×

Uwaga

The was a problem converting the source image.
There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/ZSO/sapy

Nauczyciele naszej szkoły rozpoczęli realizację projektu Erasmus + FEEL the forest. Pierwsza mobilność oraz spotkanie z partnerami projektu odbywa się w miejscowości Ruciane Nida. Gospodarzem spotkania jest Zespół Szkół Leśnych. Naszą szkołę reprezentują Anna Dzikiewicz, Danuta Kamińska, Ewa Wowk, Anna Wróblewska i Monika Życzko. Uczestnicy biorą udział w szkoleniu IT, prezentują swoje szkoły, wymieniają doświadczenia i uzgadniają wspólne działania w ramach realizacji PROJEKTU.

 

 

 

Dnia 28 września, jak co roku w naszej Szkole, odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych połączona z otrzęsinami. Ceremonia miała miejsce w auli ZSO w obecności dyrekcji, grona pedagogiczengo oraz uczniów. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego głos zabrał pan dyrektor Jerzy Janulewicz. Następnie przedstawiciele klas pierwszych ślubowali na Sztandar. Był to bardzo wzniosły i uroczysty moment. Przyrzekali należycie wypełniać swoje obowiązki, szanować innych i dbać o dobre imię Liceum Ogólnokształcącego, do którego społeczności, od tej chwili będą należeć. Po zakończeniu ślubowania i odśpiewaniu Hymnu Warmii, Pierwszoklasiści otrzymali, z rąk pana Dyrektora i Wychowawców, srebrną tarczę z logo ZSO. Po części oficjalnej odbyły się tzw. otrzęsiny. Część artystyczną przygotowali i przeprowadzili uczniowie II klasy liceum. Pierwszoklasiści zostali przywitani piosenką szkolną, a następnie brali udział w licznych zabawach i konkursach m.in. w teście czujności, rysowaniu portretu swego wychowawcy czy quizie wiedzy o naszej szkole. Nie zabrakło tez wspólnego tańca. Pierwszoklasiści wypadli doskonale i są teraz pełnoprawnymi uczniami naszego Ogolniaka.

Drugoklasisci nie zapomnięli również o drobnych upominkach dla swoich młodszych kolegów. Były to kolorowe ołówki i piękne ptaki origami z ponadczasowym przesłaniem: Non schola, sed vitae discimus....

 

 

 

5 października 2018 roku w auli orneckiego liceum miało miejsce spotkanie w ramach projektu „Opowieści łączą pokolenia”. W bieżącym etapie projektu jest to opowieść 8 osób. W czasie spotkania w naszym liceum swoją opowieścią podzieliły się z młodzieżą cztery z nich. Wzruszającymi historiami podzielili się z nami: p. Edwarda Koniecko, p. Jadwiga Majewska, p. Jan Szydłowski oraz za pośrednictwem zdjęć – p. Janina Madrak. Wszystkie opowieści w poruszający sposób przedstawiały historie rodzin repatriantów, dodatkowo zaś sielskie dzieciństwo dzieci w tychże rodzinach oraz beztroski czas nauki w naszej szkole. Oprawę spotkania stanowiła wystawa zdjęć autorstwa p. Honoraty Wójcik – Orneta dawniej i dziś oraz wystawa najstarszych kronik szkoły.

Dziękujemy organizatorom spotkania – gospodarzowi szkoły – p. Jerzemu Janulewiczowi oraz p. Annie Lipińskiej, p. Józefowi Uzarowi, p. Radosławowi Ignaciukowi

 

 

 

 

 

II Dzień Kultury Hiszpańskiej w ZSO Orneta 8 lutego 2018 odbył się w ZSO w Ornecie II Dzień Kultury Hiszpańskiej. W tym roku uczniowie poznawali kulturę i zwyczaje Peru, Boliwii, Chile, Paragwaju, Urugwaju, Wenezueli, Kuby, Kuby i Meksyku. Zaangażowanie uczniów zespołu sprawiło, że było to prawdziwe święto kultury krajów hiszpańskojęzycznych. Uczestnicy mieli okazję spróbować mole (kurczaka po meksykańsku w sosie czekoladowo – pikantnym), yerba mate (napoju popularnego w Paragwaju), guacamole, jalapeños (pikantnych papryczek), tortilli meksykańskich oraz alfajores (pysznych ciastek znanych w całej Ameryce Łacińskiej). Licealiści i gimnazjaliści opowiadali po hiszpańsku o wybranych krajach. Mieli też okazję nauczyć się ruedy de casino, tańca rodem z Kuby. Usłyszeć można było najpopularniejsze piosenki: „Guantanamera” czy „Cielito lindo” w wykonaniu uczniów. Gościem specjalnym był o. Stefan Kukuła SVD, misjonarz werbista, który zabrał nas w podróż do Chile, Argentyny i Urugwaju. Uczestnicy spotkania wzięli udział w konkursie o krajach hiszpańskojęzycznych.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Klaudia Olewniczak z II b LO z ZSO w Ornecie, II miejsce zajęła Julia Lisowska z I LO z ZSO, a trzecie Miłosz Waraksa z tej samej klasy.

W kategorii szkół gimnazjalnych poszczególne miejsca zajęli: I – Zuzanna Szyszko z Gimnazjum nr 2 w Ornecie, II – Maria Kondyra z tej samej szkoły i III – Patrycja Andryłowicz z Gimnazjum nr 1 w Ornecie.

W kategorii szkół podstawowych poszczególne miejsca zajęli: I – Zuzanna Skowyrska z SP4, II – Helena Junko z SP 1 i III – Inka Junko z SP 4 - w Ornecie.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok na kolejny konkurs i spotkanie z kulturą iberoamerykańską. iFelicidades y hasta la vista! Anna Żołądek,nauczyciel języka hiszpańskiego w ZSO w Ornecie

 

 

 

Więcej artykułów…