Budynek Landwirtschaftliche Haushaltungsschule St. Anna

5 lata 10 miesiąc temu #9958 przez Robcio
Zaczyna się coś klarować.
Albert najpierw piszesz w poście 52 , powołując się na „Dominium….” jako wyrocznię, że o wiatrakach się nie mówi na terenie Warmii. Natomiast w poście nr 60 piszesz , że wiatraków było kilkanaście. Rozumiem , że opierasz się już na innych źródłach? Konsekwencja twojej sugestii.
Moim zdaniem, na Warmii powinno być chociaż kilka wiatraków z racji tego , że chociażby sporo przybyło tu osadników holenderskich. Wiatraki mogły służyć jako napęd do pomp osuszających teren.
Intrygujący jest napis pod symbolem na mapie z 1805 (na którą się powołujemy). W dosłownym tłumaczeniu nic on nie znaczy (według słownika niemiecko polskiego). Dlatego poprosiłem cię o wyjaśnienie co znaczy cały zapis.
No ale jak piszesz , że wiatrak stoi jak byk….to wtedy nie musimy się martwić , którędy doprowadzona była woda do obiektu. Bo staje się one bez przedmiotowa w dyskusji.
Dzięki za poprawkę nazwiska autora „Dominium” .Czasami w sieci są pomyłki. Wolałem się upewnić.
5 lata 10 miesiąc temu #9960 przez Robcio
Jest jeszcze jedna sugestia która wynika z tresci książki Achremczyka. Napęd młynu garbarskiego (Dzieje Ornety str 38). Szukam w sieci jak takie cóś mogłoby wygladać w średniowieczu. Dlaczego w sredniowieczu bo Albert napisał , że ten obiekt (młyn) pojawia sie w przywileju lokacyjnym miasta.
Moze ktos pomoże w poszukiwaniu zasad działania ww. obiektu?
5 lata 10 miesiąc temu #9961 przez albert
Robert pisałem że nie ma wzmianki o wiatraku w Ornecie.Na Warmii było ich kilkanaście.Zgadza się?
Wiatrak który ,,stoi jak byk".Chodziło mi o wiatrak ze zdjęcia Danusi.
Temat tak się rozwinął że coraz trudniej go ogarnąć.Tym bardziej że początkowo dotyczył czegoś zupełnie innego.

Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
5 lata 10 miesiąc temu #9963 przez Robcio
Rzeczywiście zgadza się
To cóś po prawej stronie zdjęcia przypomina jakby małą elektrownię (naped pompy) rodem z westernów.
Temat zatoczył szerokie kręgi poza temat główny. To zmaczy że cieszy sie duzym zainteresowanie :cheer:
Mam propozycję, aby administrator część postów przeniósł do nowego tematu. Będzie jaśniej.
Temat tego młyna /wiatraka/garbarni? jest ciekawy i warty dalszej dyskusji.
5 lata 9 miesiąc temu - 5 lata 9 miesiąc temu #9979 przez albert
Ten link wyjaśnia jakie było przeznaczenie wiatraka www.usedom01.republika.pl/pompownia.html

5 lata 9 miesiąc temu - 5 lata 9 miesiąc temu #9986 przez ewa

Robcio napisał: Gapiąc sie na mapke zauwazułem na dole naniesiony napis, który mówi o istnieniu w tym miejscu jakowegoś młyna"wilkcmuhle"......
Bardzo ciekawe. Moze ktoś wyrazi swoja opinię.

Załączniki:
5 lata 9 miesiąc temu #9994 przez Robcio
Do Ewy:
Dzieki za zamieszczenie mapki Ornety.
Młyn o którym pisałem tj. który został dziwnie oznaczony, znajduje się na planie z 1805roku na samym dole niedaleko jeziora Mieczowego ( Górny Staw). Nie ma go na twojej mapce.
Niemniej jednak znowu zauwazyłęm cos ciekawego. Na tym planie (od Ewy) ładnie widać , że jeden z młynów znajdował się na niewielkiej wyspie...no może zbyt mocno okreliłęm wyspa. To coś jest wydzielone przez dwa kanały młyńskie które się łaczą.
5 lata 9 miesiąc temu #9995 przez albert
Młyn zbożowy i garbarski może?
Określenie ,,młyn garbarski" może być mylące.Chodzi nie tyle o młyn co o warsztat garbarski wyposażony w młyn garbarski. Z kolei młyn garbarski to bęben obracający się w płaszczyźnie poziomej do którego wrzucane były skóry zwierzęce wraz z drewnianymi kulami.Długotrwałe obracanie bębna powodowało zmiękczenie skór.

5 lata 9 miesiąc temu #9996 przez Robcio
Oczywiscie , że chodzi o "zakład garowania skór".
Za książką prof. Achremczyka" Od zachodu i północnego zachodu chronił miasto kanał odprowadzający częściowo wody z Drwęcy na młyny oraz inne przemysłowe urzadzenia, jak młyn garbarski, piec do wypalania wapna oraz cegielnia" Dzije Ornety str 38.
5 lata 9 miesiąc temu #9997 przez Danusia
Młyny garbarskie często były przerabiane z młynów zbożowych. Dawniej nazywano je młynami dębnymi, bo zazwyczaj używano w nich żołędzi.
5 lata 1 miesiąc temu #13464 przez Wojciech.B
W tym budynku mieściła się dyrekcja KLUCZA PGR. KLUCZ-tak nazywano zespół kilku PGR-ów.
1 tydzień 4 dni temu #22296 przez ewa
Załączniki:
Czas generowania strony: 0.678 s.