Forum dyskusyjne Ornecianki - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

Odpowiedz: Pytania do kandydatów na Burmistrza Ornety

Nazwa
Tytuł
Załączniki

Historia tematu : Pytania do kandydatów na Burmistrza Ornety

Maks. pokazywanych 2 ostatnich postów - (zaczynając od ostatniego)
2010/11/13 19:19 #0

ewa

ewa Avatar

Obiecane odpowiedzi kandydatów. Kolejność odpowiedzi kandydatów alfabetyczna. Temat jest zablokowany. Ewentualne komentarze proszę zostawiać w innych tematach.

22.11.2010
Dzisiaj usunełam odpowiedzi pana Ołtuszewskiego które z wiadomych przyczyn straciły znaczenie przed II turą wyborów.


1. Dlaczego kandyduje Pan na Burmistrza?

Odpowiedz pana Koguta:
23 października br, podczas spotkania z licznie przybyłymi wyborcami powiedziałem: ?Startuję, ponieważ Orneta jest moim miejscem na Ziemi, tutaj chcę żyć i pragnę, aby i mnie, i mojej rodzinie, i moim sąsiadom, i wszystkim mieszkańcom miasta i gminy Orneta żyło się lepiej.? To samo mogę powtórzyć dzisiaj. Startuję, żeby mieszkańcom miasta i gminy żyło się lepiej, bo dzisiaj bardzo wielu żyje się nienajlepiej, a nawet źle. O tym mówi hasło wyborcze mojego Komitetu Wyborczego: Razem o lepsze jutro Ornety! Gmina pod rządami Pana Ołtuszewskiego nie jest dobrze zarządzana, a w niektórych obszarach wręcz fatalnie, więc aby zapewnić mieszkańcom lepsze jutro musimy zmienić Burmistrza Ornety. Startuję dlatego, że mam bardzo duże, już dwudziestoletnie, doświadczenie w pracy samorządowej. Czuję się jako człowiek i jako samorządowiec bardzo dobrze przygotowany do objęcia sterów miasta i gminy, wielu mieszkańców gminy prosiło mnie o udział w tych wyborach. Staruję, bo Orneta potrzebuje długofalowego rozwoju, a nie długofalowego życia na długach, do czego doprowadził Pan Ołtuszewski.

Odpowiedz pana Popiela:
Od wielu lat przygotowywałem się do kandydowania na stanowisko Burmistrza Ornety. Będąc już w Liceum wiedziałem, że kiedyś po ukończeniu studiów wrócę do Ornety! Chciałbym swoim działaniem doprowadzić do tego , że w Ornecie powstanie Specjalna Strefa Ekonomiczna , dzięki której stworzymy warunki do powstania nowych zakładów pracy. Bardzo leży mi na sercu rozwój Gminy oraz komfort życia mieszkańców. Zależy mi również na tym żeby Urząd stał się przyjazny dla ludzi. Chciałbym wprowadzić takie zmiany w jego funkcjonowaniu, które doprowadzą do tego , że pracujący tam ludzie będą utożsamiali się z tym co robią w służbie mieszkańcom Gminy Orneta. Bardzo brzydzę się wszelkiego rodzaju układami i kupowaniem radnych. Pokażę nowe standardy pracy w zarządzaniu miastem. Chciałbym PO PROSTU ZMIENIĆ Ornetę!

