Artykuły

5 października 2018 roku w auli orneckiego liceum miało miejsce spotkanie w ramach projektu „Opowieści łączą pokolenia”. W bieżącym etapie projektu jest to opowieść 8 osób. W czasie spotkania w naszym liceum swoją opowieścią podzieliły się z młodzieżą cztery z nich. Wzruszającymi historiami podzielili się z nami: p. Edwarda Koniecko, p. Jadwiga Majewska, p. Jan Szydłowski oraz za pośrednictwem zdjęć – p. Janina Madrak. Wszystkie opowieści w poruszający sposób przedstawiały historie rodzin repatriantów, dodatkowo zaś sielskie dzieciństwo dzieci w tychże rodzinach oraz beztroski czas nauki w naszej szkole. Oprawę spotkania stanowiła wystawa zdjęć autorstwa p. Honoraty Wójcik – Orneta dawniej i dziś oraz wystawa najstarszych kronik szkoły.

Dziękujemy organizatorom spotkania – gospodarzowi szkoły – p. Jerzemu Janulewiczowi oraz p. Annie Lipińskiej, p. Józefowi Uzarowi, p. Radosławowi Ignaciukowi

 

 

 

 

 

Spotkania policjantów z przedszkolakami to element na stałe wpleciony w naszą pracę. Jest on bardzo ważny ponieważ ma charakter edukacyjny i pozwala dzieciom nabyć wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Dzieci od najmłodszych lat przyswajają informacje o różnego rodzaju zagrożeniach, z którymi mogą spotkać się na co dzień w trakcie zabawy w domu, na podwórku czy na drodze. Od początku roku szkolnego mundurowi w ramach spotykają się z uczniami szkół podstawowych oraz przedszkolakami, aby porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Podczas pogadanek omawiają podstawowe zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i radzą jak unikać innych niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci pokonujący codzienną drogę do szkoły, przedszkola oraz domu. Tym razem orneccy policjanci – mł.asp. Przemysław Januszewski i sierż. szt. Łukasz Machowicz odwiedzili najmłodszych z Przedszkola nr 1 i 2 w Ornecie. W trakcie spotkania mundurowi zaprezentowali sprzęt mundurowy. Tematem wiodącym spotkania były bezpieczne zachowania na drodze, w domu oraz na placu zabaw. Policjanci przypomnieli małym uczestnikom jak reagować w sytuacjach zagrożenia, do kogo mogą zwrócić się o pomoc. Opowiedzieli o pracy policjantów, aby dzieci wiedziały, że rolą policjanta jest nie tylko zatrzymywanie przestępców, ale także udzielanie pomocy, w tym również dzieciom Zajęcia były również dobrą okazją do przypomnienia numerów alarmowych oraz o obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Policjanci dziękują dzieciom za zaangażowanie i aktywny udział w zajęciach. Zwracają się jednocześnie do rodziców, by prawidłowymi zachowaniami utrwalali u dzieci prezentowane zasady bezpieczeństwa.

 

 

Sąpy to wieś tematyczna, która określana jest „Babią Doliną”. A w tej miejscowości znajduję się malowniczy zakątek, ukryty pod nazwą „Ziołowy Dzbanek”. To właśnie tam, niedawno zawitała klasa IIA i IIIB LO. Małżeństwo nauczycieli, prowadzące tą agroturystykę-Zagrodę Edukacyjną , zapoznało nas z tradycją, obcowaniem z naturą, zapachami tegorocznych polnych i ogrodowych ziół i innych roślin. M.in. Artemisia „Cola Bush”, to pewna odmiana bylicy o zapachu coca-coli, której aromatu nie sposób było nie poczuć. Podzieleni na dwie grupy spędziliśmy niesamowicie relaksujący i twórczy czas, bowiem niektórzy z nas pod okiem pani instruktor tworzyli „baby” czyli kolorowe lalki motanki-,,Ziarnuszki" z sentencją dotyczącą ochrony domu, szczęścia w nim na całe życie. Wiata garncarska była przede wszystkim „czystą” zabawą. Z niekształtnej gliny, stworzyliśmy własnymi rękoma niesamowite świeczniki. A kilka osób przy kołach garncarskich, próbowała swoich sił w wyrobie naczyń. Na koniec, zwiedziliśmy Chatę Zielarską oraz mini zoo. Ostatnie chwile przypieczętowało wspólne ognisko i pyszne babeczki.

 {gallery}ZSO/sapy{/gallery}

 

 

W dniu 27 września 2018 r. w ZSZ CKU w Ornecie odbyły się wybory uzupełniające do Samorządu Uczniowskiego. Spośród 8 kandydatów znajdujących się na liście wyborczej, każdy uczeń mógł oddać głos na maksymalnie 2 osoby. Zgodnie z ordynacją wyborczą, skład Rady Samorządu Uczniowskiego uzupełnią dwie osoby: Groszyk Ewa i Semkiw Bartłomiej, którzy otrzymali największą liczbę głosów. Nad organizacją wyborów czuwał opiekun SU: Robert Sielicki. Serdecznie gratulujemy i życzymy dużo nowych pomysłów i zapału do pracy.

