalorie. Ciasto przygotowane przez nasze koleżanki z UTW w Ornecie było przepyszne. Wyszliśmy z imprezy wszyscy najedzeni słodkościami i konkretnymi potrawami. Zadanie publiczne do którego realizacji przystąpiliśmy było pod nazwą „Organizacja spotkań integrujących mieszkańców Gminy Orneta”. Dziękujemy wszystkim, którzy chcieli być z nami, za uczestnictwo w tak pięknej imprezie wspomnieniowej przypominającej naszą wspaniałą młodość. Jak napisał Dostojewski „Nic nie jest tak szlachetne, zbawienne i przydatne w życiu jak dobre wspomnienia”, tak i my cieszmy się życiem i od czasu do czasu powspominajmy i dobrze się bawmy. Na drugi rok planujemy podobną imprezę. Spróbujemy przygotować ją jeszcze lepiej i bawić się mając na uwadze wspomnienia. Uniwersytet Trzeciego Wieku między innymi uczy nas odwagi, otwarcia na świat. Wyrabia w nas pewność siebie i samodzielność. Czy któraś z nas, kobiet śpiewających na scenie na tej imprezie, myślała o tym, że kiedyś stanie przed publicznością i będzie śpiewała? Starość to niejednokrotnie samotność, choroba, ból, cierpienie, niedołężność … ale czy tak musi być? Uważamy, że można żyć inaczej.

Śpiewałyśmy tak:

„Nasz żywot ma jeszcze czar I swoje ma uroki Znowu w przygodę nas gna I śpiewać każe tak Żyjmy pełnym życiem Póki życie nam daje coś w darze Żyjmy pełnym życiem Nie pozwólmy by okradł nas czas Żyjmy pełnym życiem A co będzie to wnet się okaże Pełnym życiem wszyscy żyjmy Póki serca biją w nas”

Jolanta Badyda Prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ornecie