Czyja ta Orneta ?

5 lata 8 miesiąc temu - 5 lata 8 miesiąc temu #10258 przez Aszok
Czyja ta Orneta ? was created by Aszok
Korci mnie by wetknąć kij w mrowisko, jednocześnie obawiam się, że moje intencje mogą być opacznie zrozumiane i tym samym narażę się na odium zbulwersowanych i niezadowolonych.
Ale niech tam - spróbuję. Inspiracją do wstąpienia na ten niepewny grunt były reportaże, które ewa wygrzebała (Panorama Północy) z lamusa nie tak odległej historii.

Gdy dziś czytam te teksty, to widzę bardzo zmieniło się moje widzenie świata. Gdy w młodości czytałem te same artykuły wierzyłem w każde słowo. Tak samo wierzyłem nauczycielom historii i podręcznikom, z których kuratorium oświaty i wychowania nakazywało nam się uczyć. Tam jak byk było napisane, że Warmia to prastare ziemie polskie, etc,etc.
I to jest ten temat. Spróbujemy podyskutować?
5 lata 8 miesiąc temu #10263 przez Lukasz Michalkiewicz
Replied by Lukasz Michalkiewicz on topic Czyja ta Orneta ?
Chyba ani Polska ani Niemiecka nie byla nasza okolica. zawsze byla Warminska bez wzgledu na to kto w danym momencie pelnil nad nia kontrole. Patrząc jak kiedyś " za Niemca" rozwijało się Nasze miasto i generalnie cały region w porównaniu do tego co widzimy dzisiaj to zastanawiam się co by było gdyby.......Gdyby nie wypędzonych Warmiakow po wojnie. Czy była by tu taka zapaść gospodarcza i społeczna jak dziś ma miejsce?
5 lata 8 miesiąc temu #10267 przez Robcio
Replied by Robcio on topic Czyja ta Orneta ?
Oczywiscie , że fakty historii ukazuje się na potrzebę chwili czy mody w polityce.
Co do Warmii jako rejonu historii: kazdy tu może rościć prawa, że tereny były...
i polskie bo ziemie włączono do Korony
i niemieckie bo od czasów Fryderyka stanowiła część Rzeszy
i pruskie bo rządziły tu plemiona sprzed wprowadzenia zakonu krzyżackiego.
Tak więc jak to w wielu krajach europejskich przynależnośc się zmieniała.
Teraz jest w granicach RP, a historia powinna bezstronnie ukazywać karty histori te lepsze i te gorsze.
Wtedy nie będzie problemu.
5 lata 8 miesiąc temu #10275 przez Aszok
Replied by Aszok on topic Czyja ta Orneta ?
Dla porządku ustalmy chronologię - czyja była Warmia:
1.Pruska. Nie ma dowodów jakie plemiona bałtyjskie zamieszkiwały te ziemie przed Prusami.
2.Papieska. Nie krzyżacka. Krzyżacy ustalili z papieżem jak podzielić cztery nowe diecezje. Ta czwarta, w momencie tworzenia jeszcze bez nazwy przypadła Watykanowi (wtedy otrzymała nazwę - warmińska)
3. Krzyżacka bywała tylko na krótki czas.
4.Polska - po1466r weszła w skład Korony.
5.Niemiecka - jako Prusy Wschodnie.
6.Polska - po wypędzeniu Niemców przez Rosjan w 1945r.
Pytanie za 100punktów: który ,,właściciel" Warmii nie zmienił się przez wieki?
5 lata 8 miesiąc temu - 5 lata 8 miesiąc temu #10276 przez ewa
Replied by ewa on topic Czyja ta Orneta ?
Temat arcyciekawy na co najmniej 200 postów :cheer: Tak czy siak to my Słowianie i Bałtowie pochodzimy z jednego pnia Bałtosłowian. Niemcy to inna bajka.

Załączniki:
5 lata 8 miesiąc temu #10299 przez Aszok
Replied by Aszok on topic Czyja ta Orneta ?
Nawet jeśli jest tak jak piszesz, to Niemcy jednak występują w naszej bajce i to w głównych rolach.
Pisałaś ewa, że Niemcy okupują forum. Jak Ci się wydaje, dlaczego to robią?
Raczej nie z nudów. Coś ich do tej ziemi ciągnie.
Podejrzewam też, że większość z nich to młodzi ludzie, prawdopodobnie szukający swoich korzeni w miejscu, gdzie kiedyś żyli ich dziadowie i pradziadowie.
Czy mają do tego prawo? Myślę, że tak.
Prawdopodobnie to tacy sami zapaleńcy jak my - łakomie chwytamy każdy nowy wątek, każdy strzęp historii i próbujemy go snuć tak długo jak się da.
5 lata 8 miesiąc temu #10303 przez ewa

Aszok napisał: Nawet jeśli jest tak jak piszesz, to Niemcy jednak występują w naszej bajce i to w głównych rolach.
Pisałaś ewa, że Niemcy okupują forum. Jak Ci się wydaje, dlaczego to robią?
Raczej nie z nudów. Coś ich do tej ziemi ciągnie.
Podejrzewam też, że większość z nich to młodzi ludzie, prawdopodobnie szukający swoich korzeni w miejscu, gdzie kiedyś żyli ich dziadowie i pradziadowie.
Czy mają do tego prawo? Myślę, że tak.
Prawdopodobnie to tacy sami zapaleńcy jak my - łakomie chwytamy każdy nowy wątek, każdy strzęp historii i próbujemy go snuć tak długo jak się da.

Zgadza się i całkowicie ich rozumiem. Poszukiwanie korzeni rodzinnych jest jak najbardziej na miejscu. Tak samo jak my wspominamy kresy tak i oni mają prawo do dawnych Prus. Mnie wkurza tylko obarczanie winą za przesiedlenia Polaków gdy winni są temu sami Niemcy.
5 lata 8 miesiąc temu #10348 przez ewa
Nie ma to jak dobra bajera. Jak pisał w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku Stanisław Łaniec, zwycięska operacja wschodniopruska Armii Czerwonej przyniosła wyzwolenie Warmii okupowanej przez Niemców od 1772 roku oraz położyła kres panowaniu niemieckiemu w całych Prusach Wschodnich

;) ;) ;) ;)
Czas generowania strony: 0.296 s.