 

 

 

 

 

 

Dnia 28 września, jak co roku w naszej Szkole, odbyła się uroczystość ślubowania klas pierwszych połączona z otrzęsinami. Ceremonia miała miejsce w auli ZSO w obecności dyrekcji, grona pedagogiczengo oraz uczniów. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego głos zabrał pan dyrektor Jerzy Janulewicz. Następnie przedstawiciele klas pierwszych ślubowali na Sztandar. Był to bardzo wzniosły i uroczysty moment. Przyrzekali należycie wypełniać swoje obowiązki, szanować innych i dbać o dobre imię Liceum Ogólnokształcącego, do którego społeczności, od tej chwili będą należeć. Po zakończeniu ślubowania i odśpiewaniu Hymnu Warmii, Pierwszoklasiści otrzymali, z rąk pana Dyrektora i Wychowawców, srebrną tarczę z logo ZSO. Po części oficjalnej odbyły się tzw. otrzęsiny. Część artystyczną przygotowali i przeprowadzili uczniowie II klasy liceum. Pierwszoklasiści zostali przywitani piosenką szkolną, a następnie brali udział w licznych zabawach i konkursach m.in. w teście czujności, rysowaniu portretu swego wychowawcy czy quizie wiedzy o naszej szkole. Nie zabrakło tez wspólnego tańca. Pierwszoklasiści wypadli doskonale i są teraz pełnoprawnymi uczniami naszego Ogolniaka.

Drugoklasisci nie zapomnięli również o drobnych upominkach dla swoich młodszych kolegów. Były to kolorowe ołówki i piękne ptaki origami z ponadczasowym przesłaniem: Non schola, sed vitae discimus....

 

 

 

II Dzień Kultury Hiszpańskiej w ZSO Orneta 8 lutego 2018 odbył się w ZSO w Ornecie II Dzień Kultury Hiszpańskiej. W tym roku uczniowie poznawali kulturę i zwyczaje Peru, Boliwii, Chile, Paragwaju, Urugwaju, Wenezueli, Kuby, Kuby i Meksyku. Zaangażowanie uczniów zespołu sprawiło, że było to prawdziwe święto kultury krajów hiszpańskojęzycznych. Uczestnicy mieli okazję spróbować mole (kurczaka po meksykańsku w sosie czekoladowo – pikantnym), yerba mate (napoju popularnego w Paragwaju), guacamole, jalapeños (pikantnych papryczek), tortilli meksykańskich oraz alfajores (pysznych ciastek znanych w całej Ameryce Łacińskiej). Licealiści i gimnazjaliści opowiadali po hiszpańsku o wybranych krajach. Mieli też okazję nauczyć się ruedy de casino, tańca rodem z Kuby. Usłyszeć można było najpopularniejsze piosenki: „Guantanamera” czy „Cielito lindo” w wykonaniu uczniów. Gościem specjalnym był o. Stefan Kukuła SVD, misjonarz werbista, który zabrał nas w podróż do Chile, Argentyny i Urugwaju. Uczestnicy spotkania wzięli udział w konkursie o krajach hiszpańskojęzycznych.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych I miejsce zajęła Klaudia Olewniczak z II b LO z ZSO w Ornecie, II miejsce zajęła Julia Lisowska z I LO z ZSO, a trzecie Miłosz Waraksa z tej samej klasy.

W kategorii szkół gimnazjalnych poszczególne miejsca zajęli: I – Zuzanna Szyszko z Gimnazjum nr 2 w Ornecie, II – Maria Kondyra z tej samej szkoły i III – Patrycja Andryłowicz z Gimnazjum nr 1 w Ornecie.

W kategorii szkół podstawowych poszczególne miejsca zajęli: I – Zuzanna Skowyrska z SP4, II – Helena Junko z SP 1 i III – Inka Junko z SP 4 - w Ornecie.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy za rok na kolejny konkurs i spotkanie z kulturą iberoamerykańską. iFelicidades y hasta la vista! Anna Żołądek,nauczyciel języka hiszpańskiego w ZSO w Ornecie

 

 

 

21 lutego 2014 roku, w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim przeprowadzono Powiatową Olimpiadę Wiedzy o Obronie Cywilnej. Olimpiadę rozpoczął Starosta Lidzbarski Pan Jan Harhaj. Zwycięzcą i reprezentantem powiatu w etapie wojewódzkim Olimpiady okazała się drużyna Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ornecie. Każdy uczestnik otrzymał do rozwiązania 50 pytań testowych. Na rozwiązanie testu uczestnicy mieli maksymalnie 60 minut. Łączna suma punktów uczestników z tej samej drużyny decydowała o jej zwycięstwie. Można było uzyskać w sumie 100 punktów.

Komisja w następującym składzie:

  • Przewodniczący Komisji: Jadwiga Piotrowska – Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Lidzbarku Warmińskim,
  • Członek Komisji: Jolanta Wójcik – Komenda Powiatowa Policji w Lidzbarku Warmińskim,,
  • Członek Komisji: Tomasz Gowkielewicz – Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lidzbarku Warmińskim,
  • Członek Komisji: Aneta Muszak – Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim.

po sprawdzeniu przygotowanego testu ustaliła że:

  1. I miejsce – łączną sumą punktów 66 zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ornecie w składzie: Paweł Radawiec i Izabela Szerszeń,
  2. II miejsce – łączną sumą punktów 57 zajęła drużyna z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Kazimierza Jagiellończyka w Lidzbarku Warmińskim w składzie: Justyna Gess i Justyna Szałkowska.
  3. III miejsce – łączną sumą punktów 55 zajęła drużyna z Zespołu Szkół Zawodowych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stanisława Staszica w Ornecie w składzie: Karol Domalewski i Patryk Rybaczek.

Zespołom biorącym udział w Olimpiadzie, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody wręczył Wicestarosta Pan Jarosław Kogut. Zespół, który zajął I miejsce zakwalifikował się do III etapu Olimpiady Wiedzy o Obronie Cywilnej – na szczeblu wojewódzkim. Zgłoszenie zwycięskiego zespołu zostanie przesłane do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

 Forum - ostatnie posty