Artykuły

IV Zawody Strzeleckie o Puchar Prezesa Stowarzyszenia Reduta Orneta weszły już na stałe do imprez sportowych mających miejsce w Ornecie. Tym razem sportowe wyzwanie podjęło prawie czterdziestu zawodników z regionu startujących w kategorii karabinka pneumatycznego. Oprócz liczniej reprezentacji z Górowa Iławieckiego na „starcie” stanęły ekipy z Lidzbarka Warmińskiego, Miłakowa, Pasłęka, Grądek i zespół gospodarzy. Zarówno grupa mężczyzn jak i kobiet strzelała na standardową odległość 10m. Impreza odbyła się na terenie jednego z obiektów OSiR , który w niedługiej przyszłości będzie zautomatyzowaną strzelnicą do strzelania z karabinków i pistoletów pneumatycznych. Dla najlepszych zawodników przyznano puchary , medale oraz dyplomy. Od tego roku przyznaje się puchar „ Najlepszy strzelec Stowarzyszenia Reduta Orneta”.

Po raz pierwszy zdobył go Mirosław Bieliński osiągając doskonały wynik 94 pkt. Rywalizacja była trudna. Dzięki coraz większemu doświadczeniu zawodnicy z KS Alfa sięgnęli po najwyższe trofea tych zawodów. Ci zawodnicy, którzy nie stanęli na „pudle” jednogłośnie stwierdzili „ w następnych zawodach zgarniemy część nagród. Zaczynamy ostro trenować. Będziemy lepiej przygotowani”.

Najlepszymi strzelcami w kategorii mężczyzn okazali się:

 1. miejsce MIROSŁAW BIELIŃSKI
 2. miejsce MIROSŁAW KURENDA
 3. miejsce ROBERT KNYŻEWSKI

a w kategorii kobiet:

 1. miejsce GABRYSIA LIGŻYŃSKA
 2. miejsce ANNA STEPNIAK
 3. miejsce MONIKA ŻYCZKO

Sportowa rywalizacja przeplatana była koleżeńską atmosferą. Uczestnicy imprezy mieli okazję wymienić się doświadczeniami jak również spróbować sił strzelając z karabinków kolegów. Organizatorów bardzo ucieszył fakt, że wśród strzelających dużą grupę stanowiła młodzież. Oczywiście najliczniej reprezentowana przez klasy mundurowe z Górowa Iławieckiego. Być może w ich ślady pójdą uczniowie klas mundurowych z Ornety. „ To bardzo dobry znak dla dalszego rozwoju ciekawej sportowej pasji wśród społeczeństwa Ornety i regionu ” podkreślił dyrektor OSiR Orneta pan Mirosław Bieliński „ Dzięki wytężonej pracy liderów KS ALFA oraz wsparcia gminy Orneta udaje się zachęcić coraz szersze grono do nowej pasji jakim jest strzelectwo sportowe” Ten dynamiczny rozwój ma też i wymiar namacalny. Wysokie wyniki, które osiągają zawodnicy- członkowie KS Alfa Reduta Orneta odnoszone są nie tylko na zawodach lokalnych, ale też na szczeblu województwa (zarówno w strzelaniu z karabinków i pistoletów pneumatycznych jak również broni palnej).

Należy nadmienić, że jest to jedna z wielu imprez strzeleckich organizowanych przez Stowarzyszenie Reduta Orneta w cyklu projektu „Strzelecka Orneta II edycja” współfinansowana przez gminę Orneta. „Pasjonaci strzelectwa ze Stowarzyszenia Reduta Orneta podczas czterech lat działalności dali się poznać z jak najlepszej strony” podkreślił Mirosław Kurenda czołowy zawodnik klubu.” Organizujemy imprezy nie tylko dla aktywnych zawodników tej dziedziny sportu, ale też i całego społeczeństwa. Często jesteśmy zapraszani na lokalne wydarzenia i imprezy. Dla nas jest to skuteczna forma propagowania tego sportu jak również poszukiwania strzeleckich talentów”

 

 

 

