Forum dyskusyjne Ornecianki - Forum Ornecianki
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie

Odpowiedz: Papiernia w Osetniku - Papiermühlen

Nazwa
Tytuł
Załączniki

Historia tematu : Papiernia w Osetniku - Papiermühlen

Maks. pokazywanych 2 ostatnich postów - (zaczynając od ostatniego)
2020/02/05 18:47 #0

anonim

 Avatar

Artykuł o papierniach w Osetniku i Wadągu (Die ermländischen Papiermühlen Wusen und Wadang) przygotował Hansheinrich Trunz. Udowadnia on, iż papiernia w Osetniku powstała około 1700 roku, a nie jak dotychczas przypuszczano w 1730 roku. Powstanie jej wiązało się z zakupieniem kilka lat wcześniej (1697) przez jezuitów drukarni w Braniewie. Trunz sporo miejsca poświęca właścicielom papierni, wśród których dużą rolę odgrywała rodzina Hemplów; wreszcie zajmuje się znakami wodnymi na produkowanych papierach.
Autor oblicza, iż obie papiernie w czasie swego istnienia używały około 600 znaków wodnych, z tego zaledwie 100 udało się odszukać. Papiernia w Osetniku istniała do roku 1860.

Wizytatorzy Kapituły katedralnej we Fromborku mającej na terenie Warmii urzędowy monopol na młynarstwo i papiernictwo szukając miejsca pod budowę papierni w 1696 odwiedzają wieś Osetnik ówczesny Wusen. Dochodzą do wniosku że można wykorzystać spadek rzeki Młyńska Struga (Wusener Bach ) wpadającej do Pasłęki (Passarge) . W 1700 pracuje już młyn papierniczy. Był on pierwszym takim zakładem na Warmii. Po pierwszym rozbiorze Polski młyn papierniczy trafia w ręce rządu pruskiego. W latach 1735-1803 papiernię dzierżawi rodzina Hemplów która posiada tez papiernię w Wadągu koło Olsztyna.

W 1843 wybudowano wielką papiernię w Tylży co spowodowało istnienie małych zakładów pod znakiem zapytania. W 1860 zakłady w Osetniku i Wadągu zostały przerobione na młyny zbożowe.

Polska nazwa rzeki Młyńska Struga i nazwę niem. Wusener Bach zmieniono na Krickhauser Beek zapisywany w XIV w. jako Ruberc (1322), Rubirge (1323), potem Bach fl, Beek Bach