fragment z książki "Wielka ucieczka" Jurgena Thorw

5 lata 8 miesiąc temu #10349 przez Lukasz Michalkiewicz
Załączniki:
The following user(s) said Thank You: ewa
5 lata 8 miesiąc temu #10350 przez Robcio
Trzeba przyznać , że opis ukazuje ogólnie ale poprawnie jak przebiegała próba przerwania sie 4 Armii z kotła . Gdziekolwiek się nie stykam z informacjami o tym dramatycznym przebijaniu się 4 Armii Hossbacha, dane o kierunki uderzenia i daty się potwierdzają , co nie zawsze mozna spotkać w literaturze.
Ciekawostką jest to , ze gen. Reinhadt został ranny na terenie lotniska w Ornecie i to w przeddzien odwołania go ze stanowiska. Pechowiec
5 lata 8 miesiąc temu #10353 przez Lukasz Michalkiewicz
Replied by Lukasz Michalkiewicz on topic fragment z książki "Wielka ucieczka" Jurgena Thorw
Książka (bynajmniej dla mnie) bardzo wciągająca i ciekawa. Powinienem ją dokończyć w przyszłym tygodniu więc jeśli ktoś będzie chciał ją pożyczyć to z chęcią udostępnię
5 lata 8 miesiąc temu #10364 przez albert
Ciekawe że tekst do złudzenia przypomina ten z książki,,Zagłada Pruskiej Twierdzy"Ktoś kiedyś zastosował metodę kopiuj-wklej?
Opisane wydarzenia miały miejsce w dniach 26-30 stycznia czyli mamy rocznicę.
Co ciekawe w książce wydanej w 1967 roku jest opis wydarzeń w Zagonach w dniu 25 stycznia 45.Wioska została zajęta przez Rosjan tego dnia.Zmęczeni plądrowaniem oraz rabunkami Krasnoarmiejcy posnęli w domach nie wystawiając nawet wart.
W nocy do wsi wkroczyły pododdziały niemieckiej 131 Dywizji Piechoty.
Wszyscy za wyjątkiem jednego Rosjanie zostali zlikwidowani(określenie zaczerpnięte z książki).Ranny żołnierz rankiem doczołgał się do Lubomina i zaalarmował dowództwo 17 Dywizji Piechoty.Na wycofanie się było już za późno i dywizja przez kilka dni walczyła w okrążeniu w okolicach Białej Woli.

Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
5 lata 8 miesiąc temu #10367 przez Robcio
Książka "Zagłada pruskiej twierdzy" ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Powstawała w czasach gdy cięzko było fakty ukazywac obiektywnie. Pomimo to jest topowa książka opisująca działania na terenie Warmii. No i Orneta jest mocno wyeksponowana.
Zainteresowanych historia kotłą 17 dywizji piechoty radzieckiej odsyłam do forum:
www.forum.eksploracja.pl/viewtopic.php?f...4ccf04cdeede78bbeff4
5 lata 8 miesiąc temu #10373 przez albert
No właśnie. I w tych czasach napisano że sowieccy żołnierze zostali zaskoczeni we śnie i zlikwidowani, a większość oddziałów w panice uciekała przed niemieckim natarciem.Skoro cenzura puściła coś takiego to jak było naprawdę?

Kto nie pamięta historii skazany jest na ponowne jej przeżycie
5 lata 8 miesiąc temu #10376 przez Robcio
Tego pewnie juz nikt nie wie.
Nie pamiętam, ale czy w tym fragmencie książki autor starał się zwrócić uwagę "na bestialstwo" z jakim wróg zabił śpiących ;) żołnierzy.
5 lata 8 miesiąc temu #10377 przez Robcio
Z ww. książki str. 121 :” W południe do radzieckich pozycji doczołgał się żołnierz, który w urywanych zdaniach opowiadał, jak poprzedniej nocy Niemcy niespodziewanie wtargnęli do Zagonów, odległych zaledwie o kilka kilometrów od Lubomina. Doszło tam do potwornej masakry: śpiących i zaskoczonych żołnierzy radzieckich po prostu wyciągnięto z łóżek i zlikwidowano.”
Czas generowania strony: 1.038 s.