×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/interkat/ftp/testowa/images/historia/mks-historia.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/historia/mks-historia

Historia klubu MKS Błękitni

Historia
Typography
  • Smaller Small Medium Big Bigger
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

W roku 2009 Miejski Klub Sportowy Błękitni obchodził 60-lecie swego istnienia. Właśnie z tej okazji postanowiłem przedstawić historię klubu. W czasie minionych sześćdziesięciu lat klub na trwałe zapisał się nie tylko w kronikach sportowych ale również w historii naszego miasta. Za początek tej historii klubu uważa się 1949 rok, gdy rozegrano w powojennej Ornecie pierwszy mecz. Przez lata swego istnienia kilkakrotnie zmieniała się nazwa klubu. Były sukcesy ale były też porażki.

Bardzo istotną rolę w działalności klubu odegrała ówczesna Jednostka Wojskowa, której dowództwo wspomagało działalność klubu a żołnierze i oficerowie byli czynnymi zawodnikami naszego klubu. Wielu z nich na trwałe związało się z Ornetą, zakładając tutaj rodziny. Kilkakrotnie zmieniały się miejsca rozgrywania meczy piłkarskich, poczynając od lotniska, poprzez nieistniejące boisko przy ul. Dworcowej, stadion na terenie koszar aż po dzisiejszy stadion przy ul. Sportowej. MKS Błękitni to nie tylko piłka nożna. W swojej historii w ramach klubu działało wiele innych sekcji sportowych. Przez areny sportowe naszego miasta przewinęły się tysiące młodych ludzi, wielu z nich dzięki uprawianiu sportu znalazło życiową stabilizację. W życiu klubu jako zawodnicy lub działacze zaangażowane były całe rodziny: Borawscy - uczestnik pierwszego meczu Franciszek, jego dzieci: Ryszard, Tadeusz, Jan, Maria, wnuki – Jacek i Bartek (w chwili obecnej reprezentant województwa). Gromkowie – Stanisław (działacz), jego synowie: Jacek, Krzysztof i Andrzej, rodzinne tradycje kontynuuje – wnuk – Bartek (s. Andrzeja). Fijarczykowie – bracia – Zbigniew, Stanisław i Antoni. Nie sposób wyliczyć wszystkich. W działalność klubu było zaangażowanych wielu społecznie pracujących ludzi, to dzięki nim klub mimo różnych przeciwności i trudności może obchodzić 60-lat swego istnienia.

Z powodu braku materiałów źródłowych pisząc ten zarys historii opierałem się w szczególności na pamięci i prywatnych archiwach, byłych piłkarzy, trenerów i działaczy. Za udostępnienie zdjęć chciałbym podziękować: Tadeuszowi Polakowi, Romanowi Wiśniewskiemu, Stanisławowi Wiśniewskiemu, Janowi Bohdanowicz, Markowi Rońdzie, Dariuszowi Mackiewicz, Grzegorzowi Radzickiemu, Anecie Szczęch (za wycinki prasowe). Szczególne podziękowania kieruję pod adresem byłego zawodnika Patryka Dziczka za udostępnienie swojej pracy magisterskiej tematycznie związanej z historią klubu.

 

{gallery}historia/mks-historia{/gallery}