Pożar kamienicy przy ul. Żelaznej 1

Pożar kamienicy przy ul. Żelaznej 1

Straż Pożarna

2 września 2013 roku o godz. 4.10 dyżurny powiatowego stanowiska kierowania PSP w Lidzbarku Warmińskim otrzymał informację o pożarze kamienicy przy ul. Żelaznej 1 w Ornecie.

Natychmiast zadysponował miejscową jednostkę w sile 2 zastępów, w tym autodrabinę SD 30 oraz zastępy z jrg PSP w Lidzbarku Warmińskim i jednostki OSP z terenu powiatu oraz powiatów sąsiednich. Strażacy-ochotnicy z Ornety, którzy dotarli do miejsca pożaru jako pierwsi, zastali palące się poddasze 3-kondygnacyjnego budynku (kamienicy). Pożar był w fazie intensywnego rozwoju, płomienie obejmowały niemal całą część dachu. Strażacy podjęli działania gaśnicze z autodrabiny SD 30 oraz od wewnątrz budynku, prowadząc linie wężowe z wodą po klatce schodowej.

W budynku znajdowały się: na parterze dwa lokale (jeden użytkowany jako salon fryzjerski, drugi lokal nieużytkowany przeznaczony do wynajmu), na I piętrze dwa lokale mieszkalne, na II piętrze poddasze zaadoptowane na mieszkanie. Objętą pożarem część kamienicy cztery osoby opuściły jeszcze przed przyjazdem pierwszego zastępu straży pożarnej. Jedna osoba (starsza kobieta) z mieszkania na I piętrze została ewakuowana na zewnątrz przez ratowników z OSP, na szczęście nie wymagała pomocy medycznej. Podczas działań strażacy odnaleźli dwie butle z gazem propan-butan, które po schłodzeniu wynieśli na zewnątrz budynku. W działaniach gaśniczych udział brało 48 strażaków - 12 zastępów straży pożarnej, w tym podnośnik hydrauliczny SH 23, autodrabina SD 30 oraz SH-18 , które w znacznym stopniu ułatwiały działania na wysokości.

Na miejsce pożaru przybyli: Burmistrz Ornety Ireneusz Popiel, Zastępca Burmistrza Andrzej Gierlof oraz Komendant Powiatowy PSP w Lidzbarku Warm st. kpt. Marek Pasławski. Burmistrz Miasta i Gminy Orneta zapewnił lokale zastępcze mieszkańcom, których mieszkania uległy zniszczeniu.

Podczas jazdy do miejsca pożaru zastęp z OSP Godkowo uległ kolizji drogowej w miejscowości Krykajmy, uszkodzony pojazd został zawrócony z trasy. Stan techniczny pojazdu umożliwił powrót do jednostki. Na szczęście nikt nie ucierpiał w zdarzeniu

Write a comment...
0 awesome comments!
ORNECIANKA POLECA
REKLAMA