W dniach 18-20 czerwca 2015 roku w Opolu odbył się 23 Ogólnopolski Festiwal Piosenki PIOSENKOBRANIE. Impreza ta od lat ściąga do Opola wielu utalentowanych młodych wokalistów z całej Polski. Nasz region reprezentowało 4 uczestników: Szymon Sobczak z Górowa Iławeckiego (kategoria kl. I-III), Oktawia Bernaś z Ornety oraz Zuzanna Belka z Lubomina (kategoria kl. IV-VI), Szymon Uszyński z Górowa Iławeckiego (kategoria szkoły gimnazjalne). Byli to laureaci etapu międzygminnego konkursu „Kocham śpiewać polskie piosenki” organizowanego przez Lokalną Grupę Działania „Warmiński Zakątek”, który odbył się 13-14 kwietnia w Dobrym Mieście. Uczestnicy PIOSENKOBRANIA oceniani byli w 4 kategoriach wiekowych przez znakomite jury w składzie: Grażyna Łobaszewska, Anita Lipnicka, Jarosław Wasik, Dariusz Romanowski. Nasi lokalni laureaci zajęli znakomite miejsca: Oktawia Bernaś zdobyła I miejsce (kat. kl. IV-VI), Szymon Sobczak II miejsce (kat. kl. I-III), Szymon Uszyński II miejsce (kat. szkoły gimn). „Świetna organizacja, wspaniała atmosfera i wiele pozytywnych wrażeń” – tak określają 23 Piosenkobranie 2015 uczestnicy konkursu. Organizatorem wyjazdu naszej „warmińskiej grupy” była Lokalna Grupa Działania „Warmiński Zakątek”, organizatorem Festiwalu: Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu, współorganizatorami: Wydział Oświaty Urzędu Miasta Opole, impreza dofinansowana ze środków Ministra Kultury.

 

 

 

Już w pierwszy weekend września (5-7.09) Orneta po raz kolejny będzie gościła modelarzy z całej Polski. W programie warsztaty, pokazy, konkursy i wystawy dla profesjonalistów i amatorów, którzy chcą spróbować swoich sił. To będą intensywne trzy dni, bowiem tegoroczna impreza została rozbudowana o szereg atrakcji – precyzuje inicjator imprezy Robert Dubaj – Festiwalowe działania odbędą się na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ornecie, na jeziorze Mieczowym oraz lotnisku. Jest to druga edycja Festiwalu w województwie warmińsko-mazurskim, który został na stałe wpisany do ogólnopolskiego kalendarza imprez modelarskich. Jest też pierwszą tego typu imprezą w Polsce, która zawiera tak szeroki przekrój różnych kategorii modelarstwa w jednym miejscu – podkreślają organizatorzy.

Na imprezę składa się bowiem kilka kluczowych bloków, które prowadzone będą od piątku (05.09) do niedzieli (07.09). Swoją obecność w Ornecie już zapowiedzieli wielokrotni mistrzowie i wicemistrzowie Polski modeli redukcyjnych, a także czołówka mistrzów Polski w kategorii modeli pływających.

Atrakcje w programie:

 • Warsztaty dla dzieci i młodzieży, w tym Sklejanie balonów na ogrzane powietrze zakończone zawodami –piątek/15.00, sobota/11.00, niedziela/10.00, OSIR
 • Sklejanie modeli kartonowych pod okiem Mistrza Świata – sobota/11.00, OSIR
 • Sklejanie szybowców halowych zakończone zawodami – sobota/14.00, niedziela/9.00, OSIR
 • Warsztaty klejenia latawców zakończone zawodami – sobota/14.00, niedziela/12.00, OSIR
 • Szkoła latania, czyli sterowanie modelami w powietrzy – sobota/10.00, lotnisko Nauka sterowania modelami RC (symulatory) - niedziela/10.30, OSIR
 • Pokazy i zawody, m.in. Zawody modeli pływających – sobota, niedziela/9.00, Jezioro Mieczowe
 • Zawody modeli latających – sobota/10.00, lotnisko Pokaz modeli latających startujących z wody – niedziela/10.30, Jezioro Mieczowe (rejon mola)
 • Pokazy modeli latających zdalnie sterowanych – niedziela/11.30, OSIR

W niedzielę w godzinach 9.00-14.00 na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji obejrzeć będzie można wystawę modeli redukcyjnych oraz eksponatów jednostek wojskowych, a także sprzęt oraz współczesne i stare pojazdy wojskowe. Zakończenie imprezy zaplanowano na niedzielę na godzinę 14.30.

Szczegółowe informacje oraz dokładny program II Festiwalu Modelarskiego o Puchar Orneckiego Smoka znajdują się na stronie: www.osirorneta.vel.pl.

Impreza jest współfinansowana ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz ze środków Gminy Orneta. Głównymi organizatorami imprezy są: Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ornecie, Stowarzyszenie Reduta Orneta, Stowarzyszenie Miłośników Warmii, Miejski Dom Kultury Urząd Miejski w Ornecie. Współorganizator:Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Ornecie.

Partnerzy Strategiczni:

 • 9 Pułk Rozpoznawczy z Lidzbarka Warmińskiego,
 • 9 Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa,
 • Komenda Powiatowa Policji z Lidzbarka Warmińskiego,
 • Placówka Straży Granicznej w Grzechotkach,
 • Oddział Służby Więziennej z Olsztyna,
 • Ochotnicza Straż Pożarna z Ornety,
 • Aeroklub Warmińsko-Mazurski,
 • Aeroklub Elbląski.

