Hotel Goldener Stern Złota Gwiazda - obecny MDK

8 lata 7 miesiąc temu - 7 lata 7 miesiąc temu #672 przez ewa
Hotel Goldener Stern Złota Gwiazda - obecny MDK. Tu odbywały się zabrania i konferencje orneckich organizacji. Hotel był własnością Bernarda Grawa.

Załączniki:
8 lata 7 miesiąc temu #983 przez Anonymous
Replied by Anonymous on topic Hotel Goldener Stern Złota Gwiazda - obecny MDK
czy sala balowa w mdk to pozostałość po hotelu czy wymysł prl - owski
8 lata 7 miesiąc temu #985 przez albert
Podejrzewam że zdjęcie jest powojenne(lata60-te)
Wygląd budynku mógł się bardzo zmienić na skutek przebudowy w latach 50-tych.
O tym że przebudowa była świadczy tabliczka ,,Odbudowano dzięki ofiarności społeczeństwa Warmii i Mazur 1954"
Tekst może być nieco inny, piszę z pamięci.

Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
8 lata 7 miesiąc temu #988 przez Anonymous

albert napisał: Podejrzewam że zdjęcie jest powojenne(lata60-te)
Wygląd budynku mógł się bardzo zmienić na skutek przebudowy w latach 50-tych.
O tym że przebudowa była świadczy tabliczka ,,Odbudowano dzięki ofiarności społeczeństwa Warmii i Mazur 1954"
Tekst może być nieco inny, piszę z pamięci.

odbudowano dzięki ofiarnej rozbiórce pałacu w Słobitach :)
8 lata 7 miesiąc temu #989 przez Robert1

Gość napisał: odbudowano dzięki ofiarnej rozbiórce pałacu w Słobitach :)

Możesz coś więcej napisać na ten temat???
8 lata 4 miesiąc temu - 7 lata 7 miesiąc temu #997 przez Anonymous

Robert1 napisał:

Gość napisał: odbudowano dzięki ofiarnej rozbiórce pałacu w Słobitach :)

Możesz coś więcej napisać na ten temat???

to była przenośnia jak komuna odbudowywała
8 lata 3 tygodni temu - 7 lata 7 miesiąc temu #1592 przez bogus312
Witam
Jestem nowy na forum i chciałbym wszystkich gorąco powitac
Przeglądając niedawno zdjęcia w internacie natrafiłem na jedno które mnie zainteresowało
Oto one:(jakośc nie najlepsza)
Otóż na zdjęciu widac dokładnie,że na budynku na prawo od MDK-u widniej tabliczka z napisem HOTEL
Nie chcę niczego sugerowac ale byc może Hotelem był budynek obok

Załączniki:
8 lata 3 tygodni temu #1595 przez ewa

bogus312 napisał: Otóż na zdjęciu widac dokładnie,że na budynku na prawo od MDK-u widniej tabliczka z napisem HOTEL
Nie chcę niczego sugerowac ale byc może Hotelem był budynek obok

hym to ciekawe :? i bardzo możliwe sądząc po twoim zdjęciu
8 lata 3 tygodni temu #1605 przez albert
Boguś to się nazywa mocne wejście :) Witaj na forum
Twoje zdjęcie chyba wyjaśnia zagadkę.Wszystkie zdjęcia hotelu które dotychczas widziałem nie określały jednoznacznie który to budynek.Teraz sądzę że obydwa, z tym że obecny budynek MDK-u został dobudowany później jako sala konferencyjna, balowa itp.

Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
8 lata 3 tygodni temu #1618 przez bogus312
I jeszcze taka mała ciekawostka
Na wschodniej ścianie tego budynku znajdujują się prześwitujące litery niemiecki i wyrażnie jest coś tam napisane(wszystko jest w miare czytelne) :)
8 lata 2 tygodni temu - 7 lata 7 miesiąc temu #1937 przez ewa
Trochę większe ;)

Załączniki:
7 lata 5 miesiąc temu #7112 przez Neidenburg
Replied by Neidenburg on topic Hotel Goldener Stern Złota Gwiazda - obecny MDK
No wlasnie, jakos sam budynkek MDk jego ksztalt, okna i gzyms nijak mi nie pasowal zawsze do prl-owskiej architektury, tak przypuszczalem ze tabliczka, ze obiekt zostal wybudowany dzieki ofiarnosci mieszkancow warmii i Mazur w 1959 r to lipa. Czyli MDK byl hotelem, ale mial b oryginalna jak na hotel architekture, bardziej patrzac na niego [przypomina swiatynie. za to na budynku stojacym za nim, na scianie od strony Polcotexu zachowal sie napis po niemiecku: Restaurant Anspannug??czy cos wiadomo o tej Restauracji, czy miescila sie ona wlasnie w tym budynku z cegly czy tez w innym miejscu?Ciekawe jest ze napis jest zasloniety praktycznie przez nastepny budynek, wiec wyglada na starszy niz kolejny sasiedni budynek ktory go zaslonil
7 lata 5 miesiąc temu #7113 przez Neidenburg
Jesli MDk to sala balowa to zastanawia fakt jej wybudowania przy tym hotelu, czy w budynku d hotelu sa slady polaczenia przejscia do sali balowej teraz MDK, moim zdaniem MDK to jakas swiatynia, lub byla budowana jako swiatynia, ewentualnie bank. Patrzac na obecne wnetrze budynku d hotelu trudno sobie wyobrazic ze to byl wlasnie hotel. Musza tam an podworzu byc piwnice, bo z tylu jest szyb wentylacyjny. Przegladajac stara Pruska mape, wynika, ze na terenioe gdzie jest obecnie Polcotex nic nie bylo, a tam gdzie jest hotel Pruski i delikatesy Eden byla Mleczarnia. Czy w Ornecie gdzies jeszcze zachowaly sie napisy po niemiecku na budynkach, nazwy ulic?z tego co udalo mi sie ustalic przed wojna ul 1 Maja to byla Adolf Hitler Strasse, Podlesna to Crossen Str. Przy tym dzikim parkingu przy Polcotexie gdzie wieczorami czasami mlodziez seks uprawia ta grupo drzew na wzgorku sugeruje ze byl tam krzyz lub kapliczka

A propos czy wiecie moze gdzie zostaly wyrzucone krzyze i nagrobki, ktore znajdowaly sie na cmentarzu tam gdzie teraz sa 2 skwery z fontanna przy ul Mickiewicza?czy tez wszystko zasypano ziemia i ludzie odpoczywaja przy fontannie na terenie bylego cmentarza w towarzystwie umarszczakow?:)
7 lata 5 miesiąc temu - 5 lata 7 miesiąc temu #7114 przez ewa

Neidenburg napisał: Czy w Ornecie gdzies jeszcze zachowaly sie napisy po niemiecku na budynkach, nazwy ulic?)

plan miasta z pełną rozpiską ulic po niemiecku

www.nasza-orneta.pl/forum/95-plany-i-szk...-roku-1939.html#5483
7 lata 5 miesiąc temu #7115 przez Neidenburg
Wiem, znam ten plan, ale mi gdzies na budynkach zachowaly sie stare napisy z nazwami ulic lub szyldy reklamowe, szczegolnie w miejscach ukrytych nie wystawionych na widok oczu, tak jak napis na hotelu Restaurant Anspannung lub Auspannung. Wiem ze zachowalo sie troche starych pokryw od studni kanalizacyjnych czy telekomunikacyjnych jeszcze sprzed wojny
Czas generowania strony: 0.464 s.