2. Na co przede wszystkim położy Pan nacisk obejmując funkcję Burmistrza?

Odpowiedz pana Koguta
Burmistrz odpowiada za wiele spraw, więc nie będę miał tego luksusu, żeby zajmować się tylko jedną czy dwiema sprawami. Ale jestem przekonany, że na pewno zmienię styl sprawowania władzy, styl rozmawiania z Mieszkańcami.
Jestem zdecydowanie krytyczny wobec ?polityki propagandy?, którą od lat uprawia Pan Ołtuszewski. ?Wieści z Ornety? osiągnęły poziom gazetki propagandowej, a nie pisma, który mówi o rzeczywistych problemach gminy.
Podczas inauguracji mojej kampanii, 20 września br. złożyłem kilka kluczowych deklaracji: 1)??kiedy obejmę urząd burmistrza, będę codziennie rozpoczynał moją pracę od krótkiego, roboczego spotkania z mieszkańcami. Niech to będzie znak dla Mieszkańców Ornety, ale także wyraźny sygnał dla pracowników magistratu, że Ornecianie są i zawsze będą podmiotem pracy Burmistrza, to mieszkańcom miasta i gminy Orneta służyć powinni Burmistrz, urzędnicy miejscy i Rada Miejska.: 2) ?? gdy zostanę Burmistrzem nie tylko, że powołam Grupę Młodych Doradców, ale już dzisiaj informuję, że pierwsze posiedzenie Grupy nastąpi dokładnie w ciągu miesiąca od daty zaprzysiężenia Burmistrza.? Jednocześnie deklaruję przekazania redakcji ?Wieści z Ornety? nowemu, młodemu zespołowi, aby z pisma propagandowego zrobili rzeczywiste pismo społeczne. 3) ?? gdy zostanę Burmistrzem, powołam Radę Przedsiębiorców przy urzędzie Burmistrza Ornety.? Podczas kampanii wyborczej upewniłem się i umocniłem w realizacji moich wrześniowych deklaracji.
Cenię sobie szczerość i jawność, dlatego od pierwszego dnia mojej kampanii wyborczej ujawniłem skład mojego Sztabu Wyborczego, ujawniłem mojego kandydata na Zastępcę Burmistrza Ornety, czego do dzisiaj nie zrobili Panowie Ołtuszewski i Popiel. Podałem do oceny publicznej dane na temat ogromnego wzrostu zadłużenia Ornety w okresie 2008-2010. Nie cierpię dwulicowości, stąd moja krytyka postawy Pana Ołtuszewskiego, który z jednej strony umizguje się do Kościoła, a drugiej stratuje do Rady Powiatu z partyjnej listy SLD, co próbuje ukrywać przed wyborcami, a nawet sugerować, że jest to lista KWW ?Orneta?.

Zupełnie inny ?nacisk? zamierzam położyć na kwestię pozyskiwania środków pozabudżetowych. Gmina Orneta jest finansowo uboga, stąd obowiązkiem Urzędu Miejskiego jest pozyskiwanie finansowych środków inwestycyjnych spoza budżetu gminy. Takie poważne środki pozyskałem w latach 2002 -2006, część z nich weszła do realizacji w czasie kadencji Pana Ołtuszewskiego. Od roku 2008 wielkość tych środków radykalnie maleje, co wskazuje na nieumiejętność pozyskiwania takich środków przez ekipę Pana Ołtuszewskiego. Chcę odwrócić ten niedobry trend. Zbuduję nowy, profesjonalny zespół fachowców w Urzędzie Miejskim, który będzie systematycznie składał wnioski o pozabudżetowe środki zewnętrzne. Już mam poważnych kandydatów do pracy w takim zespole: młodych, kompetentnych, ambitnych i gotowych pracować dla dobra Ornety.


Odpowiedz pana Popiela:
Przede wszystkim będę zabiegał o przedsiębiorców, chciałbym stworzyć im warunki do inwestowania w Ornetę. Mam pomysł na projekt uchwały , który w zarysie już posiadam . Projekt dotyczy ulg i zwolnień w zamian za inwestycje wykonane przez przedsiębiorców!
Chciałbym także odbudować zaufanie Rady Miejskiej do Burmistrza ,bo przecież zgoda buduje!
Doprowadzę do lepszego funkcjonowania Urzędu tak aby wszyscy pracownicy 100 procent swojego czasu poświęcali na pracę na rzecz rozwoju gminy Orneta a nie na zajmowanie się plotkami i załatwianiem swoich spraw!( nie dotyczy to oczywiście wszystkich pracowników).


3. Czy uważa Pan, że należy prowadzić dialog z mieszkańcami, rozpoznawać ich potrzeby? Jeśli tak, w jaki sposób zamierza Pan to robić?

