Budynek Landwirtschaftliche Haushaltungsschule St. Anna

8 lata 7 miesiąc temu - 7 lata 7 miesiąc temu #671 przez ewa
Budynek Landwirtschaftliche Haushaltungsschule St. Anna - Szkoła Gospodarstwa Domowego pw. św. Anny. Nie mam pojęcia co to za budynek obecnie ?

Załączniki:
8 lata 6 miesiąc temu #740 przez Anonymous
Szkoła Gospodarstwa Domowego-budynek istnieje do dzisiaj-po face liftingu, ale istnieje.
Może mała zagadka-przy jakiej ulicy?
I od razu podpowiedż-ma coś wspólnego z zamkiem, ale nie biskupim.

Szkoła Gospodarstwa Domowego znajdowała się pod nr 15 przy ul.Olsztyńskiej.Póżniej był tam szpital, a po wojnie dyrekcja PGR.Z tego okresu pochodzi nazwa budynku-KLUCZ.Dlaczego tak go nazywano?
To kolejna zagadka.
Budynek Szkoły Zawodowej przy Liebstadter strasse(tłumacząc na j.polski,,Miłakowska"obecnie Rozjazdowa)został zniszczony w trakcie walk na przedpolach Ornety w styczniu 45.
Ocalał fragment ściany szczytowej. Obecnie to ściana budynku mieszkalnego.
7 lata 8 miesiąc temu #5531 przez Anonymous
Tak, z pewnością jest to dzisiejsza Olsztyńska 15. Właśnie pracuje na tym bloku i niedługo zamieszczę zdjęcia, co ocalało ze starego szpitala.
5 lata 10 miesiąc temu #9881 przez Aszok
Z drugiej strony tego budynku jeszcze do lat sześćdziesiątych znajdowała się kaplica szpitalna.
Po przebudowie powstały tam mieszkania.
5 lata 10 miesiąc temu #9882 przez Danusia
Rzeczywiście była tam kaplica. Wcześniej nie zwróciłam na nią uwagi.

Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Krzysztof U
5 lata 10 miesiąc temu #9884 przez Danusia
Zobaczcie, jak tam z tyłu było pusto...

Załączniki:
The following user(s) said Thank You: ewa, Krzysztof U, Robcio
5 lata 10 miesiąc temu #9887 przez Aszok
Teren poniżej budynku szpitala był bardzo dobrze zagospodarowany. Pamiętam zadbane alejki, schody, kaplicę z piaskowca. To było w latach 60.
5 lata 10 miesiąc temu #9888 przez Robcio..
Czy ktoś zwrócił uwage , że ulica olsztyńska przechodzi w szose na Olsztyn, ale w innej konfiguracji. :huh:
5 lata 10 miesiąc temu #9891 przez Danusia
W 1937 w ogrodzie przyszpitalnym było tak:

Załączniki:
The following user(s) said Thank You: Krzysztof U, Robcio
5 lata 10 miesiąc temu #9892 przez albert

Robcio.. napisał: Czy ktoś zwrócił uwage , że ulica olsztyńska przechodzi w szose na Olsztyn, ale w innej konfiguracji. :huh:

Tak, warto przyjrzeć się starym mapom.Ulica Wodna łączyła się z szosą olsztyńską w pobliżu obecnej stacji BP.Część targowiska powstała w miejscu zasypanej zatoczki na jeziorze. Do wyrobiska cegielni za terenem Gunnebo do końca lat 60-tych wywożono śmieci.Dużo zmian na tak niewielkim terenie

Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
5 lata 10 miesiąc temu #9896 przez Anonim
Ostatnio korzystając z odkurzacza na BP zauważyłam szpaler drzew znajdujący się przy wjeździe do gospodarstwa nad jeziorem. Wygląda na pozostałość tamtej drogi.
5 lata 10 miesiąc temu #9897 przez Robcio
Kombinuję jakby ta droga mogła przebiegać coby ze zdjęciem była zgodna.
Według zdjęcia wydaje się , że skręcała w lewo na wysokości ronda Olsztyn-Morąg.Ale zaraz za budynkami po lewej stronie ulicy jest spore obnizenie terenu. Chyba , że po skraju w kierunku byłej cegielni. Znowu między cegielnią a prostym odcinkiem na Olsztyn tez jest niecka terenu.
Kto sie pokusi o mały schemat?
5 lata 10 miesiąc temu - 5 lata 10 miesiąc temu #9898 przez albert
Nie kombinuj Robcio :cheer: Mapa 1:25000 z roku 1944 wszystko wyjaśnia.
Ten szpaler drzew przy BP to właśnie pozostałość drogi.Tuż przed gospodarstwem czyli do 1945 cegielnią skręcała o 90 stopni w lewo i łączyła się z obecną ul.Wodną na wysokości bramy targowiska
amzpbig.com/maps/1886_Wormditt_1944.jpg Pod tym linkiem wszystko widać

Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
Załączniki:
5 lata 10 miesiąc temu #9899 przez Robcio
Tak to widzę.
Na czerwono orientacyjny przebieg drogi.
Rzucam kilka wątków:
1. czy rzeczywiście droga „szpaler drzew” od gospodarstwa do szosy była częścią dawnej szosy na Olsztyn? Na zdjęciu widać że jest prosta od drugiego zakrętu aż po sam skraj lasu. Jeśli ten szpaler jest częścią drogi ze zdjęcia to dalsza część drogi musiała być mocno przesunięta w kierunku PN-wsch.
2. czy w miejscu obniżenia terenu (zaznaczyłem je zielonymi kółkami) nie stanowiły wyrobisk ? na zdjęciu widać z dolnym prawym rogu jakieś umocnienia, coś co nie przypomina naturalnego tworu.
3. od kiedy pojawiło się jezioro Mieczowe? Dla mnie ul. Wodna jak i początek ulicy Olsztyńskiej to sztucznie usypane groble. Na zdjęciu tez nie widać jeziora

Poproszę o uwagi.

Załączniki:
5 lata 10 miesiąc temu #9900 przez Danusia
Na zdjęciu ogrodu z 1937 widać w tle wał ulicy wodnej. Jest równy i przypomina mi usypaną ulicę Mostową.
Czas generowania strony: 1.444 s.