 

 

 

Z okazji Dnia Kobiet, Miejski Dom Kultury w Ornecie przygotował wiele atrakcji. Śpiewy, kobieca sztukateria oraz wernisaż wystawy – dla każdego coś miłego. We wtorek, 4 marca, odbyła się pierwsza impreza w ramach Festiwalu Kobiet – Baba Fest. W programie artystycznym pt. ”My cyganie” wystąpił Klub Seniora Ornecianie, aktorka Małgorzata Kurmin oraz w zabawnym monologu - Elżbieta Suchodolska. Skoczne dźwięki znanych melodii zachęciły publiczność do wspólnej zabawy. W piątek natomiast w galerii Art.-Nova odbyły się warsztaty z papierowej wikliny i przepięknych kwiatów z bibuły prowadzone przez wspaniałe kobietki z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Na koniec przyjemnego dnia mogliśmy podziwiać obrazy na wystawie 7 kobiet:

 • Renaty Ziemickiej – Prabuckiej,
 • Wioletty Jaskólskiej,
 • Marzeny Huculak,
 • Joanny Bentkowskiej – Hlebowicz,
 • Ewy Plichty – Lubienieckiej
 • Iwony Dombek- Rybczyńskiej,

które cieszyły się niesamowitym zainteresowaniem.

 

 

 

W orneckim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbył się I Festiwal Modelarski o Puchar Orneckiego Smoka (21-22 września). Na zorganizowanej z dużym rozmachem imprezie zaprezentowali się przede wszystkim modelarze z Polski północnej, ale nie zabrakło też reprezentacji z tak odległych miejsc jak Inowrocław, Oleśnica czy Gliwice. Przez dwa dni mieszkańcy mogli podziwiać wiele form modelarstwa. W niebo wzbiły się modele lotnicze, na Jeziorze Mieczowym modelarze szkutniczy prezentowali swoje modele w czasie Regat żaglówek, w których udział wzięli Mistrzowie Polski z Braniewa. Tuż przez wejściem do OSIRu po wyznaczonym torze poruszały się samochodowe modele RC prezentowane przez młodych modelarzy, pasjonatów. Wnętrze samej Hali zamieniło się w ogromną salę wystawienniczą, na której zobaczyć można było 266 zgłoszonych do Festiwalu modeli. Przez dwa dni prowadzone były także warsztaty modelarskie, a dla chętnych zorganizowano konkurs latawca, w którym pierwszą nagrodę otrzymały dziewczęta z Ornety. W niedzielny poranek przed OSiR-em swoje stoiska rozbiło wojsko, straż pożarna i straż graniczna. Pojawiły się pojazdy z żołnierzami 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego. Tuż obok swój namiot rozstawiła 9. Brygada Kawalerii Pancernej z Braniewa. Swój sprzęt zaprezentowali zawodowi strażacy z Lidzbarka Warmińskiego i ich koledzy z OSP Orneta. Oficjalne rozstrzygnięcie i zakończenie Festiwalu odbyło się w niedzielę o godzinie 14.00 w Hali Ośrodka Sportu, który był głównym organizatorem imprezy. Grand Prix „Puchar Orneckiego Smoka” trafił do Jerzego Grabowskiego z Lidzbarka Warmińskiego za model żaglowca Dar Młodzieży. W sumie przyznano 33 pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach, a także liczne wyróżnienia i nagrody specjalne.

Festiwal został zainicjowany i przygotowany dzięki ogromnemu zaangażowaniu Pana Roberta Dubaja, Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ornecie, Miejskiego Domu Kultury w Ornecie, Biblioteki Publicznej. Gdyby nie pomoc sponsorów i wsparcie instytucji impreza nie odbyła by się na tak wysokim poziomie, dlatego dziękujemy serdecznie wszystkim zaangażowanym w jej organizację!

Fotorelacja dostępna na stronie: https://www.facebook.com/MDKOrneta

 

 

 

Nie pierwszy raz się spotykam z opinią pozytywną na temat naszej galerii ART-NOVA ze względu na miejsce i profesjonalne oświetlenie. Tym bardziej się cieszę, że każda kolejna wystawa gromadzi coraz więcej odbiorców sztuki jak i gości chcących uczestniczyć w kulturalnym życiu naszego pięknego miasta. 14 września gościliśmy artystę o wielu zainteresowaniach i pasjach Zbigniewa .T .Szmurło o czym mogli sie przekonać uczestnicy wernisażu. Wernisaż to nie tylko sztuka często niezrozumiała dla oka , ale również co zawsze podkreślam możliwość spotkań , rozmów ,również wymiany poglądów.

J.D.R-Cartea

 

 

- START ADVERTISER: Orange PL from awin.com -->
Forum - ostatnie posty