Odpowiedz pana Koguta:
OCZYWIŚCIE! Czy jako były burmistrz Ornety, czy jako wicestarosta powiatu lidzbarskiego, zawsze wsłuchiwałem się w potrzeby mieszkańców, to jeden z podstawowych obowiązków samorządowca, a ja jestem nim od dwudziestu lat. Nie zamierzam utrzymywać ?nadwornego kronikarza ? propagandzisty?, ale sięgnę po wypróbowane instrumenty demokratyczne:
1)zmienię ?Wieści z Ornety?, z ?tuby propagandowej? na ?trybunę społecznego dialogu?.
2) zmienię zasady spotkania mieszkańców z burmistrzem, o czym już pisałem w pkt. 2
3) powołam ciała doradcze (m.in. Rada Przedsiębiorców, Grupa Młodych Doradców) patrz pkt 2
4) uruchomię instytucję ?konsultacji społecznych? w sprawach najwyższej wagi dla mieszkańców miasta i gminy
5) zmienię funkcjonalność oficjalnej strony internetowej Urzędu Miejskiego, w kierunku portalu społecznościowego
6) będę namawiał Radę Miejską do stworzenia możliwości uczestniczenia w posiedzeniach Rady jak największej (ale w granicach zdrowego rozsądku) ilości obywateli miasta i gminy
7) zmienię styl funkcjonowania urzędników Urzędu Miejskiego, który ma być bardziej otwarty na potrzeby i sygnały mieszkańców
8) w miarę posiadanych środków uruchomię okresowe badania ankietowe nakierowane na rozpoznawanie rzeczywistych problemów i potrzeb mieszkańców gminy


Odpowiedz pana Popiela:
Najważniejsze jest to żeby mieszkańcy wiedzieli o podejmowanych decyzjach przez samorząd (Burmistrza i Radę Miejską). Przepływ informacji powinien przebiegać za pośrednictwem relacji z sesji i komisji rady w formie nagrań umieszczanych w kablówce oraz internecie (za pomocą np. kamery internetowej ustawionej podczas obrad komisji rady oraz sesji rady miejskiej). Chcę uruchomić elektroniczny obieg dokumentów w urzędzie (pracowałem nad wprowadzeniem tego systemu do urzędu ? taki program już istnieje, tylko do dnia dzisiejszego nie został uruchomiony). Skrzynka podawcza pozwoli na rozpoznanie problemów mieszkańców oraz szybką odpowiedź na nurtujące problemy. Oczywiście nie zamierzam rezygnować z bezpośrednich kontaktów z mieszkańcami, dzięki takim spotkaniom (wiem to z doświadczenia) można dowiedzieć się o ich potrzebach i pomysłach dotyczących rozwiązywania bieżących problemów.

4. Jakie są, Pana zdaniem, najpilniejsze inwestycje w gminie?

Odpowiedz pana Koguta:
Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie, bo gmina potrzebuje wielu inwestycji. Piszemy o nich w programie wyborczym ?Razem o lepsze jutro Ornety? na każdej ulotce kandydata do Rady Miejskiej, a ja pisze o tym na mojej stronie wyborczej www.jaroslawkogut.pl
Pamiętając o wszystkich ograniczeniach, do najpilniejszych inwestycji zaliczyłbym: dalszą, systematyczną renowację kamieniczek orneckich, bo tutaj każde zaniechanie powoduje nieodwracalne niszczenie substancji mieszkaniowej. Przypomnę, że taki program uruchomiłem już podczas mojej kadencji w latach 2002-2006, i że pozyskałem na te działania poważne finansowe środki pozabudżetowe. Jeżeli wygram tegoroczne wybory moim kandydatem na Zastępcę Burmistrza jest Pan inż. Tadeusz Makiewicz, który jest znakomitym specjalistą od gospodarki komunalnej, więc będzie mnie wydatnie wspierał w tej kwestii. Kolejna poważna inwestycja to targowisko miejskie ? dzisiaj dramatycznie zaniedbane. Musimy zbudować nowy obiekt, funkcjonalny i spełniający wymogi XXI wieku! Dla bezpieczeństwa mieszkańców trzeba zbudować chodniki przy ulicach wyjazdowych w kierunku Elbląga i Lidzbarka Warmińskiego. Mamy w planie poważne remonty dróg: ul.Warmińska, ul.Piaskowa, ul. Sadowa, ul. Pieniężnego, ul. Kwiatowa i Ogrodowa oraz Gdańska, drogi na Osiedlu Sucharskiego oraz
ul.Polna. Przeprowadzimy przebicie z ulicy Olsztyńskiej do ul. Przemysłowej oraz od ul. Przemysłowej do ul. Dworcowej (przy MIRPOLU). Na ul. Przemysłowej przygotujemy tereny uzbrojone pod rozwój przedsiębiorczości. Osobnym tematem inwestycyjnym, który zamierzam uruchomić już w roku 2011 to infrastruktura turystyczna, którą musimy rozwijać, aby do Ornety przyjeżdżali turyści. Ja chciałbym bardzo zaprosić do współpracy ks. Proboszcza Parafii św. Jana i Razem wyremontować i otworzyć dla turystów schody na wieżę kościelną.


Odpowiedz pana Popiela:
Podam trzy najpilniejsze wg mnie:
- budowa obwodnicy Ornety ? rozpoczynającej się na skrzyżowaniu drogi na Lidzbark W. z drogą na Biały Dwór, idąca w kierunku torowiska i wychodząca na drogę wojewódzką w kierunku Olsztyna. Długość 2 km. Będąc zastępcą Burmistrza przy tworzeniu planu przestrzennego zagospodarowania dla tego terenu ta obwodnica została zaznaczona! Droga ta zdecydowanie odciąży Ornetę z TIRÓW!. Jestem przeciwny pomysłowi Burmistrza Ołtuszewskiego , który chce aby obwodnica Ornety przebiegała przez Centrum Ornety.

- kontynuacja renowacji Starego Miasta z wykorzystaniem funduszy zewnętrznych (ul. Pionierów, Sienkiewicza i Kościuszki, Oraz ul. Żelazna (kamienica przy placu RADEXU).
- zagospodarowanie terenu byłej Jednostki Wojskowej (najpierw trzeba wynegocjować od UWM ten teren, jednocześnie przygotowując się wcześniej do podzielenia tego miejsca geodezyjnie np. wytyczenie działek na boisku znajdującym się za koszarami pod budownictwo jednorodzinne, czy wydzielenie ?bloku szkolenia? pod potrzeby mieszkaniowe, jednoczesne zainteresowanie przedsiębiorców byłą izbą chorych i terenem wokół ( np. stworzenia hotelu)


5. Co zamierza Pan zrobić w dziedzinie edukacji i gminnego szkolnictwa ?

Odpowiedz pana Koguta:
Gminne szkolnictwo ma w programie mojego Komitetu bardzo ważne miejsce. Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej, 27 października br. brałem udział w uroczystym otwarciu nowego budynku edukacyjnego przy Zespole Szkół Zawodowych, zrealizowanego przez Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim przy udziale środków unijnych. Jako Wicestarosta Powiatu byłem odpowiedzialny za realizację tej inwestycji.
W naszym Programie Wyborczym zaplanowaliśmy wydatkowanie środków finansowych na poprawę bazy dydaktycznej i naukowej, niezbędne remonty bieżące oraz budowę nowych boisk ? Orlików przy Gimnazjum nr 2 oraz przy Szkole Podstawowej nr 1.


Odpowiedz pana Popiela:
Zamierzam w dalszym ciągu doposażać placówki oświatowe w niezbędny sprzęt i pomoce dydaktyczne, będę prowadzić prace remontowe szkół i przedszkoli(wszystko zależeć będzie od możliwości zastanego przeze mnie budżetu:)). Zależy mi również na motywowaniu dyrektorów szkół i przedszkoli w celu składania przez nich wniosków do różnych instytucji o pozyskanie środków na zakup np. pomocy dydaktycznych. W szkole zarządza dyrektor i to od niego zależy funkcjonowanie danej placówki! W swojej pracy położę nacisk na ocenę dotychczasowych wyników egzaminów zewnętrznych uzyskiwanych przez nasze szkoły oraz sprawdzę działania dyrektorów w zakresie poprawy jakości pracy szkoły. Na przykład co do tej pory zrobili, aby ich uczniowie uzyskiwali jak najlepsze wyniki?


6. Czy mieszkańcy gminy mają obecnie zapewnione bezpieczeństwo? Czy w tym obszarze jest coś do zrobienia?

Odpowiedz pana Koguta:
Pytanie jest niefortunnie postawione, bo ni wiadomo, o jaki rodzaj bezpieczeństwa Pani pyta. Czy chodzi Pani o bezpieczeństwo osób i mienia (bezpieczeństwo przed rozbojami, napadami, kradzieżami, dewastacjami, itp) czy o bezpieczeństwo socjalne (posiadanie pracy, godziwego wynagrodzenia, dostępu do opieki medycznej)
Na terenie miasta i gminy funkcjonuje Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska, które zapewniają pewien, nazwijmy go podstawowy, poziom bezpieczeństwa osobom i ich mieniu, ale jest to poziom wymagający stałego podnoszenia. Myślę, że możemy zwiększyć ilość patroli Policji i Straży Miejskiej, możemy zainstalować w kilku miejscach dodatkowe kamery monitorujące teren.
Za bardzo ważne uważam działania prewencyjne polegające na rozmowach środowiskowych oraz współpracę mieszkańców.
Jeżeli myślę o bezpieczeństwie socjalnym, to w pierwszej kolejności będę dążył do stymulowania rozwoju przedsiębiorczości lokalnej, która jest w stanie najszybciej stworzyć nowe miejsca pracy.


Odpowiedz pana Popiela:
W Ornecie od jakiegoś czasu nie wydarzyło się nic złego , co nie znaczy , że w obszarze bezpieczeństwa jest ok. Bardzo wiele pracy przed nowym Burmistrzem jeżeli chodzi O POPRAWĘ BEZPIECZEŃSTWA. Jeśli mieszkańcy Gminy Orneta zaufają mojej osobie, to w pierwszej kolejności zbudujemy od podstaw monitoring wizyjny w Ornecie.
Dzięki wypracowanym wcześniej przeze mnie , dobrym kontaktom z Komendą Wojewódzką i Powiatową Policji chcę dokończyć to co rozpoczęliśmy. Patrole piesze wspólnie ze strażą miejską na terenie miasta i wsi oraz nocne dyżury ?prewencji? z Olsztyna (współfinansowane przez samorząd). To odnosi skutek. Szczególnie mogłem się o tym dowiedzieć biorąc udział w niejednym patrolu jednocześnie obserwując ciężką pracę policjantów z Ornety i Olsztyna. Zależy mi bardzo na tym, żeby przeciętny mieszkaniec widząc policjantów w swoim otoczeniu miał większe poczucie bezpieczeństwa. Doprowadzę do negocjacji z komendą wojewódzką policji odnośnie funkcjonowania komisariatu policji przez 24 godziny, tym bardziej, że nasz komisariat jest do tego dostosowany.
Doprowadzę do tego, że patrole straży miejskiej w okresie wiosennym i letnim będą odbywały się również na rowerach. Im strażnicy będą bliżej problemów ludzi tym lepiej.


7. Jaki ma Pan pomysł na promocję turystycznych walorów gminy?

Odpowiedz pana Koguta:
Powiem otwarcie. Tu nie trzeba wymyślać prochu! Od maja 2009 roku leży w szufladzie Burmistrza Ołtuszewskiego bardzo dobry program aktywizacji i rozwoju turystycznego gminy pod nazwą ?Orneta ? Smocze Miasto?. Nie rozumiem, dlaczego program zakupiony w 2009 roku przez Urząd Miejski (przy 100% aprobacie Rady Miejskiej) leży do dzisiaj w ?urzędniczej zamrażarce?? To bardzo niegospodarne zachowanie Pana Ołtuszewskiego.
Program ?Orneta ? Smocze Miasto? jest gotowy, proponuję stopniową, aktywizację turystyczną miasta w oparciu o eksploatowanie herbu Ornety i legendy o orneckim smoku. Już w 2011 roku chciałbym uruchomić kilka z przedstawionym w Projekcie tematów, m.in.: uruchomienie dla turystów wieży przy kościele św.Jana oraz uruchomienie orneckich ?Smoczych Jarmarków?. W kolejnych latach Program pozwoli nam dobrze wykorzystać historyczny moment, jakim będzie 700 lecie nadania Ornecie praw miejskich.


Odpowiedz pana Popiela:
Konieczne jest stworzenie produktu turystycznego. Musi on być obudowany ofertą sieci usług turystycznych . Zamierzam współpracować w tej kwestii z przedstawicielami tej branży. Promocja gminnej turystyki to informowanie oraz przekonywanie potencjalnych turystów w taki sposób, by przyjechali właśnie do naszej gminy a nie do innej i zostawili tu swoje pieniądze. Polega ona na tym, by w tym przypadku kupiono nasz produkt turystyczny. Aby tak się stało, konieczne jest zapewnienie, że przyjazd w celach turystycznych do naszej miejscowości będzie udany, połączony ze zwiedzaniem atrakcyjnych miejsc i wypoczynkiem a przecież takich miejsc na terenie gminy Orneta jest wiele. Turysta musi zostać przekonany, że właśnie w tej, a nie innej gminie będzie czuł się najlepiej. I oczywiście trzeba mu zaoferować atrakcje, których nie znajdzie u siebie lub w najbliższej okolicy. Pracownicy zajmujący się promocją powinni otrzymać pełną swobodę w działaniach na rzecz promowania Gminy, jednocześnie być za tę ?swobodę? rozliczanymi. Im więcej pomysłów tym lepiej. np. foldery i adresy orneckich miejsc noclegowych umiejscowione w ofercie biur podróży w Europie (można w tym zakresie wykorzystać kontakty naszych miast partnerskich).

8. Jak zamierza Pan zwiększyć ilość miejsc pracy na terenie gminy ?

Odpowiedz pana Koguta:
Burmistrz i Urząd Miejski mogą bezpośrednio zwiększać ilość miejsc pracy w gminie zwiększając ilość etatów podległych Urzędowi Miejskiemu. Tego mechanizmu nie chcę rozbudowywać. Nieusprawiedliwiony rozwój biurokracji uważam za złe rozwiązanie, bo mieszkańcy gminy zależą wówczas od łaski i niełaski Urzędu Miejskiego. Poza tym nowe stanowiska podległe Urzędowi Miejskiemu obciążają budżet gminy, który jest już i tak - poprzez nierozsądną politykę Andrzeja Ołtuszewskiego - dramatycznie zadłużony.
Za główne zadanie uważam aktywizację lokalnej, gminnej przedsiębiorczości oraz stwarzanie warunków do inwestycji podmiotów gospodarczych spoza gminy, bo tylko takie działania ożywią lokalny rynek pracy. Stąd deklaracja stałej współpracy z Radą Przedsiębiorców, stąd propozycje przebudowy struktur Urzędu Miejskiego w kierunku pozyskiwania środków pozabudżetowych na inwestycje gminne, na pozyskiwanie inwestycji lokowanych w Ornecie. Także rozwój ruchu turystycznego stworzy sezonową podaż pracy związanej z obsługą turystów, ale ten proces będzie rozwijał się stopniowo, ale systematycznie.
Jeżeli uda mi się pokonać zaniedbania w zakresie rozwoju Internetu, pewna grupa młodych ludzi będzie mogła także prowadzić pracę ?przez Internet?.
Będę także systematycznie współpracował z Powiatowym Urzędem Pracy i innymi instytucjami, które pozwolą mieszkańcom gminy na przekwalifikowanie się i zdobycie nowych zawodów.


Odpowiedz pana Popiela:
Pisałem o tym w pkt.1 i 2 wcześniej . Najważniejsza dla Ornety jest strefa ekonomiczna. Wybranie terenów i dołączenie strefy do istniejącej Warmińsko ? Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to szansa na rozwój Ornety! Jeżeli dzięki tym staraniom choć jedna firma powstanie na terenie strefy to będzie duży sukces i krok milowy w zmniejszeniu bezrobocia.

W imieniu forum pragnę podziękować kandydatom za udzielenie odpowiedzi. Są zamieszczone bez żadnych modyfikacji z mojej strony. Za ewentualne błędy odpowiadają więc sami kandydaci. Mam nadzieję że ten temat przyczyni się do lepszego zapoznania wyborców z programem wyborczym poszczególnych kandydatów.